E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Staw Nowokuźnicki

Do Rezerwatu Staw Nowokuźnicki

Dla Turysty

Krótka, rekreacyjna trasa, która nie zabierze Wam dużo czasu, a dostarczy sporo wrażeń. Doskonała dla każdego, kto lubi rowerowe spacery bez dużego wysiłku. Szczególnie polecamy ją obserwatorom ptaków. Cel naszej wycieczki, Staw Nowokuźnicki to rezerwat przyrody, w którym spotkać można wiele gatunków ptaków, w tym tak rzadkie jak bocian czarny czy kobuz. Jeszcze większa jest liczba chronionych roślin, które tu występują. Nad stawem rozmieszczone są pomosty z ławkami, a także wieża widokowa ułatwiające obserwację przyrody.

Szczegółowa mapa trasy:

Długość trasy: 22,9 km

Wycieczkę rozpoczynamy przy moście spacerowym na Wyspę Bolko. Tuż za nim skręcamy w prawo i przejeżdżamy przez nowy Park 800-lecia Opola, kierując się w stronę nowej kładki pieszo-rowerowej nad Kanałem Ulgi. Przejeżdżamy nią i kierujemy się prosto. Za asfaltową drogą dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym jedziemy dalej prosto ulicą Wróblewskiego, po lewej stronie mijając kościół św. Józefa w Szczepanowicach z charakterystycznymi dwoma wieżami. UWAGA! Do czasu oddania nowej kładki korzystajcie z objazdu przez most samochodowy nad Kanałem Ulgi i ul. Kwoczka (dzielnica Szczepanowice, trasa niebieska w Google Maps). Gdy główna droga zakręca w prawo, my jedziemy dalej prosto ul. Wróblewskiego, dojeżdżamy do ronda i skręcamy w lewo, w ul. Stawową. Jedziemy pomiędzy nowymi osiedlami i wyjeżdżamy z miasta, a droga zakręca w prawo. Po chwili dojeżdżamy do fermy kurzej, skręcamy w lewo, jedziemy kawałek polami i skręcamy w pierwszą drogę w prawo, wjeżdżając do dzielnicy Chmielowice. Jedziemy ul. Sienną na skraju miasta i dalej prosto ul. Opolską. Po chwili mijamy wioskę Dziekaństwo i zaraz za nią dojeżdżamy do Domecka.


W Domecku mijamy miejsce godne uwagi, choć warto je odwiedzić raczej wieczorem niż podczas rowerowej wycieczki. To restauracja Stary Dom. Oprócz smacznej kuchni, jej główną atrakcją są regularnie organizowane koncerty rockowe, bluesowe czy jazzowe. Co ciekawe, do tak niewielkiej wioski często przyjeżdżają zagrać uznani muzycy z USA czy całej Europy. Dlatego warto byście przejeżdżając obok niej, rzucili okiem, czy przypadkiem wieczorem nie czeka Was interesująca rozrywka. Stary Dom stoi po lewej stronie przy głównej drodze, na początku wioski.

Jedziemy główną drogą przez całe Domecko (ok. 2,5 km) i tuż za jego granicami wjeżdżamy do Nowej Kuźni. Dojeżdżamy do jedynego skrzyżowania w wiosce, gdzie skręcamy w prawo i 50 m. dalej docieramy do celu naszej wycieczki – Rezerwatu Staw Nowokuźnicki.


Staw został pięknie przystosowany dla odwiedzających. Wzdłuż jego wschodniego brzegu biegnie kilkusetmetrowej długości drewniany pomost spacerowy, malowniczo tonący w zaroślach pośród drzew. Przy pomoście znajduje się kilka miejsc odpoczynku z ławkami do siedzenia. Najpiękniejsze z nich znajdują się na platformach stojących w wodzie. Miejsce jest wręcz wymarzone na dłuższy postój i rodzinny piknik. Przy końcu pomostu spacerowego stoi wystająca nad korony drzew wieża oserwacyjna, z której mamy piękny widok na malowniczo zarośnięty staw. To też najlepsze miejsce do podziwiania gniazdujących nad stawem ptaków. Wśród spotykanych tu gatunków znajdziecie m.in.: bociany czarne, kobuzy, błotniaki, krzyżówki, łyski, łabędzie, orliki krzykliwe, rybołowy czy dzięcioły duże. Występują tu również bobry i wydry. Równie ciekawa jest szata roślinna stawu. To 320 gatunków i 30 różnych zbiorowisk roślinnych. Do najciekawszych i najrzadszych przedstawicieli flory Stawu Nowokuźnickiego należą kotewka orzech wodny czy salwinia pływająca, czyli jedyny spotykana w Polsce gatunek paproci wodnej.


Ze Stawu Nowokuźnickiego do Opola możemy wrócić tą samą drogą, lub pojechać przez Chrząszczyce. Ze stawu wracamy do skrzyżowania, na którym jedziemy prosto. Na końcu Nowej Kuźni skręcamy ostro w lewo, w ul. Cmentarną. Jedziemy skrajem wioski z widokiem na lekko pagórkowate pola i górujący nad nimi kościół w tle. Jeszcze w Nowej Kuźni skręcamy w pierwszą w prawo asfaltową szosę, która po kilku zakrętach doprowadza nas do Chrząszczyc. Tuż przed skrzyżowaniem z ruchliwą drogą wojewódzką 425, mijamy po prawej stronie ciekawy kościół Matki Boskiej Szkaplerznej. Choć obecna świątynia liczy sobie zaledwie 100 lat, to jej historia jest znacznie dłuższa. Pierwszy kościół powstał tu już w 1260 r., a w obecnej świątynie można zobaczyć chrzcielnicę z tamtych czasów z jeszcze starszą misą, pamiętającą czasy Bolesława Chrobrego.

Za kościołem przejeżdżamy na drugą stronę głównej ulicy i skręcamy w lewo. Jadąc cały czas drogą rowerową i ciągami pieszo-rowerowymi wzdłuż DW 415, możemy wrócić prosto do Opola. My jednak unikamy towarzystwa samochodów i skręcamy w pierwszą w prawo drogę gruntową i po chwili jedziemy wzdłuż malowniczej kopalni odkrywkowej Folwark, w której wydobywa się margiel do produkcji cementu w Cementowni Górażdże. W kopalni swój początek ma ciekawy obiekt inżynieryjny – 10-kilometrowy taśmociąg transportujący urobek do cementowni.

Za kopalnią dojeżdżamy do ruchliwej drogi krajowej 45, skręcamy w lewo i od razu w prawo, wjeżdżając do Folwarku. Przed kapliczką skręcamy w lewo, w ul. Szkolną. Potem w pierwszą w prawo ul. Młyńską i znów w prawo, w ul. Wiejską, którą okrążamy wioskę po łuku w lewo. Kilkaset metrów za wioską wjeżdżamy na wał nad Odrą. Po krótkim odcinku mniej wygodną drogą, mijamy ujście Kanału Ulgi i wjeżdżamy na betonowy fragment wału. Jadąc dalej wygodną ścieżką biegnącą wałem kanału, mijamy po lewej stornie zadrzewione starorzecze Odry, dojeżdżamy do mostu, przejeżdżamy nim i przez Wyspę Bolko docieramy do mety wycieczki przy moście spacerowym nad Odrą.

Autorem trasy jest Przemysław Supernak – podróżnik, bloger podróżniczy, pasjonat wycieczek rowerowych, organizator wypraw i współtwórca Opolskiego Festiwalu Podróżniczego. Rodowity Opolanin zafascynowany nie tylko dalekimi krajami, ale również swoim rodzinnym miastem i regionem. Mimo, iż poznał niejedno piękne miejsce na świecie, w którym wielu chciałoby się osiedlić, od urodzenia mieszka w Opolu, podkreślając, że to dla niego najlepsze miejsce do życia. Prowadzi w mediach społecznościowych fan page podróżniczo-turystyczny SuperGlob: www.facebook.com/superglob1

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja