Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR
Opole

Z Opola do Dąbrowy Niemodlińskiej

Dla Turysty

Spacerowa trasa, dzięki której poznamy ciekawe zabytki w okolicach Opola oraz skomplikowaną historię Opolszczyzny. Pierwszy z nich stoi w wiosce z prawie 800-letnią historią, Chróścinie Opolskiej. To gotycka dzwonnica przy Kościele Apostołów Piotra i Pawła, która pochodzi z XV w. Kolejny to późnorenesansowy pałac i Kościół św. Wawrzyńca w Dąbrowie Niemodlińskiej, równie starej miejscowości co Chróścina. W obydwu wioskach odwiedzimy również malownicze parki, w których możemy się świetnie zrelaksować podczas weekendowej wycieczki. Cała trasa wiedzie wygodnymi, asfaltowymi drogami. Nadaje się więc doskonale także dla rowerów miejskich.
        
Szczegółowa mapa trasy:

 

Długość trasy: 29,7 km

 

Startujemy z ronda przy ul. Książąt Opolskich i Nysy Łużyckiej. Kierujemy się za zachód, jadąc ciągiem pieszo-rowerowym po prawej stronie ulicy. Przejeżdżając przez most na Odrze, warto zwrócić uwagę na widok po lewej stronie – to chyba najładniejsza panorama Starego Miasta. Gdy za mostem przejedziemy przez skrzyżowanie ze światłami, od razu za nim skręcamy w prawo i potem w lewo, okrążając niewielki skwer i wjeżdżając na nowo wybudowaną drogę rowerową. Chwilę później przejeżdżamy przez most na Kanale Ulgi i wjeżdżamy do dzielnicy Zaodrze. Jedziemy cały czas prosto, ul. Niemodlińską. Na trzecim skrzyżowaniu ze światłami, licząc od kanału, przejeżdżamy na drugą stronę ulicy, by po kilkuset metrach, przy stacji benzynowej, wrócić z powrotem na lewą stronę. Wygodną drogą rowerową wyjeżdżamy z miasta.

Opole, ul. Niemodlińska w dzielnicy Zaodrze

Opole, ul. Niemodlińska w dzielnicy Zaodrze

 

Kiedy wyjedziemy z miasta, przejeżdżając pod wiaduktem samochodowym, skręcamy od razu w lewo, w wąską drogę, która zakręca i prowadzi dalej wzdłuż torów kolejowych. Długa prosta kończy się w Chróścinie Opolskiej, mijając po drodze wioski Żerkowice i Mechnice. W Chróścinie skręcamy w lewo, przejeżdżając przez przejazd kolejowy. Dwieście metrów dalej zjeżdżamy z głównej drogi w prawo, w ul. Kościelną, którą dojeżdżamy do zabytkowego Kościoła św. Apostoła Piotra i Pawła. Tuż przy nim znajduje się jeden z bardziej malowniczych zabytków Opolszczyzny – gotycka dzwonnica z XV wieku, przypominająca piastowską historię ziem, które później, przez kilkaset lat znajdowały się poza terytorium Polski. To najstarsza zachowana pamiątka długiej historii wioski, o której pierwsze wzmianki pochodzą aż z 1223 roku. Pierwszy kościół powstał tu najprawdopodobniej w XIV w., ale nie zachował się po nim żaden ślad, oprócz zbudowanej później dzwonnicy.

 

Chróścina Opolska, gotycka dzwonnica

Chróścina Opolska, gotycka dzwonnica

 

Za kościołem skręcamy w prawo, w ul. Niemodlińską. Dwieście metrów, tuż przy charakterystycznym dworku, w którym mieści się Zespół Szkół możemy zboczyć w lewo, do kameralnego parku. To doskonałe miejsce na krótki postój lub dłuższy piknik. W parku znajdują się dwa zarybione stawki. Na jednym z nich zbudowano niewielkie molo. Tuż obok, pośród drzew, powstało „plenerowe spa”, z miejscem, gdzie możemy zanurzyć nogi w orzeźwiającej wodzie. Są tu też ławki ze stolikami, miejsca na ognisko oraz plenerowa siłownia. Tutejsze łąki, szczególnie pięknie wyglądają na wiosnę, kiedy kwitną polne kwiaty oraz krzewy rododendronów.

 

Park w Chróścinie Opolskiej

Park w Chróścinie Opolskiej

 

Park w Chróścinie Opolskiej

Park w Chróścinie Opolskiej

 

Park w Chróścinie Opolskiej – „plenerowe spa”

Park w Chróścinie Opolskiej – „plenerowe spa”

 

Park w Chróścinie Opolskiej

Park w Chróścinie Opolskiej

 

Z parku wracamy do ul. Niemodlińskiej, wyjeżdżając ścieżką na drewnianym pomoście w zachodniej części parku. Skręcamy w lewo i kierujemy się w stronę Niemodlina, dojeżdżając do Wawelna Drogą Wojewódzką nr 435. Jedziemy cały czas główną ul. Opolską i tuż za centrum wioski skręcamy w prawo, w ul. Dąbrowską. Mijamy malutką wioskę Sokolniki i docieramy do Dąbrowy Niemodlińskiej.
Dąbrowa może poszczycić się dwoma godnymi uwagi zabytkami. Pierwszy z nich to piękny zamek z 1615 r. zbudowany jako rezydencja rodu von Mettich-Tschetchau. Pod koniec XIX w. został kupiony przez rodzinę Hochbergów. Obecnie jest własnością Uniwersytetu Opolskiego. Szczególnie warto tu zwrócić uwagę na oryginalne, skręcone kominy, jedyne takie w Europie. Tuż przy zamku znajduje się spory park. Niegdyś zaniedbany, dziś powoli odzyskuje dawną świetność. W Dąbrowie warto też zobaczyć renesansowy Kościół św. Wawrzyńca i kilka dawnych zabudowań wiejskich. Waszą uwagę przykują też drewniane rzeźby dawnych wojów, nawiązujące do czasów piastowskich.

 

Zamek w Dąbrowie Niemodlińskiej

Zamek w Dąbrowie Niemodlińskiej

 

Zamek w Dąbrowie Niemodlińskiej

Zamek w Dąbrowie Niemodlińskiej

 

Kościół św. Wawrzyńca w Dąbrowie Niemodlińskiej

Kościół św. Wawrzyńca w Dąbrowie Niemodlińskiej

 

Dąbrowa Niemodlińska – rzeźba piastowskiego rycerza

Dąbrowa Niemodlińska – rzeźba piastowskiego rycerza

 

Dąbrowa Niemodlińska, Park Zamkowy

Dąbrowa Niemodlińska, Park Zamkowy

 

Z Dąbrowy wracamy, jadąc krótki odcinek drogą, którą przyjechaliśmy, w stronę Wawelna. Tuż za zamkiem skręcamy w lewo, w ul. Dąbrowską, którą biegnie czerwony szlak rowerowy. Tutaj czeka nas długi zjazd, którym dotrzemy do Chróściny Opolskiej.
Do Opola wracamy tą samą drogą, którą przyjechaliśmy. Jedziemy główną ul. Opolską i przy zabytkowej dzwonnicy skręcamy w prawo, w ul. Kościelną. Docieramy do ul. Kolejowej, przejeżdżamy przez tory, skręcamy w prawo i drogą przy torach docieramy do Opola. Jadąc cały czas prosto ul. Niemodlińską, a później ul. Nysy Łużyckiej, dojeżdżamy do ronda, przy którym rozpoczęliśmy naszą trasę.

 

 

Autorem trasy jest Przemysław Supernak – podróżnik, bloger podróżniczy, pasjonat wycieczek rowerowych, organizator wypraw i współtwórca Opolskiego Festiwalu Podróżniczego. Rodowity Opolanin zafascynowany nie tylko dalekimi krajami, ale również swoim rodzinnym miastem i regionem. Mimo, iż poznał niejedno piękne miejsce na świecie, w którym wielu chciałoby się osiedlić, od urodzenia mieszka w Opolu, podkreślając, że to dla niego najlepsze miejsce do życia. Prowadzi w mediach społecznościowych fan page podróżniczo-turystyczny SuperGlob: www.facebook.com/superglob1

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Szpitalna 3b-5-7
45-010 Opole
77 54 17 518 / 525
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja