Wielkie bieganie w Opolu. Wywiad z Jackiem Makowskim
Na początku września ulice naszego miasta znów zapełnią się fanami biegania. Przed nami debiutancka impreza Półmaraton Opole 2024, na którą już zapisało się blisko 2 tysiące osób w różnym wieku. Opowiada nam o niej jej pomysłodawca i organizator, Jacek Makowski.
– Już niebawem, 7 września, powitamy na rynku biegowym nową imprezę w stolicy regionu. Skąd pomysł na Półmaraton Opole?
– Urodził się w mojej głowie po rozmowach z mieszkańcami Opola, których spotykałem na innych imprezach biegowych, choćby w Biegu Nyskim. Zachęcili mnie również koledzy ze ZmierzymyCzas.pl, akurat tak się składa, że oni również pochodzą z Opola. Władze stolicy województwa zobaczyły w tej imprezie potencjał promocyjny. Ja również mam na nią pomysł w perspektywie najbliższych lat.
– W Opolu przez kilka lat organizowano już maraton, który rozbudował się do całej formuły festiwalowej – także wtedy można było startować w półmaratonie. Impreza jednak nie przetrwała i została zlikwidowana jeszcze przed pandemią. Sięgacie do jej tradycji, czy też jest to całkowicie nowa inicjatywa?
– Rzeczywiście, przez kilka lat taka impreza w Opolu była organizowana. Znam ją tylko z opowieści. Według legend nie przetrwała z wielu powodów, ale nie chcę tego komentować. Nasz Półmaraton będzie zupełnie nowym i innym wydarzeniem.
– Opole jest kompaktowym miastem ze ściśle wyodrębnionym starym miastem. Jaką trasę zaproponujecie w tym roku?
– Rzeczywiście jest „kompaktowe”, ale zdecydowanie można nazbierać kilometrów na półmaraton. Trasa uwzględnia potrzeby mieszkańców i uczestników, czyli minimalizuje potencjalne utrudnienia w ruchu przy jednoczesnym pokazaniu piękna centrum Opola i Wyspy Bolko. Dwie duże pętle na Bolko to chęć zwrócenia uwagi, jak zielone jest centrum Opola i jaki świetny jest to teren rekreacyjny. Można spacerować, biegać, śmigać na rolkach, nartorolkach i rowerze.
– Organizatorem Półmaratonu Opole jest Fundacja „W działaniu”. To nie jest Wasza pierwsze impreza biegowa, macie już spory bagaż doświadczenia zdobyty na innych wydarzeniach biegowych.
– Pomysłów i planów na imprezy biegowe w całej Polsce mam mnóstwo. Właśnie buduję zespół, który będzie mógł realizować kolejne projekty sportowe. A wracając do doświadczenia, największą naszą imprezą jest Bieg Nyski, do tego Nocny Mikołajkowy Bieg Nyski, Półmaraton Marianny Orańskiej, a teraz Półmaraton Opole 2024.
– Skąd pomysł na rozszerzenie Waszej oferty także na nasze miasto?
– Opole ma wielki potencjał, jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce, raporty wskazują także, że Opole jest miastem w którym dobrze się żyje. Niedawno czytałem nawet, że łódzki Think Tank opublikował badania, z których wynika, że najwięcej powodów do uśmiechu i radości mają mieszkańcy Opola, a stolica regionu jest w ścisłej czołówce rankingu szczęśliwych miast. Inna sprawa, że mało jest w Polsce miast, które niemal w centrum mają swoją wyspę, w dodatku świetnie przystosowaną do uprawiania rekreacji ruchowej. Trzeba ten potencjał wykorzystywać.
– O frekwencję w pierwszej edycji jesteście spokojni?
– Już miesiąc przed imprezą na wszystkie trzy dystanse (21 km, 10 km i Family Run – 2 km) zapisanych jest blisko 1600 osób. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony zainteresowaniem środowiska biegaczy nową imprezą. Przekroczona magiczna liczba 1000 zgłoszeń na PÓŁMARATON OPOLE 2024 to dla mnie powód do dumy. Uważam, że w kolejnych latach w głównym wyścigu realny jest start ponad 3000 osób.
– Czym zachęcaliście biegaczy do udziału?
Do 31 lipca w pakiecie była koszulka fullprint z motywem Wieży Piastowskiej oraz opolskiego Amfiteatru. Będziemy mieć piękny medal. Start ze stadionu lekkoatletycznego i finisz w sercu miasta stworzą klimat imprezy na europejskim poziomie.
– Spodziewacie się biegaczy z całej Polski?
– Zdecydowanie. Liczę także na fanów biegania zza granicy, a po wszystkim cała rodzina biegaczy ruszy z medalem „w miasto”, bo przecież w tym wszystkim chodzi także o integrację i promocję miasta z ponad 800-letnią tradycją. Dla mnie to będzie zaszczyt firmować ten bieg w mieście starszym nawet od Krakowa.
– Kto wam pomaga przy organizacji tego wydarzenia?
– Jak już wspomniałem, strategicznym sponsorem i partnerem jest Miasto Opole, dziękuję, zwłaszcza panu prezydentowi Arkadiuszowi Wiśniewskiemu i jego zastępcy odpowiedzialnemu za sport, Przemysławowi Zychowi. Współorganizatorem jest MOSiR Opole. Wspiera nas również wielu partnerów. Osobiście bardzo dziękuję firmie Higma Service Sp. z o.o. z Opola – dystrybutorowi marki TORK. Jako jedna z pierwszych zainteresowała się współpracą z nami i dostrzegła potencjał. Podobnie jak Ozimska Park – Centrum Handlowe Opolu. Współpracujemy także z podmiotami Państwowymi. NFZ Opole na mecie biegu wystawi mobilną strefą zdrowia a Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej przygotuje profesjonalną strefę odnowy biologicznej.
Rozmawiał: Dariusz Król
Zdjęcia: Andrzej Klimek
W ramach imprezy odbędą się biegi na trzech dystansach:
• Family Run Opole – 2km – start o godz.: 15:00 – limit czasu 40 min,
• Bieg na 21 km – start wspólny z 10km – godz.: 16:00,
• Bieg na 10 km – start wspólny z 21km – godz.: 16:00.
Start do biegów nastąpi na Stadionie Opolskich Olimpijczyków.
Szczegółowe trasy i harmonogramy są dostępne na stronie: www.polmaratonopole.pl.