Opole w najlepszej trójce zdrowych miast w Polsce

fot. M. Kokot

Polscy naukowcy na zlecenie Grupy LUX MED przeanalizowali sytuację mieszkańców 66 polskich miast, badając, które z nich oferują najzdrowsze warunki życia. Okazuje się, że najzdrowiej żyje się w Warszawie, ale najwięcej na zdrowie mieszkańców wydaje się w Opolu. W ogólnym zestawieniu wyłoniła się trójka liderów: Warszawa, Opole i Chorzów.

baner

Ranking opracowany został m.in. w oparciu o zaangażowanie samorządów w realizację rozmaitych programów profilaktyki zdrowotnej. Autorzy badania przeanalizowali ponad 2,5 tysiąca programów profilaktycznych w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Opole w ich ramach wydało najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca.

Oprócz ogólnego zestawienia autorzy zbadali miasta pod kątem ośmiu kategorii ważnych z punktu widzenia warunków życia: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura, przestrzeń.

W kategorii zdrowie,  rozumianej jako dostęp doświadczeń zdrowotnych i działań z obszaru zdrowia publicznego, na które miasta mają wpływ, znów najlepsze okazało się Opole. Badacze zauważyli jeszcze jeden czynnik związany z naszym miastem, podkreślając, że dla zdrowego trybu życia w Opolu nie bez znaczenia jest fakt, że ¼ jego powierzchni to są tereny zielone.

To badanie jest potwierdzeniem słuszności m.in. obranej u nas drogi, czyli skoordynowania leczenia opolan  pięciu przychodni POZ w ramach Centrum Zdrowia – komentuje jego prezes, prof. Tomasz Halski. – Autorzy opracowania pewnie docenili również fakt, że oprócz działań profilaktycznych sygnowanych przez NFZ, mamy w Opolu wiele programów profilaktyki finansowanych przez samo miasto.

Więcej informacji: www.luxmed.pl/o-nas/dzialania-spoleczne

W załączeniu: Raport: Indeks Zdrowych Miast