Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR
Miasto
Kultura

Grotowice to nie tylko dzielnica przemysłowa

Kościół w Grotowicach
Najbardziej wysunięta na południe dzielnica Opola, włączona do miasta 5 września 1974 r., gdy z gminy Przywory wyodrębniono część obszaru wsi Grotowice. Działa tu obecnie Park Przemysłowy "Metachem" usytuowany na terenie dawnych Zakładów Aparatury Chemicznej. Ale Grotowice to nie tylko przemysł... O ciekawej historii tego miejsca opowiada album, który zamieszczamy w załączniku.
 
20 jednakowych domków
Początki Grotowic datuje się na rok 1770, kiedy na mocy edyktu króla Prus Fryderyka II, na potrzeby gospodarki leśnej, ustanowiono osadę Graevenorth. Pomiędzy Groszowicami a Przyworami w latach 1771/72 powstało osiedle 20 jednakowych domów, składających się z 1 izby/kuchni, 2 pokoi i obory/stajni. Sfinansował je ówczesny król. W kwietniu 1772 roku przybyło do nich 20 rodzin wyznania ewangelickiego – 80 osób, głównie z Frankonii, Hesji i Wirtembergii. Opiekę nad nimi sprawował nadleśniczy Burich. Wśród pierwszych mieszkańców Grotowic dominowali cieśle, stolarze i pracownicy leśni. Każda z rodzin otrzymała 2 krowy, 2 konie lub 2 woły oraz po 2 talary na głowę. Po dwóch latach osadnicy otrzymali na własność ziemię, 17 morgów (ok. 4,5 ha) – 12 morgów ziemi ornej, 4 morgi łąki i 1 morgę ogródka przydomowego. Ponadto zostali zwolnieni z obciążeń podatkowych na 8 lat.
 
Kościół w Grotowicach
Karta pocztowa z widokiem kościoła ewangelickiego w Grotowicach, lata 20. XX w.,
 
Hrabiowska miejscowość  albo… Drewnołty
Nazwa Graevenorth pochodzi od nazwiska Graeve, leśniczego nadzorującego okoliczne lasy lub pruskiego urzędnika związanego w jakiś sposób z ówczesnymi Grotowicami. W XIX wieku kolonię zaczęto nazywać Gräfenort – hrabiowska miejscowość. Nazwa związana jest z ukutą przez mieszkańców legendą o grafie, który w niedzielę miał bezprawnie polować i przy powrocie do swojego zamku nie umiał go odnaleźć. Zamek przepadł wraz z żoną i dziećmi, a graf z rozpaczy zamieszkał właśnie w tym miejscu. Obecna nazwa funkcjonuje od 1947 roku. Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku było słychać, szczególnie w pobliskich Groszowicach, Drewnołty.
Przedwojenni mieszkańcy Grotowic
Przedwojenni mieszkańcy Grotowic
 
Okół, który nie przetrwał
Równocześnie z powstającymi Grotowicami, bliżej Odry (obecnie ulica Odrzańska) funkcjonowało siedlisko Okół. Zamieszkałe przez kilka katolickich rodzin związanych z pobliskimi Groszowicami jest najstarszym miejscem Grotowic. Osada zniknęła po powodzi w 1903 roku, kiedy została zalana, a mieszkańcy przenieśli się do ówczesnych Grotowic. Zostały tylko trzy gospodarstwa na wzniesieniu. Obecnie w tej lokalizacji znajduje się jedno domostwo.
 
Repatrianci z Kozowej
Przed wojną w Grotowicach działało kilka sklepów, piekarnia, wiatrak (aktualnie w Muzeum Wsi Opolskiej) oraz młyn wodny (obecnie jest tam łowisko „Pod Dębami”). Istniały dwie szkoły, tzw. stara i nowa. „Nowa” nie przetrwała rozbudowy ZACh „Metalchem”, wyburzono ją wraz z budową bocznicy kolejowej prowadzącej na teren przemysłowy. Przetrwał charakterystyczny czerwony budynek „starej” szkoły. Stoi przy wiadukcie, obecnie znajdują się tam prywatne mieszkania. Z istniejących ówcześnie sklepów i gospód swoją funkcję zachował budynek obecnej restauracji „Pod Złotą Koroną”. Przed wojną była tam gospoda pod „Trzema Lipami”. Zachował się również kościół wybudowany w 1909 roku. Przełom i wstrząs dla przedwojennych mieszkańców Grotowic to rok 1945. W styczniu mieszkańców o niemieckich korzeniach wysiedlono do Niemiec, a ich miejsce zajęli polscy repatriowani z miasteczka w obwodzie tarnopolskim –Kozowej.
 
Karta pocztowa z Kozowej
Karta pocztowa z Kozowej, 1915 r.
 
Metalchem stanął…
Kolejny rozdział w historii Grotowic to budowa Zakładów Aparatury Chemicznej „Metalchem” w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Wraz z budową zakładu przybyło Polaków z różnych stron kraju. Założenia planistyczne były pełne rozmachu. Wraz z budową części przemysłowej Grotowic planowano wybudować szkołę, przychodnie lekarskie, sklepy, miejsca rekreacji łącznie z basenem. Udało się zrealizować dwa osiedla mieszkaniowe, przedszkole, przychodnię i kilka sklepów... Przemiany społeczno-polityczne lat 90. ubiegłego wieku odcisnęły piętno na dzielnicy, rozwój zakładu i okolicy został zahamowany. Dziś nie ma śladu po wysokim budynku tzw. Blue Tower, po „łamańcu” i „Berlinie”.
 
Wnętrze zakładu przemysłowego ZACH "Metalchem"
Wnętrze Zakładu Przemysłowego ZACH "Metalchem", lata 80./90. XX w.,
… i ruszył
Obecnie część przemysłowa Grotowic znów przeżywa renesans i jest jedną z najprężniej rozwijających się dzielnic. Na tym terenie działa Park Przemysłowy Metalchem, skupiający firmy związane z Metalchemem. Firmy zapewniają ponad 3 tysiące miejsc pracy. To przemysłowa wizytówka miasta na arenie krajowej i międzynarodowej, realizująca usługi zaawansowane technologicznie i logistycznie.
Park Przemysłowy Metalchem
Park Przemysłowy "Metalchem"
 
Nie tylko przemysł!
Dla mieszkańców dzielnicy najważniejsze jest, aby walczyć ze stereotypem dzielnicy przemysłowej. - W Grotowicach z 400 ha powierzchni dzielnicy tylko czwarta część jest przemysłowa. Są za to dwa osiedla - Metalchem I oraz Metalchem II oraz wciąż rozwijająca się zabudowa jednorodzinna. Dzielnicy przybywa mieszkańców ze względu na bliskość miejsc pracy oraz ciszę i spokój w części mieszkaniowej, która sąsiaduje z rozległymi połaciami lasu.
 
Osiedle Metalchem z lotu ptaka
 


Opracowała Anna Kusakiewicz-Dawid

Fotografie pochodzą z Albumu “250-lecie Grotowic. Historia Grotowic i Metalchemu zdjęciami mieszkańców pisana” wydanego w 2022 roku.

 

 
Załączniki
Tagi
Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Szpitalna 3b-5-7
45-010 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja