Trasa Festiwalowa – Amfiteatr, Muzeum Polskiej Piosenki oraz obelisk Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa
Amfiteatr
Jak dojechać!
Inicjatorem powstania amfiteatru, zaprojektowanego przez Floriana Jesionowskiego, był przewodniczący Rady Miasta Opola Karol Musioł, który chciał, aby było to miejsce spotkań, konferencji i koncertów. Na początku nikt nie planował festiwalu. Ale w lutym 1963 r. w Opolu pojawili się dziennikarze muzyczni Jerzy Grygolunas i Mateusz Święcicki z pomysłem zorganizowania imprezy – przeglądu polskiej piosenki. Amfiteatr uroczyście otwarto podczas pierwszego festiwalu – 19 czerwca 1963 r. Od tego czasu co roku odbywa się tutaj Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Wyjątkiem był rok 1982, kiedy to z powodu stanu wojennego festiwal został odwołany oraz 2010, gdy na czas modernizacji obiektu imprezę przeniesiono na kampus Politechniki Opolskiej. Wiosną 2011 r. otwarto całkowicie przebudowany amfiteatr z widownią liczącą 3653 miejsc siedzących. Amfiteatr opolski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta.
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki to jedyne w Opolu miejsce, w którym koncerty odbywają się przez cały rok. Bez względu na aurę z kilku naszych scen rozbrzmiewa muzyka niemal każdego rodzaju. Narodowe Centrum Polskiej Piosenki jest również zarządcą muzycznej wizytówki Opola – amfiteatru, w którym odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Od 2011 roku, dzięki modernizacji obiektu, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki zyskało możliwość pełnienia funkcji ponadregionalnej instytucji kultury wpływającej także na atrakcyjny wizerunek samego Opola. Stworzone zostały komfortowe warunki zarówno dla widzów, jak i samych artystów. Zniknęły także bariery architektoniczne, a widownia amfiteatru liczy 3655 miejsc. Dodatkowo, dzięki nowemu tarasowi widokowemu możliwe stało się podziwianie nie tylko tego, co dzieje się na scenie, ale także malowniczej okolicy. Jednak Narodowe Centrum Polskiej Piosenki to nie tylko amfiteatr i odbywające się przez całe wakacje letnie koncerty oraz inne imprezy plenerowe. Przez cały rok, w mieszczącej 500 osób Sali Kameralnej, NCPP organizuje kilkadziesiąt koncertów najważniejszych polskich zespołów i wykonawców. Tym samym, w okresie jesienno-zimowo-wiosennym Narodowe Centrum Polskiej Piosenki zamienia się w jeden z najważniejszych klubów koncertowych w Polsce.
Muzeum Polskiej Piosenki
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu jest jedyną instytucją w Polsce, której głównym celem jest utworzenie centrum informacji na temat polskiej piosenki, a także ochrona jej dorobku. Zostało powołane uchwałą Rady Miasta z 29.11.2007 r., a początek działalności przypada na rok 2009, kiedy to ogłoszona została pierwsza ogólnopolska zbiórka pamiątek prowadzona pod hasłem „Piosenka ma swoje historie”. Muzeum zbiera pamiątki związane z polską piosenką, gromadzi płyty, rękopisy, fotografie, instrumenty muzyczne, organizuje warsztaty muzyczne dla dzieci i spotkania autorskie z polskimi twórcami, przygotowuje wystawy dokumentujące ich twórczość. Siedziba muzeum z wystawą stałą znajduje się na terenie Amfiteatru Tysiąclecia.
Obelisk Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa
19 kwietnia 2013 r. w pobliżu Amfiteatru Tysiąclecia odsłonięto pomnik poświęcony pamięci pomysłodawców Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki – Jerzego Grygolunasa i Mateusza Święcickiego. Dziennikarze radiowej Trójki marzyli o ogólnopolskiej imprezie muzycznej, która będzie przeciwwagą dla królującego na salonach rock’and’rolla i bigbitu. Festiwal udało się zorganizować w ciągu czterech miesięcy. Wzięło w nim udział 102 wykonawców, którzy wystąpili w 15 koncertach. Główne nagrody otrzymali: Ewa Demarczyk i Zygmunt Konieczny.