E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu

Dla Dzieci
Kulturalne
Top 10

Jednym z najprężniej działających teatrów lalek w Polsce jest Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Na krajowej arenie placówka ta słynie m.in. z organizowanego co dwa lata w maju Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek - największego, najstarszego i najbardziej prestiżowego wydarzenia w środowisku lalkarskim. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1962 roku z inicjatywy ówczesnych twórców Sceny Lalkowej Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, na czele z Alojzym Smolką, twórcą Teatru Lalki i Aktora w Opolu i jego wieloletnim dyrektorem.
Celem wydarzenia jest prezentacja, przegląd i konfrontacja dorobku artystycznego i osiągnięć polskiego środowiska lalkarskiego, a także promocja aktualnych jego dokonań. Festiwal jest też okazją do spotkań teatrów, ich pracowników i twórców z całego kraju - zarówno z większych, jak i mniejszych ośrodków. Od kilku lat biorą w nim również udział nieinstytucjonalne grupy zawodowe lalkarzy. Do jury natomiast zapraszani są ważni twórcy polskich teatrów lalek, ale też aktorzy czy przedstawiciele innych dziedzin sztuki, np. kompozytorzy.
Podczas festiwalu odbywają się również promocje wydawnictw, wystawy, koncerty, spotkania z twórcami czy dyskusje, do których zapraszani są krytycy teatralni, studenci, dziennikarze, obserwatorzy zagraniczni, kuratorzy, przedstawiciele wydziałów lalkarskich i dyrektorzy innych festiwali.

Dane kontaktowe
Opolski Teatr Lalki i Aktora
ul. Augustyna Kośnego 2a
45-056 Opole
77 454 23 36
biuro [at] teatrlalki.opole.pl
Lokalizacja