E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Kanał Młynówka

Ukryte zakątki Opola – część zachodnia

Dla Turysty

Rekreacyjna trasa przez zachodnią część miasta. Poczujemy się sielsko dzięki pięknym krajobrazem.
Po drodze odwiedzimy kilka ciekawych zabytków i urokliwy Park Dworski w Chróścinie Opolskiej. Dotrzemy do plenerowej galerii sztuki ludowej w Sławicach, gdzie będziemy mogli przekonać się, jak bardzo mieszkańcy Opola i okolic dbają o piękno swojego otoczenia. W drodze powrotnej przejedziemy przez centrum miasta, podziwiając piękne opolskie kościoły i opolską Starówkę.

Szczegółowa mapa trasy:

Długość trasy: 29,1 km

Rozpoczynamy trasę przy Placu Wolności, z którego kierujemy się bulwarami nad Kanałem Młynówka w stronę Odry. Dojeżdżając do ujścia Młynówki z Odry, przejeżdżamy przez most i objeżdżamy wokół budynki dawnej stoczni rzecznej. Tuż za nią przejeżdżamy przez most na Odrze prowadzący na Wyspę Bolko. Za mostem skręcamy w prawo i od razu w lewo, wjeżdżając na znakowaną ścieżkę rowerową. Jedziemy nią przez całą Wyspę, docierając do mostu samochodowego na Kanale Ulgi. Przejeżdżamy przez niego i 500 metrów dalej docieramy do drogi krajowej nr 45. Jedziemy prosto i od razu skręcamy w lewo w ulicę Wyszomirskiego. Po chwili jedziemy krótki odcinek wzdłuż drogi wojewódzkiej 414 i na zakręcie jedziemy prosto, betonową drogą pod górę, wjeżdżając do dzielnicy Winów. Po prawej stronie mijamy niewielki Dworek Księżnej Luizy. Zbudowany na początku minionego wieku był kiedyś częścią sporych terenów rekreacyjnych z licznymi alejkami i oczkami wodnymi. Dziś w tym miejscu znajduje się poligon.

Po pokonaniu krótkiego podjazdu przy dworku, jedziemy prosto ulicą Stara Droga, którą dojeżdżamy do Placu Winogronowego z zacienionym skwerkiem z ławeczkami. Nazwa placu jak i całej dzielnicy nie jest przypadkowa. W dawnych czasach uprawiano tu winogrona i produkowano wino. Wraz ze zmianami klimatu plantacje zniknęły. Ostatnio jednak ponownie posadzono tu winorośla.

Na Placu Winogronowym skręcamy w prawo i jedziemy do końca. Dalej skręcamy łagodnie w prawo, wjeżdżając na drogę z betonowych płyt, opadającą długim zjazdem w dół. Tuż za zjazdem, przy niewielkiej polanie musimy przejechać przez prawie niewidoczny, wąski przesmyk pomiędzy drzewami i jechać dalej prosto polną drogą do końca. Dalej czeka nas kilka zakrętów. Najpierw skręcamy w lewo, później w pierwszą drogę w prawo, znów w prawo i po chwili w lewo. Dalej wjeżdżamy do dzielnicy Chmielowice ulicą Sienną. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w prawo. Jedziemy do końca, do centrum dzielnicy i skręcamy w lewo.  Po 300 metrach skręcamy w prawo, w ulicę Gutenberga. Jedziemy wygodną asfaltową szosą przez nowo zbudowane osiedle domków jednorodzinnych, a ulica po chwili zmienia nazwę na Śliczną. Na jej końcu mijamy niewielki cmentarz i wjeżdżamy do zagajnika z kilkoma niewielkimi stawkami przy dawnej cegielni. To dobre miejsce na krótki postój. Przy pierwszym stawku znajduje się spora wiata piknikowa z miejscami na ognisko i grilla. Nad stawkiem znajduje się również łowisko dla wędkarzy.

Za stawkiem wyjeżdżamy z zagajnika i jedziemy polną drogą do pierwszego skrzyżowania. Tu skręcamy w lewo i jedziemy asfaltową drogą na tyłach Mechnic. Za zakrętem znów skręcamy w lewo, w ul. Wiejską, którą kilkaset metrów dalej docieramy do głównej drogi przez wioskę, na granicy z Chróściną Opolską. Skręcamy w lewo i za zakrętem mijamy zabytkową, średniowieczną dzwonnicę przy Kościele św. Apostołów Piotr i Pawła. Jadąc dalej główną drogą, dojeżdżamy do zabytkowego dworku, w którym obecnie mieści się Zespół Szkół w Chróścinie. Zbudowany został w stylu szwajcarskim (drewniane belki). Skręcamy w lewo na plac przy dworku i tuż za nim wjeżdżamy do Parku Dworskiego. To doskonałe miejsce na dłuższy odpoczynek. W jego centrum jest staw z drewnianym molo. W głębi parku znajdziemy miejsca na ognisko i piknik ze ścieżką edukacyjną, a nawet plenerowe spa, w którym możemy zanurzyć nogi w orzeźwiającej rzeczce.

Z parku wyjeżdżamy długim drewnianym pomostem w jego zachodniej części i skręcamy w prawo na główną ulicę. Wracamy do dzwonnicy i skręcamy w lewo, w wąską ulicę Kościelną biegnącą wzdłuż muru kościoła i cmentarza. Po chwili wjeżdżamy na asfaltową drogę i przejeżdżamy przez przejazd kolejowy przy stacji. Jadąc prosto, dojeżdżamy do dzielnicy Wrzoski. Tutaj z ulicy Mechnickiej skręcamy w lewo, w główną ulicę Wrocławską i po stu metrach w prawo w ulicę Barwną. Docieramy do ruchliwej obwodnicy Opola, którą na skrzyżowaniu musimy ostrożnie przejechać prosto. Wjeżdżamy w polną drogę,  przy  kapliczce św. Rocha skręcamy w prawo i docieramy  do  rozwidlenia, na  którym skręcamy w prawo. Po chwili przejeżdżamy przez lasek bierkowicki. Mijamy po prawej stronie duże gospodarstwo rolne i po czterystu metrach skręcamy łagodnie w lewo. Wjeżdżamy do Sławic i od razu skręcamy w prawo, w ulicę Sławicką. Skręcamy w drugą w prawo ulicę Rajską i dojeżdżamy do ulicy Stawowej. Sto metrów dalej na wprost, przy ulicy Strażackiej, na skwerku znajduje się urocza galeria sztuki ludowej. Poustawiano tu kilkanaście figur zbudowanych z drewnianych pni.

Na ulicy Stawowej skręcamy w prawo i dojeżdżamy do Kościoła św. Jana Nepomucena. Jedziemy drogą po lewej stronie, wyjeżdżając na pola szeroką drogą szutrową, którą biegnie czerwony szlak rowerowy. Kilkaset metrów dalej skręcamy w prawo i po chwili jedziemy ulicą Księżycową między Hotelem Słociak, a salonem samochodowym. Przechodzimy przejściem dla pieszych przez rondo w stronę hali Makro i jedziemy prosto ciągiem pieszo-rowerowym wzdłuż ulicy Partyzanckiej (ok. 1 km). Gdy po lewej stronie zobaczymy Rubinowe Domy, skręcamy za nimi lewo, w ulicę Nizinną, jadąc dalej wałem przeciwpowodziowym pośród malowniczych łąk. Dojeżdżamy nim do kolejnego wału nad Kanałem Ulgi, gdzie skręcamy w prawo. Mijamy barkę harcerską i przejeżdżamy przez most na kanale. Jedziemy drogą dla rowerów wzdłuż ulicy Wrocławskiej. Na światłach przechodzimy na drugą stronę, skręcamy w lewo i przejeżdżamy prawą stroną mostu nad Odrą. Widać stąd piękną panoramę Starego Miasta. Za mostem zawracamy w prawo, w stronę Odry. Jedziemy bulwarami nad Odrą do murów obronnych i katedry.

Opolska katedra św. Krzyża to najwyższa budowla w mieście – jej wieże mają 73 m. wysokości. Obecna świątynia powstała w XV w. na miejscu wcześniejszych kościołów z XI i XIII w. Wedle tradycji w 1024 r. biskup wrocławski Klemens przekazał kościołowi w Opolu relikwie Świętego Krzyża. Wtedy też w herbie Opola obok orła pojawił się  krzyż.  Trójnawowy,  gotycki kościół był wielokrotnie przebudowywany. Wnętrze kryje wiele skarbów sztuki sakralnej, m. in. trzy późnobarokowe ołtarze, gotycki obraz Matki Boskiej Opolskiej (ok. 1480 r.), liczne rzeźby i obrazy oraz piękne sklepienie gwiaździste z połowy XVI w. W centrum katedry stoi sarkofag Jana Dobrego ostatniego z linii Piastów Śląskich, fundatora jej budowy.

Za katedrą skręcamy w lewo, w ul. Katedralną i od razu w prawo, w ul. Szpitalną. Jedziemy nią do końca, przejeżdżamy przez bramę, mijając prawą stroną kolejny, ważny opolski zabytek - Kościół Franciszkanów.  Jego właściwa nazwa to Kościół św. Trójcy, jednak Opolanie i turyści potocznie nazywają go Kościołem Franciszkanów, ze względu na przyległy do niego klasztor. Franciszkanów sprowadził do Opola książę Władysław I Opolski w 1238 r. Dziesięć lat później rozpoczęto budowę kościoła.  Budynek  na zewnątrz utrzymany jest w stylu gotyckim, z wyjątkiem wieży nadbudowanej w 1899 r. Wnętrza z kolei mają styl barokowy. W podziemiach kościoła znajdują się udostępnione do zwiedzania krypty Piastów Śląskich, przez co uważany jest on za piastowskie mauzoleum. Klasztor funkcjonuje prężnie do dziś. Zakonnicy co roku organizują Jarmark Franciszkański, na którym, oprócz pamiątek, czy regionalnych wyrobów spożywczych można kupić balsamy ziołowe wyrabiane w klasztorze. W czasie jarmarku można też zwiedzić wnętrza klasztoru, zazwyczaj zamknięte dla odwiedzających.

Jadąc ul. Minorytów, po prawej stronie kościoła, docieramy na Plac Wolności, gdzi­e kończymy wycieczkę.

Autorem trasy jest Przemysław Supernak – podróżnik, bloger podróżniczy, pasjonat wycieczek rowerowych, organizator wypraw i współtwórca Opolskiego Festiwalu Podróżniczego. Rodowity Opolanin zafascynowany nie tylko dalekimi krajami, ale również swoim rodzinnym miastem i regionem. Mimo, iż poznał niejedno piękne miejsce na świecie, w którym wielu chciałoby się osiedlić, od urodzenia mieszka w Opolu, podkreślając, że to dla niego najlepsze miejsce do życia. Prowadzi w mediach społecznościowych fan page podróżniczo-turystyczny SuperGlob: www.facebook.com/superglob1

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja