E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Staw Sangów

Do krainy ptaków wodnych – nad Stawy Niemodlińskie

Dla Turysty

Jedna z najpiękniejszych tras w okolicach Opola. Łączy w sobie walory przyrodnicze z kilkoma ciekawymi zabytkami.
Podczas niedługiej i łatwej wycieczki odwiedzimy niezwykły pałac w Dąbrowie, zobaczymy średniowieczną dzwonnicę oraz zabytkowy dworek i Park Dworski w Chróścinie, a na koniec pokrążymy pośród ukrytych w lesie Stawów Niemodlińskich. Ich okolice to raj dla miłośników ornitologii. Spotkać tu można całą masę ptaków wodnych oraz gniazda orłów bielików.

Szczegółowa mapa trasy:

Długość trasy: 48,8 km

Rozpoczynamy trasę na rondzie przy ul. Nysy Łużyckiej, jadąc ciągiem pieszo-rowerowym w kierunku mostu nad Odrą. Gdy przejedziemy sygnalizację świetlną, na kolejnym skrzyżowaniu, skręcamy w prawo jadąc wzdłuż ul. Wrocławskiej. Następnie skręcamy przed cmentarzem w lewo, wjeżdżając na wygodną ścieżką rowerową towarzyszącą nam do granic miasta. Jedziemy mijając Plac Jana Kazimierza i wjeżdżamy na wał z mostem nad Kanałem Ulgi.

Za Osiedlem Dambonia i jednostką wojskową dojeżdżamy do węzła komunikacyjnego z wiaduktem. Przejeżdżamy pod nim i od razu skręcamy w lewo, w drogę techniczną PKP prowadzącą w kierunku torów. Jedziemy asfaltową drogą do stacji kolejowej w Chróścinie Opolskiej. Przejeżdżamy przez tory, następnie na zakręcie wjeżdżamy w wąską ul. Kościelną. Dojeżdżamy nią do kościoła św. Piotra i św. Pawła, przy którym stoi gotycka dzwonnica z XV wieku.

Za placem przy kościele skręcamy w prawo, dojeżdżając do charakterystycznego budynku nazywanego dawnym dworem. Zbudowany został w stylu szwajcarskim z białymi ścianami przeplatanymi drewnianymi belkami. Dziś mieści się tu Zespół Szkół w Chróścinie. Skręcamy przed tym budynkiem w lewo, wjeżdżając do pięknego Parku Dworskiego. W jego centrum znajduje się staw z molo. W głębi parku znajdziemy miejsca na ognisko i piknik, ścieżkę edukacyjną, oraz plenerowe spa, w którym zanurzymy nogi w orzeźwiającej rzeczce.

Z parku wyjeżdżamy przez długi drewniany pomost na ul. Niemodlińską. Skręcamy w lewo i jedziemy nią przez całą miejscowość - Chróścinę. Przy końcu skręcamy w prawo i jedziemy czerwonym szlakiem rowerowym do Dąbrowy Niemodlińskiej.

Dąbrowa może poszczycić się dwoma godnymi uwagi zabytkami. Pierwszy z nich to piękny zamek z 1615 r. zbudowany jako rezydencja rodu von Mettich-Tschetchau. Pod koniec XIX w. został kupiony przez rodzinę Hochbergów. Obecnie jest własnością Uniwersytetu Opolskiego. Jego wnętrza nie są udostępnione do zwiedzania. W bryle zamku szczególnie warto zwrócić uwagę na oryginalne, skręcone kominy - jedyne takie w Europie. Piękne są również kamienne herby rodowe na południowej i wschodniej fasadzie. Tuż przy zamku znajduje się duży park. Kolejnym zabytkiem godnym zobaczenia jest renesansowy, drewniany Kościół św. Wawrzyńca z XVII wieku. Nieopodal kościoła stoi kilka dawnych zabudowań wiejskich. Uwagę przykuwają też drewniane rzeźby dawnych wojów, nawiązujące do czasów piastowskich.

Z Dąbrowy jedziemy na wprost od wejścia do zamku i na końcu placu skręcamy w lewo, w ul. Leśną. Biegnie nią żółty szlak rowerowy. Tuż przed lasem, na rozwidleniu skręcamy łagodnie w lewo. Kilometr dalej przekraczamy drogę krajową 46 i jedziemy długą prostą przez las. Na pierwszym skrzyżowaniu, skręcamy w lewo do skrzyżowania z wiatą wypoczynkową. Tu skręcamy w lewo, a kilkaset metrów dalej w prawo. Kilometr dalej, na rozwidleniu skręcamy w prawo i po łuku w lewą stronę dojeżdżamy do brzegu pierwszego ze Stawów Niemodlińskich – Stawu Kmiecin.

Stawy Niemodlińskie to na Opolszczyźnie rejon najzasobniejszy w  stojące wody powierzchniowe. Wokół Niemodlina znajduje się kilkanaście stawów powstałych ok. XVI – XVII wieku na skutek zagospodarowania intensywnie eksploatowanych wyrobisk rud darniowych. My odwiedzimy 8 z nich. Wokół stawów gniazduje ponad 200 gatunków ptaków. Masowo można tu spotkać łabędzie, perkozy, czaple i kormorany a nawet bielika.

Jadąc wzdłuż brzegu Stawu Kmiecin, skręcamy za jeziorem w prawo. Na następnym rozwidleniu jedziemy w prawo, a potem w lewo. Wyjeżdżamy z lasu drogą, która prowadzi groblą oddzielającą największy ze stawów, Sangów od mniejszego zbiornika. Dojeżdżamy do głazu pamiątkowego koła łowieckiego. Sto metrów dalej znajdują się ławki na których możecie odpocząć. Przy głazie skręcamy w lewo i szeroką drogą leśną docieramy do Stawu Zarostek. Tu droga zakręca w lewo. Po chwili mijamy zabudowania po prawej stronie i dojeżdżamy nad kolejny ze stawów - Albin. Ciekawostką jest to, że brzozy rosnące nad stawem upodobały sobie czaple. Jest to ich największe skupisko nad Stawami Niemodlińskimi.

Jadąc dalej prosto, docieramy do asfaltowej szosy przy autostradzie A4. Skręcamy w prawo i objeżdżamy dookoła Miejsce Odpoczynku Podróżnych, kierując się w stronę przejazdu nad autostradą. Przy wjeździe na wiadukt skręcamy w prawo i jedziemy przez łąki. Droga zbliża się znów do autostrady, po czym zakręca łagodnie w prawo i wjeżdża w las. Kilometr dalej dojeżdżamy do kolejnej grobli między stawami. Po lewej stronie widzimy Staw Komorzno, po prawej zaś Staw Wołowski. Tuż za tym drugim dojeżdżamy do rozwidlenia dróg. Jadąc w lewo 2 km, możemy wydłużyć naszą wycieczkę i dojechać do Stawu Oldrzyszowickiego. Jeśli nie mamy ochoty na dłuższą trasę, skręcamy w prawo i po 1,5 km dojeżdżamy do Stawu Czarnego. To najbardziej malowniczy ze stawów na naszej wycieczce, posiadający niewielką, zadrzewioną wyspę. Brzeg wokół jeziora upodobały sobie czaple i żurawie. Można tu spotkać szybujące po niebie bieliki.

Ze Stawu Czarnego jedziemy cały czas główną drogą. Po pewnym czasie dojeżdżamy do leśnego skrzyżowania, oznakowanego żółtym szlakiem rowerowym, który biegnie z naprzeciwka i skręca w prawo nad Staw Sangów. Jadąc żółtym szlakiem prosto, docieramy do wiaty odpoczynkowej (którą mijaliśmy po wjeździe na stawy). Od tej pory wracamy do Opola tą samą drogą, którą przyjechaliśmy. Skręcamy w lewo, mijamy leśne skrzyżowanie i na następnym skręcamy w prawo. Jedziemy długą prostą, przecinając drogę DK 46 i za lasem wjeżdżamy do Dąbrowy. Przed zamkiem skręcamy w prawo i zaraz potem w lewo. Jedziemy długim i przyjemnym zjazdem i 3 km dalej docieramy do Chróściny. Przy zabytkowej dzwonnicy skręcamy w lewo, w ul. Kościelną. Dojeżdżamy do przejazdu kolejowego i zaraz za torami skręcamy w prawo. Drogą wzdłuż torów kolejowych docieramy do Opola, gdzie jedziemy cały czas prosto ul. Niemodlińską. Dojeżdżamy do ul.Nysy Łużyckiej z rondem, przy którym zaczynaliśmy i kończymy wycieczkę.

Autorem trasy jest Przemysław Supernak – podróżnik, bloger podróżniczy, pasjonat wycieczek rowerowych, organizator wypraw i współtwórca Opolskiego Festiwalu Podróżniczego. Rodowity Opolanin zafascynowany nie tylko dalekimi krajami, ale również swoim rodzinnym miastem i regionem. Mimo, iż poznał niejedno piękne miejsce na świecie, w którym wielu chciałoby się osiedlić, od urodzenia mieszka w Opolu, podkreślając, że to dla niego najlepsze miejsce do życia. Prowadzi w mediach społecznościowych fan page podróżniczo-turystyczny SuperGlob: www.facebook.com/superglob1

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja