Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR

Program ,,Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2021

Dla Mieszkańca
flaga i godło

Tablica asystent osobisty

W dniu 22 kwietnia 2021 roku Gmina Opole, reprezentowana przez Pana Przemysława Zycha – Zastępcę Prezydenta Miasta Opola, zawarła z Wojewodą Opolskim umowę w sprawie  wysokości i trybu przekazywania w 2021 roku środków Funduszu Solidarnościowego na realizację zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej ,,Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2021.

Realizowane w ramach Programu zadania będą finansowane ze środków państwowego funduszu celowego, tj. z Funduszu Solidarnościowego. Całkowity koszt realizacji zadania wynosi: 197 944 zł, wartość finansowania ze środków Funduszu Solidarnościowego wynosi: 190 944 zł.

Okres realizacji: od czerwca 2021 roku do grudnia 2021 roku.

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2021 zwany dalej „Programem”, ma na celu zapewnienie dostępności do usługi asystenta, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych. Celem rozpowszechniania usług asystenta jest zwiększenie szans osób niepełnosprawnych na prowadzenie bardziej samodzielnego i aktywnego życia. Celem nadrzędnym staje się więc dążenie do poprawy funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w jej środowisku.

Zadania do realizacji w ramach Programu:

Świadczenie usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej, ma na celu pomoc uczestnikom w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, dla:
a) dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności
, łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
b) osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego.

Zakłada się, aby minimum 70% uczestników Programu stanowiły osoby wymagające wysokiego poziomu wsparcia, tj.:
a) osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
b) dzieci niepełnosprawne z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, w tym osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacji.

Zadanie realizowane będzie w formie zapewnienia usług asystenta osobistego polegających na pomocy asystenta osobom niepełnosprawnym (beneficjentom) w takich czynnościach jak:
a) wyjście, powrót lub dojazdy w wybrane przez beneficjenta miejsca,
b) zakupy, z zastrzeżeniem aktywnego udziału beneficjenta przy ich realizacji,
c) załatwianie spraw urzędowych,
d) nawiązywanie kontaktu / współpracy z różnymi organizacjami,
e) korzystanie z dóbr kultury (kino, teatr, muzeum, galerie sztuki, wystawy, itp.),
f)  wykonywanie czynności dnia codziennego.

Zaplanowana liczba godzin usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej  dla minimum 16  osób wynosi minimum 4200 godzin.
 
________________________________________

Rekrutacja uczestników do udziału w  programu.

W dniu 17 czerwca 2021 roku Miasto Opole podpisało umowę z Fundacją Flexi Mind, z siedzibą w Dębskiej Kuźni na realizację zadania publicznego pod tytułem: Asystent/-ka osoby z niepełnosprawnością w Opolu. Zadanie realizowane będzie w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, pn.: Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2021. Źródłem finansowania Programu są środki pochodzące z Funduszu Solidarnościowego na 2021 rok.

Nabór zgłoszeń prowadzony jest w trybie ciągłym do wyczerpania limitu miejsc.

Osoby zainteresowane udziałem w Programie prosimy o:
1)  zapoznanie się z Programem „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”– edycja 2021, szczególnie z pkt. V Zakres podmiotowy i przedmiotowy Programu,
2)  złożenie KARTY ZGŁOSZENIOWEJ do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”– edycja 2021
Wypełnioną Kartę Zgłoszenia do Programu wraz z załącznikami prosimy przesłać: skan (o ile korzystacie Państwo z poczty elektronicznej) na adres: biuroatfleximind [dot] pl lub papierowo na adres: Fundacja Flexi Mind, ul. Ozimska 12, 46-053 Dębska Kuźnia.

O przyjęciu do Programu decyduje:
- złożenie kompletu,
- kolejność zgłoszeń.

Od decyzji dotyczącej niezakwalifikowania do udziału w Programie nie przysługuje odwołanie. Udział w Programie jest bezpłatny.

Dodatkowych Informacji udziela:
p. Iwona Niedojadło, tel. 502 533 647, e-mail: biuroatfleximind [dot] pl

Dane kontaktowe
Wydział Polityki Społecznej
ul. płk Witolda Pileckiego 1
45-331 Opole
tel. 77 44 35 760
urzad [at] um.opole.pl
Lokalizacja