Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR

Konferencja Kierunek: Dostępne Opole

Dla Mieszkańca
zdjęcie przedstawiające uczestników konferencji w jej trakcie

Biuro ds. Dostępności  w dniu 12 września 2024 r. zorganizowało konferencję pn. Kierunek Dostępne Opole, która odbyła się w ramach XXIII Opolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami organizowanych przez Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem w Opolu.
Jak co roku Urząd Miasta Opola w ramach Opolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami, organizuje debatę lub konferencję, której  celem jest  przybliżenie nam wszystkim codziennych spraw osób z niepełnosprawnościami ale także omówienie działań, które realizujemy na ich rzecz w Mieście Opolu. 
W ubiegłym roku podczas konferencji "Różnorodni, a nie dysfunkcyjni" gościliśmy w Opolu  m.in. Jana Melę oraz Jana Gawrońskiego.  Chcieliśmy pokazać,  że Miasto Opole jest miejscem, w którym żyją i  funkcjonują osoby z różnymi potrzebami stąd tytuł konferencji przystanek różnorodność. W tym roku podczas konferencji Kierunek: Dostępne Opole pokazaliśmy  m.in.  dobre praktyki z innych miast w zakresie działań podejmowanych na rzecz poprawy zapewniania dostępności.
 

zdjęcie uczestników konferencji, w tle wyświetlany slajd "Konferencja Kierunek: Dostępne Opole"


Na konferencji wystąpili:
1. Pani Dr inż. Arch. Paulina Tota-Stawarczyk  z Fundacji Polska Bez Barier, która opowiedziała  o Standardach dostępności dla miast – po co, jak i kiedy je opracować?
Kilka słów o Pani Paulinie: architektka, specjalistka w zakresie dostępności budynków i przestrzeni. Autorka ponad 20 publikacji naukowych i popularnonaukowych, głównie dotyczących projektowania uniwersalnego i dostępności przestrzeni miejskich. Autorka Standardów dostępności dla Warszawy i Wrocławia oraz modelowego projektu Plaża dostępna dla wszystkich, współautorka programu certyfikacji dostępnych plaż, publikacji Dostępność, Bezpieczna ewakuacja i Standardu infrastruktury kąpieliskowej w województwie pomorskim.
Podczas konferencji Pani Paulina Tota – Stawarczyk zaznaczyła, że ,,Dostępność to proces - nie jesteśmy w stanie wszystkiego wykonać od razu jednym krokiem wiec najpierw przemyślmy co jesteśmy w stanie wykonać od razu.  Jeżeli chodzi o standardy dostępności to powinniśmy je tworzyć kompleksowo, z poszanowaniem kontekstu, w partnerstwach oraz nie wymyślać rozwiązań na nowo.”    
2. Pani Anna Żórawska z Fundacji Kultura Bez Barier opowiedziała o Relacji Lider/Organizator a Partner/Organizacja – jak współpracować w dostępności?
Kilka słów o Pani Annie: Prezeska Fundacji Kultury bez Barier, ekspertka dostępnych wydarzeń a także inicjatorka Sieci Liderów i Liderek Dostępności. Obecnie zasiada w Radzie Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Podczas konferencji Pani Anna Żórawska wskazała, że ,,w pierwszej kolejności należy postawić na uwrażliwianie pracowników Urzędów a także na pozwolenie im doświadczenia wyzwań z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami. Ale także konieczne jest wzmacnianie ich kompetencji ponieważ zajmowanie się dostępnością jest bardzo trudne.  
3. Pan Włodzimierz Ożga opowiedział o tym Czym jest alfabet Baille’a i czy jest jeszcze potrzebny?
Kilka słów o Panu Włodzimierzu: Dyrektor biura Zarządu Polskiego Związku Niewidomych Okręg Opolski. Jednocześnie od 2019 r. pełni funkcje Wiceprezesa wspomnianego Stowarzyszenia. Od 2023 r. członek Powiatowej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Opola, a od 2024 r. członek Wojewódzkiej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych, która funkcjonuje przy Marszałku Województwa Opolskiego.
Pan Włodzimierz Ożga zaznaczył, że ,,w przestrzeni miejskiej pojawia się coraz więcej wprowadzonych rozwiązań związanych z dostępnością, a także coraz więcej opisów w alfabecie Baille’a. Baille  jest najbardziej potrzebny osobom, którą rodzą się niewidome i są w czasie edukacji - nauki szkolnej. Jeśli chodzi o osoby niewidome i jeszcze takie osoby, które mają szczątkowy wzrok ale tekstu nie widzą  Baille  jest jedynym systemem gdzie taka osoba może coś sama napisać i sama to przeczytać”.
 

Zdjęcie sali, na której siedzą uczestnicy konferencji, przy mikrofonie Pan Włodzimież Ożga, w tle slajd dot. Braile'a


Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym Pana Arkadiusza Wiśniewskiego Prezydenta Miasta Opola.  
Warto wspomnieć, że mieście Opolu osoby z niepełnosprawnościami stanowią około 11,82 % populacji. Dostępność to klucz do tworzenia miasta, w którym każdy ma równe szanse. Dla osób z niepełnosprawnościami bariery architektoniczne, brak dostosowanych usług publicznych czy niedostępny transport mogą oznaczać wykluczenie z życia społecznego, zawodowego i kulturalnego.
W mieście Opolu podejmowane są liczne działania ukierunkowane na wzrost aktywności m.in. osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym i zawodowym, a także mające na celu przeciwdziałanie ich dyskryminacji i zjawisku wykluczenia społecznego. Jesteśmy miastem otwartym, osoby ze szczególnym potrzebami są dla nas wyjątkowym Partnerem.
Osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać ze wsparcia licznych podmiotów prowadzących działalność na terenie Miasta Opola oraz miejskich jednostek organizacyjnych i wydziałów Urzędu Miasta Opola tj. m.in.:  Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu,  Środowiskowego Domu Samopomocy „Magnolia”, Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu, Centrum Aktywizacji Społecznej, Centrum Dialogu Obywatelskiego, Centrum Informacyjno – Edukacyjnego ,,Senior w Opolu”,  Środowiskowego Domu Samopomocy Fundacji Dom, Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola, Biura ds. Dostępności Urzędu Miasta Opola oraz innych organizacji pozarządowych, prowadzących kompleksową działalność wspierającą osoby z niepełnosprawnościami.

zdjęcie uczestników konferencji podczas przerwy, na korytarzu


Do głównych  działań Miasta Opola w obszarze wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami możemy zaliczyć działania w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej, usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, świadczenie usług transportowych dla osób 
z niepełnosprawnościami  mieszkańców Miasta Opola mających trudności w poruszaniu się, realizacja Programów  finansowanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, działalność Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób 
z  Niepełnosprawnościami w Mieście Opolu, realizacja zadań wynikających z Ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, usługi Teleopieki, Złota Rączka dla Seniora,   działalność Domów Dziennego Pobytu czy  realizacja Programu „Opieka wytchnieniowa”  oraz Programu ,,Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej".
Na główne zadanie w obszarze wsparcia osób z niepełnosprawnościami w 2023 r. jako Miasto wydatkowaliśmy kwotę w wysokości 21,5 mln. zł.
Warto zaznaczyć, że Miasto Opole w 2019 roku otrzymało certyfikat Światowej Organizacji Zdrowia WHO ,,Miast Przyjaznych Starzeniu”. Światowa sieć „Miast Przyjaznych Starzeniu” skupia miasta różnej wielkości, znajdujące się w różnych częściach świata. Miasta łączy podobne podejście do polityki senioralnej – realizują szeroko rozumiane działania, mające na celu podniesienie jakości życia Seniorów w tym osób z niepełnosprawnościami.
 

Dane kontaktowe
Biuro ds. Dostępności
ul. płk Witolda Pileckiego 1
45-331 Opole
77 44 35 779
bd [at] um.opole.pl
Lokalizacja