E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Izba Pamięci Solidarności

Dla Mieszkańca
Izba Pamięci „Solidarności”

W związku z decyzja Prezesa Rady Ministrów o objęciu tzw. CZERWONĄ STREFĄ od dnia 24 października 2020 roku terytorium całego kraju, Izba Pamięci Solidarności zostaje zamknięta do odwołania.

 

Izba Pamięci


Wystawa „Śladami czasu nadziei” jest ekspozycją stałą, poświęconą ludziom i wydarzeniom, dzięki którym na Opolszczyźnie zakończył się PRL. Pomysłodawcą i orędownikiem jej powstania jest Ś.P. Roman Kirstein – przewodniczący MKZ Opole NSZZ „Solidarność”, jeden z założycieli „Solidarności” w województwie opolskim oraz Zasłużony Obywatel Miasta Opola. Dzięki jego wielkiemu sercu i pracy, udało się ocalić od zapomnienia jakże ważną część polskiej drogi do wolności. W inicjatywę utworzenia Izby Pamięci Solidarności został zaangażowany zespół ekspertów, a materiały, wyeksponowane na wystawie pochodzą od wielu mieszkańców naszego województwa, którzy uczestniczyli w wydarzeniach tamtego okresu. Wystawa, „Śladami Czasu Nadziei”, pokazuje ludzi, wydarzenia i fakty. Interpretacje i ocenę pozostawia odwiedzającym.

Wystawa „Śladami czasu nadziei” jest dostępna dla zwiedzających w siedzibie Centrum dialogu Obywatelskiego, ul. Damrota 1.

Celem usprawnienia zwiedzania dla grup zorganizowanych konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie drogą elektroniczną: wystawa [dot] pamieciatum [dot] opole [dot] pl wraz z informacją o preferowanym terminie odwiedzenia wystawy.


Pierwsza Rocznica Izby Pamięci Solidarności

Wraz z rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, świętujemy urodziny Izby Pamięci Solidarności, powołanej do życia w 2019 roku przez Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, a mieszczącej się w Centrum Dialogu Obywatelskiego, przy ul. Damrota 1. Inicjatorem utworzenia Izby był Roman Kirstein – legenda opolskiej Solidarności i zasłużony obywatel Opola. Ta nowoczesna, multimedialna ekspozycja upamiętnia dzieje osób zaangażowanych w opozycję antykomunistyczną i ruchy wolnościowe działające w latach 80. XX wieku. Wystawa pt. „Śladami czasu nadziei” opowiada losy Opolan, którzy aktywnie uczestniczyli w dążeniach niepodległościowych.

W ramach prowadzonej działalności Izby, w minionym roku organizowane były prelekcje dla młodzieży szkolnej, wystawy czasowe oraz spotkania tematyczne: „Prasowe echa Porozumień Sierpniowych”, „Mój 13 grudnia 1981”, czy też „Kobiety Solidarności”.

Dziękujemy za wspólny pierwszy rok i zapraszamy do obejrzenia filmu.

Dane kontaktowe
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl

 

 

 

Lokalizacja

Pokaż zakładkę Facebooka Opole na Facebooku