Dzielnica VIII Śródmieście
HISTORIA
Opole mocno rozwijało się w drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku. Wówczas rozrastało się w kierunku wschodnim patrząc od strony Rynku i Starego Miasta. Wzrost liczby mieszkańców (od 1850 do 1925 roku miasto pod względem mieszkańców powiększyło się ponad pięciokrotnie od 8300 osób w 1850 roku do 43 tys. ludzi w 1925 roku) sprawił, że rozrastało się w kierunku dzisiejszych ulic: Oleskiej, Ozimskiej i 1 Maja. W Śródmieściu znajdują się place miejskie. W 1925 roku wybudowany został charaterystyczny dla dzielnicy kościół pw. Św. Piotra i Pawła.
CIEKAWOSTKI
• Jednym z najatrakcyjniejszych punktów miasta jest plac Jana Pawła II. W 2018 roku zakończono jego rewitalizację. Plac ten jest zamknięty od strony północnej budynkiem Teatru im. Jana Kochanowskiego. W 1965 roku na placu Lenina (taką wówczas nosił nazwę) wmurowano kamień węgielny pod jego budowę. Oddano go do użytku dopiero po 10 latach w styczniu 1975 roku.
• Bardzo ciekawy obiekt znajduje się na zbiegu ulic: Armii Krajowej i Plebiscytowej. Stoi tam budynek mieszkalny wybudowany w formie bramy. Zachowując oczywiście wszelkie proporcje był on wzorowany na berlińskiej Bramie Brandenburskiej. W dawnej zabudowie Opola obecna ulica Armii Krajowej była drogą wylotową w kierunku Strzelec Opolskich, a dalej Katowic i Krakowa.
• W latach 1953-56 na obecnym placu Jana Pawła II stała makieta Pałacu Kultury. Miała ona 11 metrów i w czasie, gdy w Warszawie trwało stawianie tego dobrze nam znanego budynku, Opole miało swoją miniaturkę.
• W 1981 roku po siedmiu latach budowy oddano do użytku „Opolanina”. Wówczas był on największym domem handlowym w Polsce. Powierzchnia całego kompleksu wynosiła około 20 tys. metrów kwadratowych. Różne stoiska były na trzech poziomach, a od strony północnej były wydzielone osobne sklepy. „Opolanina” odwiedzało tysiące mieszkańców Opola, jak również regionu.
Przewodniczącym Rady został Tomasz Kwiatek, wiceprzewodniczącym Tomasz Wróbel. Przewodniczącą zarządu została Alicja Wiśniewska, a jej zastępcą Przemysław Pytlik. Do zarządu zostali ponadto wybrani: Anna Rapp, Edward Smertycha oraz Franciszek Sokołowski. Rada otrzymała środki finansowe na bieżący rok budżetowy.
Skład Rady Dzielnicy Śródmieście:
1. Chawawko Bronisława
2. Księżak Marek
3. Kwiatek Tomasz- Przewodniczący Rady
4. Mikulicz Sebastian
5. Młyńczak Elżbieta
6. Pelc Joanna
7. Pytlik Przemysław- Wiceprzewodniczący Zarządu
8. Rapp Anna- członkini Zarządu
9. Smertycha Edward- członek Zarządu
10. Sokołowski Franciszek- członek Zarządu
11. Szczepanik Sylwia
12. Świętalska – Pelc Iwona
13. Wiśniewska Alicja- Przewodnicząca Zarządu
14. Wołczyk Barbara
15. Wróbel Tomasz- Wiceprzewodniczący Rady
Dane kontaktowe: dzielnica8dzielnice [dot] opole [dot] pl
dzielniceum [dot] opole [dot] pl (dzielnice[at]um[dot]opole[dot]pl)