Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR

Dzielnica VIII Śródmieście

Dla Mieszkańca
Dzielnica VIII Śródmieście

HISTORIA
 
Opole mocno rozwijało się w drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku. Wówczas rozrastało się w kierunku wschodnim patrząc od strony Rynku i Starego Miasta. Wzrost liczby mieszkańców (od 1850 do 1925 roku miasto pod względem mieszkańców powiększyło się ponad pięciokrotnie od 8300 osób w 1850 roku do 43 tys. ludzi w 1925 roku) sprawił, że rozrastało się w kierunku dzisiejszych ulic: Oleskiej, Ozimskiej i 1 Maja. W Śródmieściu znajdują się place miejskie. W 1925 roku wybudowany został charaterystyczny dla dzielnicy kościół pw. Św. Piotra i Pawła.   
 
CIEKAWOSTKI

•  Jednym z najatrakcyjniejszych punktów miasta jest plac Jana Pawła II. W 2018 roku zakończono jego rewitalizację. Plac ten jest zamknięty od strony północnej budynkiem Teatru im. Jana Kochanowskiego. W 1965 roku na placu Lenina (taką wówczas nosił nazwę) wmurowano kamień węgielny pod jego budowę. Oddano go do użytku dopiero po 10 latach w styczniu 1975 roku.
•  Bardzo ciekawy obiekt znajduje się na zbiegu ulic: Armii Krajowej i Plebiscytowej. Stoi tam budynek mieszkalny wybudowany w formie bramy. Zachowując oczywiście wszelkie proporcje był on wzorowany na berlińskiej Bramie Brandenburskiej. W dawnej zabudowie Opola obecna ulica Armii Krajowej była drogą wylotową w kierunku Strzelec Opolskich, a dalej Katowic i Krakowa.
•  W latach 1953-56 na obecnym placu Jana Pawła II stała makieta Pałacu Kultury. Miała ona 11 metrów i w czasie, gdy w Warszawie trwało stawianie tego dobrze nam znanego budynku, Opole miało swoją miniaturkę.
•  W 1981 roku po siedmiu latach budowy oddano do użytku „Opolanina”. Wówczas był on największym domem handlowym w Polsce. Powierzchnia całego kompleksu wynosiła około 20 tys. metrów kwadratowych. Różne stoiska były na trzech poziomach, a od strony północnej były wydzielone osobne sklepy. „Opolanina” odwiedzało tysiące mieszkańców Opola, jak również regionu. 

Przewodniczącym Rady został Tomasz Kwiatek, wiceprzewodniczącym Tomasz Wróbel. Przewodniczącą zarządu została Alicja Wiśniewska, a jej zastępcą Przemysław Pytlik.  Do zarządu zostali ponadto wybrani: Anna Rapp, Edward Smertycha oraz  Franciszek Sokołowski. Rada otrzymała środki finansowe na bieżący rok budżetowy.

Skład Rady Dzielnicy Śródmieście:

1. Chawawko Bronisława
2. Księżak Marek
3. Kwiatek Tomasz- Przewodniczący Rady
4. Mikulicz Sebastian
5. Młyńczak Elżbieta
6. Pelc Joanna
7. Pytlik Przemysław- Wiceprzewodniczący Zarządu
8. Rapp Anna- członkini Zarządu
9. Smertycha Edward- członek Zarządu
10. Sokołowski Franciszek- członek Zarządu
11. Szczepanik Sylwia
12. Świętalska – Pelc Iwona
13. Wiśniewska Alicja- Przewodnicząca Zarządu
14. Wołczyk Barbara
15. Wróbel Tomasz- Wiceprzewodniczący Rady

Dane kontaktowe: dzielnica8atdzielnice [dot] opole [dot] pl

 

Tagi
Dane kontaktowe
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl (dzielnice[at]um[dot]opole[dot]pl)

 

 

 

Lokalizacja