E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Budżet Miasta Opola

Dla Mieszkańca
Budżet Miasta Opola

W 2021 roku Miasto Opole planuje wydać ponad miliard czterysta milionów złotych. 

Plan budżetu zakłada bardzo wysokie wydatki inwestycyjne, bo na poziomie prawie 398 mln zł. Dla porównania, w 2015 roku było to raptem 71 mln zł. W 2021 roku w budżecie zapisano m.in. 39 mln zł na szybko rosnące Centrum przesiadkowe Opole Główne (wartość całego zadania blisko 76 mln zł), ponad 100 mln zł na Centrum przesiadkowe i przebudowę dróg w rejonie Opole Wschód (to prawie połowa całego wydatku na tę inwestycję).
Błyskawicznie postępują prace wspólnej inwestycji samorządu i rządu, czyli Centrum Usług Publicznych przy ulicy rotmistrza Witolda Pileckiego. I to się nie zmieni, ponieważ w budżecie na 2021 r. zapisano na ten cel aż 47 mln zł. To samo tyczy się budowy hali sportowej po dawnym Cieplaku, która ma być zakończona w bieżącym roku. Na jej prace zaplanowano wydatek rzędu 6,5 mln zł. – Najważniejsze są inwestycje dla ludzi i ta jest właśnie taka. Ten obiekt będzie służył nam wszystkim – zapewnia prezydent Arkadiusz Wiśniewski.
W planie budżetu zaplanowano także ponad 13 mln zł na budowę centrum przesiadkowego w rejonie dworca kolejowego „Opole-Zachód”. Ambitne plany związane są także z przebudową polderu Żelazna – wsparcie dla Wód Polskich, na które przewidziano niemal połowę zaplanowanej kwoty, czyli blisko 17 mln zł. Zmieniał się będzie również krajobraz na rewitalizowanej Kamionce Piast. Wartość tej inwestycji wynosi niespełna 9 mln zł, z czego ponad 7 mln zł zaplanowano w 2021 roku. – Powstanie tam miejsce rekreacyjne, którego w tej części miasta bardzo brakuje – zapewnia prezydent.
Pierwszy milion wydatkowany zostanie na projekt zapowiadanego przez prezydenta Aquaparku. W planie budżetu znalazły się także pieniądze na potrzebne przedszkole na osiedlu Malinka (6,8 mln zł), budowę sali gimnastycznej w PSP 11 (5,3 mln zł), boiska w PLO nr 1 (1 mln zł) czy świetlicy na Malinie (930 tys. zł). Kontynuowany też będzie program rozwoju placów zabaw, na który przewidziano ponad 1.718 tys. zł. Jedną z top inwestycji w skali kraju jest ogłoszony niedawno opolski program „Czyste powietrze”. Na dotacje celowe zarezerwowano w bieżącym roku 2,6 mln zł.

Dane kontaktowe
Urząd Miasta Opola
ul. Rynek 1A
45-015 Opole
77 45 11 800
urzad [at] um.opole.pl
Lokalizacja