Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR

Arkadiusz Wiśniewski - Prezydent Miasta Opola

Dla Mieszkańca
Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski urodzony 29 sierpnia 1978 w Opolu.

Ukończył studia Master of Business Administration (MBA) na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu; jest absolwentem politologii i administracji na Uniwersytecie Opolskim. Ukończył również studia podyplomowe na Politechnice Opolskiej (audyt i kontrola) oraz liczne kursy i szkolenia.

Doświadczenie zawodowe zdobył m.in. pracując jako nauczyciel akademicki (Uniwersytet Opolski) oraz pracownik samorządowy (jeden z menedżerów w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki). Pełnił funkcję dyrektora Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości. Autor artykułów naukowych poświęconych problematyce samorządu terytorialnego oraz rozwoju regionalnego.

Sześciokrotnie wybierany do Rady Miasta Opola, w której pełnił też rolę przewodniczącego. W latach 2010 – 2013 zastępca prezydenta Opola odpowiedzialny m. in. za współpracę z przedsiębiorcami, rozwój nauki, infrastrukturę miejską oraz pozyskiwanie inwestorów.

Członek partii Platforma Obywatelska, z której wystąpił w listopadzie 2013 roku. W marcu 2014 roku założył stowarzyszenie „Opole na Tak”, w którym pełnił funkcję prezesa. Od grudnia 2014 roku prezydent Opola. W 2018 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, zdobywając w pierwszej turze 70,4% głosów. W wyborach prezydenckich 7 kwietnia 2024 roku po raz trzeci został wybrany prezydentem Opola, osiągając poparcie 75,47 procent.

Za jego kadencji został podwojony budżet miasta, Opole przyjęto do globalnej sieci „Miast Przyjaznych Starzeniu” Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), uzyskało tytuł najlepiej użłobkowionego miasta w Polsce. Trzykrotnie z rzędu zwyciężyło w ogólnopolskim rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów, zajęło drugie miejsce wśród najbogatszych i najlepiej zarządzanych miast w Polsce, zajęło 3 miejsce w rankingu "Najlepszych miast do życia" Business Insider oraz czterokrotnie było liderem ogólnopolskiego rankingu wydatków inwestycyjnych pisma samorządu terytorialnego "Wspólnota". Opole w tym czasie wielokrotnie uznawane zostało jako jedno z najbardziej perspektywicznych miast w Europie Środkowo-Wschodniej w sektorze BPO (Business Process Outsourcing). Dobrą kondycję miasta potwierdzają kolejne renomowane Ratingi Fitch, które oceniają zdolność finansową Opola na „A+” (lata 2021-2022).

Wspierał i inicjował rewitalizację najważniejszych miejsc w mieście, w tym Zamku Górnego, pozostałości Zamku Piastowskiego z XIV wieku, historycznego napisu „Witamy w Stolicy Polskiej Piosenki”, który wita wszystkich odwiedzających miasto. Za jego kadencji otwarto cieszące się ogromną popularnością turystów z Polski i zagranicy multimedialne Muzeum Polskiej Piosenki.

Współautor strategii pozyskania dla Opola nowych inwestorów z branży automotive, nowoczesnych usług dla biznesu i automatyki przemysłowej. Zainicjował powstanie centrum badawczo rozwojowego dla inżynierów a dzięki temu kolejnych inwestycji, które umożliwiają produkcję w Opolu zaawansowanych układów elektroniki przemysłowej oraz specjalistycznej produkcji spożywczej. Za jego kadencji powstał w stolicy województwa Park Naukowo-Technologiczny, podmiot non-profit, gdzie spotyka się świat nauki i biznesu.

9 czerwca 2017 roku prezydent Arkadiusz Wiśniewski wypowiedział umowę organizatorowi (TVP S.A.) na przygotowanie i przeprowadzenie 54. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Powodem była masowa rezygnacja ponad 40 artystów z udziału w wydarzeniu oraz fakt, że podczas jubileuszowego występu w koncercie Maryli Rodowicz miała wystąpić Kayah, na co nie zgodził się ówczesny prezes TVP Jacek Kurski.

Aktywnie działa w największym stowarzyszeniu polskich samorządowców „Tak! Dla Polski”, założonym 31 sierpnia 2020 w Gdańsku, w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Od grudnia 2021 roku członek Rady Politycznej „Tak! dla Polski” oraz prezes regionalnych struktur na Opolszczyźnie. Za jego kadencji powstało Centrum Dialogu Obywatelskiego a także Izba Pamięci Solidarności. Inicjator powstałej w 2022 roku Rady Kobiet w Opolu, wypełniającej przestrzeń związaną z równym traktowaniem kobiet oraz ich prawami.

Pod patronatem prezydenta Opola i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej odbywały się w mieście Marsze Równości oraz Strajk Kobiet: Czarny Poniedziałek (3 października 2016) i Czarny Piątek (23 marca 2018).

Wolny czas lubi spędzać aktywnie oraz z rodziną. Uwielbia czytać i podróżować. Pasjonuje się sportem m.in. piłką nożną i koszykówką. Prywatnie mąż (żona Agnieszka) i ojciec dwójki dzieci (Szymona i Emilii).

 

Dane kontaktowe
Prezydent Miasta
ul. Rynek 1A
45-015 Opole
77 45 11 802
prezydent [at] um.opole.pl

Przyjęcia stron: czwartek godz. 14.00 - 17.00

Lokalizacja