Znamy projekt nowego pomnika

Pomnik Władysława II Opolskiego

Władysław II Opolski już się zmaterializował. Pomnik władcy, budowniczego Zamku Górnego i fundatora klasztoru na Jasnej Górze powstaje w pracowni toruńskiego artysty.

Nad pomnikiem pracuje Maciej Jagodziński – Jagenmeer – zwycięzca ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez opolski ratusz. Wyniki zostały ogłoszone w lutym tego roku, a już teraz podejrzeć możemy jak prezentować się będzie książę. Postać jest gotowa – to na ten moment  wysoki na około 2,5 m model pacy. Docelowo Władysław II Opolski odlany zostanie z brązu i stanie w Opolu przy swojej siedzibie – Zamku Górnym, którego był budowniczym i w którym mieszkał do śmierci w 1401 roku.  Warto też pamiętać, że Władysław II Opolski został pochowany w opolskim kościele franciszkanów, niestety nie zachował się jego nagrobek.

Książę w historii zapisał się także jako fundator klasztoru Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika w Częstochowie, znanym dziś jako zakon paulinów. To także „Opolczyk” w 1384 r sprowadził na Jasną Górę z ruskiego Bełza cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Pace nad pomnikiem Władysława II Opolskiego trwać będą jeszcze przynajmniej kilka miesięcy. Całość kosztować ma ok. 350 tys. zł. Jest szansa, że „książę wróci” do Opola już wiosną przyszłego roku. Dzięki temu w stolicy województwa upamiętnionych zostanie trzech najwybitniejszych Piastów opolskich. Kazimierza I Opolskiego podziwiać możemy w rynku, Władysław II Opolski stanie przy swojej dawnej siedzibie, zaś Jan II Dobry znajduje się przed gmachem Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej.

Urząd Miasta Opola
ul. Rynek-Ratusz