Wydarzenia okołofestiwalowe 2023 (Program)

baner

To, że w Opolu dużo się dzieje podczas festiwalu, każdy wie. Dzięki jubileuszowi KFPP program wydarzeń okołofestiwalowych będzie jeszcze bogatszy, warto więc zarezerwować długi weekend czerwcowy na muzyczne szaleństwo w Opolu.

fot. S. Mielnik

Startujemy już w środę

Koncerty festiwalowe w Amfiteatrze planowane są na 9 - 11 czerwca, jednak świętowanie jubileuszu rozpoczniemy w naszym mieście już w środę 7 czerwca za sprawą wyjątkowego fortepianu, który stanie na Rynku. To jedyny na świecie fortepian plenerowy wykonany z betonu i stali, na którym każdy będzie mógł zagrać. O godz. 17:00 możliwości instrumentu wypróbuje Paweł Ostrowski, saksofonista i pianista, aranżer, akompaniator, muzyk sesyjny, który współpracował z wieloma zespołami i wokalistami w kraju i zagranicą.

Dzień później oficjalnie odsłonimy mural Zbigniewa Wodeckiego, który powstał na ścianie budynku przy ul. Krupniczej 4. Uroczystość rozpocznie się w czwartek 8 czerwca o godzinie 16.00. Autorem malowidła jest Marcin Czaja, którego projekt pokazuje artystę nie tylko jako wokalistę, ale także multiinstrumentalistę. Mural jest częścią trasy „Muzycznych Murali”, w której możemy podziwiać sylwetki Anny Jantar, Krzysztofa Krawczyka i Andrzeja Nowaka. Wśród gości odsłaniających dzieło będzie jego autor oraz córka Zbigniewa Wodeckiego, Katarzyna.

Muzycznie na Małym Rynku

Dzięki wsparciu miasta dla organizacji pozarządowych będziemy mogli wziąć udział w kilku nowych przedsięwzięciach organizowanych w ramach jubileuszu KFPP. Jednym z nich będzie wyjątkowe Jam Session na Małym Rynku autorstwa Fundacji Blues Opole. To rodzaj zbiorowego muzykowania (inaczej: sesja improwizacyjna), szczególnie popularny w takich stylach muzycznych jak jazz, blues, funk czy folk. Muzycy będą improwizować na bazie popularnych standardów, wybranych tonacji lub tematów muzycznych “zadanych” przez któregoś z grających. Początek imprezy na Małym Rynku w czwartek 8 czerwca o godzinie 19.00.

IRA zagra na Rynku

W piątek o godz. 18:00 publiczność na opolskim rynku rozgrzeje zespół IRA - stali bywalcy festiwali w Opolu, którzy w minionym roku odsłonili swoją gwiazdę w Alei. Wcześniej, o godzinie 17.00, na scenie rozegrany zostanie Wielki Test Wiedzy o O-Polskiej Piosence, podczas którego sprawdzana będzie wiedza o piosenkach, o których opowiadał DJ Adamus w czasie cyklu „60/60” na antenie Radia Opole.

Festiwalową atmosferę poczujecie w całym mieście między innymi za sprawą pięknie przystrojonego Mostu Groszowego (otwarcie w piątek o godzinie 16.00) oraz wystawy zdjęć festiwalowych Ryszarda Łabusa na terenie Młodzieżowego Domu Kultury.

Następnego dnia o 18.00 w Rynku zapraszamy na koncert Kasi Pumy Piaseckiej & Friends - pełen kojących dźwięków w różnych gatunkach muzycznych takich jak: soul, pop, gospel, r&b, rock, jazz nawiązujących do hitów Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Na scenie zabrzmią również nietuzinkowe głosy młodych, zdolnych wokalistów przygotowywanych przez Katarzynę Pumę Piasecką. W niedzielę 11 czerwca o godz. 18:00 największe przeboje opolskich festiwali w wyjątkowych akustycznych aranżacjach wykona Piotr Jurkowski, Michał Gołąb oraz Tomasz Łukasiewicz.

Dobre, bo sprawdzone

Wydarzenia okołofestiwalowe nie byłyby kompletne bez stałych punktów programu. W sobotę planowane jest odsłonięcie trzech nowych gwiazd w Alei: Andrzeja Rybińskiego, Stanisławy Celińskiej i Wandy Kwietniewskiej oraz Marka Piekarczyka (rozpoczęcie o 12.30). A na scenie po drugiej stronie Rynku Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na Kawiarenki z Gwiazdami. Artyści, którzy zaśpiewają w Amfiteatrze odwiedzą kawiarenkową scenę, aby powspominać dotychczasowe występy. Imprezę poprowadzą Maria Szabłowska i Jarosław Wasik, a ich rozmówcami będą między innymi: Justyna Steczkowska, Lombard, Tulia, Halina Mlynkova czy Marek Piekarczyk.

Spacery, pocztówki i film o festiwalu

W sobotę o godz. 19:15 na opolskim Rynku odbędzie się premiera filmu „Nieznane historie znanego festiwalu”, którego producentem jest Fundacja OFFilm. Dzięki archiwalnym materiałom i wspomnieniom m.in. Elżbiety Zapendowskiej, Michała Bajora, Alicji Majewskiej czy Zenona Laskowika poznamy anegdoty i ciekawostki związane z sześćdziesięcioma latami „OPOLA”. Narrację w filmie poprowadził Artur Orzech, który pełnił rolę konferansjera na 25. festiwalach.  W festiwalowy weekend Stowarzyszenie Ruchu i Tańca Mantikora zabierze was na wyjątkowe wycieczki po Opolu śladami opolskich festiwali. Poznacie historie i ciekawostki związane z artystami, w miejscach, które do dziś kojarzą się ze świętem muzyki. Spacery z przewodnikiem w sobotę i niedzielę o godzinie 12:00, 14:00 i 16:00, a zapisać można się już dziś pod adresem: mantikora [dot] opoleatgmail [dot] com.

Strefa dobrej zabawy

Dodatkową atrakcją na opolskim Rynku będzie Festiwalowa Strefa Zabawy, czyli specjalnie zaprojektowane ścianki do selfie. Znajdziecie tam meble i ozdoby nawiązujące do muzycznego święta, które idealnie wypełnią tło pamiątkowych zdjęć z jubileuszowego KFPP. Będzie również okazja do wysłania prosto z Rynku muzycznych pocztówek z opolskimi przebojami przygotowanych przez Stowarzyszenie Opolski Projektor Animacji Kulturalnych. Nie może was tam zabraknąć!

Partnerem Wydarzeń okołofestiwalowych jest: Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A.

Aleksandra Śmierzyńska

jpg Plakat