Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR
Komunikaty
Miasto

VI Marsz Równości w Opolu (Program wydarzeń)

Zapowiedź marszu

Moja Era to hasło przewodnie VI Marszu  Równości, który 1 czerwca (sobota) przejdzie ulicami Opola. Zaplanowano także wydarzenia towarzyszące: warsztaty, pokazy filmów, koncert, rajd rowerowy i spotkanie autorskie.

Uczestnikom marszu przyświecać będą postulaty wprowadzenia skutecznej ochrony osób LGBT+ w kodeksie karnym, wprowadzenia małżeństw i związków partnerskich dla par osób tej samej płci oraz ułatwień w procesie potwierdzenia płci dla osób transpłciowych.

 

 

Nasza codzienna praca skupia się na tworzeniu społeczności i celebrowaniu tęczowej wspólnoty – mówi Maciej Kruszka, rzecznik Tęczowego Opola, organizatora wydarzenia. — Marsz Równości to coroczne święto i ukoronowanie naszych działań. Cieszy nas tak szerokie wsparcie. Od Komisji Europejskiej, przez Rząd, po lokalne samorządy. Pokazuje to, jak ważna jest nasza misja.

Marsz odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Opola. Korzystamy z tej okazji, aby przekazać osobom ze społeczności LGBT+, że okazujemy im szacunek, który należy się wszystkim osobom, niezależnie od tego kim są, czy kogo kochają  — tłumaczy Dorota Piechowicz-Witoń, pełnomocnik ds. równego traktowania przy prezydencie Opola.

Patronatem  objęli marsz także marszałek Andrzej Buła, wojewoda Monika Jurek oraz minister ds. równości Katarzyna Kotula.

Marsz wyruszy o godzinie 13.00 sprzed Teatru im. Jana Kochanowskiego i tam też się zakończy. Trasa obejmie kolejno ulice: Ozimską, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, rondo Alfonsa Zgrzebnioka, Oleską, Bohaterów Monte Cassino, Katowicką, Tadeusza Kościuszki, Władysława Reymonta, Ozimską i plac Jana Pawła II.

Organizatorzy zapraszają przed teatr już od godz. 11:00, kiedy ruszy tzw. miasteczko marszowe.

Będziemy szykować się do przemarszu pośród stoisk z tęczowymi gadżetami, malowaniem twarzy czy fotobudką  — zachęca Maja Kopeć, koordynatorka wydarzenia.

Na miasteczku stanie też namiot, w którym każda osoba będzie mogła wykonać darmowe badania w kierunku HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową — dodaje Mikołaj Dzięciołowski z zarządu Tęczowego Opola.

Wydarzenia towarzyszące marszowi potrwają przez cały tydzień.

Wydarzenia okołomarszowe to efekt współpracy z wieloma partnerami. Wyjątkowa współpraca zawiązała się z klubokawiarnią OPO, gdzie dzień przed marszem organizujemy koncert Ani Cringe i Queerowe Tele-Disco. Wieczorem po marszu odbędzie się tutaj również after party — mówi Sandra Mazur z zarządu Tęczowego Opola. — Szczególnie gorąco zapraszamy do OPO na wyjątkowe spotkanie w niedzielę po marszu z najstarszą w Polsce drag queen, Lullą La Polacą.

Zapraszam na krótki koncert muzyki postmodernistycznej w moim wykonaniu, który będzie dobrym początkiem do dyskusji o widoczności osób queerowych w kulturze i o dostępności kultury. Wykonam dwa utwory z kanonu muzyki nowej na saksofonie. — zachęca Kuba Piaskowski z Tęczowego Opola

Wspólne robienie transparentów na marsz to już nasza tradycja. Zapewniamy wszystkie, niezbędne materiały i przez kilka godzin w przyjaznej atmosferze oddajemy się pracy kreatywnej, której efekty można zobaczyć podczas sobotniego marszu  — mówi Michał Mazur, organizator wydarzenia.

Patronatu udzieliła marszowi także Młodzieżowa Rada Miasta Opola, która organizuje pokaz filmu.

Wybraliśmy film „Powoli” w reżyserii Mariji Kavtaradze. Jest to zmysłowa i prowokacyjna love story, która idealnie wpasuje się w hasło tegorocznego marszu. Co więcej jako Młodzieżowa Rada Miasta chcemy podejmować działania z zakresu równości i antydyskryminacji. Dlatego współpraca z Tęczowym Opolem świetnie wpisuje się w nasze plany — mówi Mikołaj Frączak-Kot z Młodzieżowej Rady Miasta

Program wydarzeń towarzyszących:

27.05 | Poniedziałek, godz. 17:00, Studenckie Centrum Kultury – Warsztaty z samobadania piersi i jąder

28.05 | Wtorek, godz. 15:00, ul. Krakowska 41B – Transparenty na VI Marsz Równości

29.05 | Środa, godz. 18:00, Kino Meduza – Pokaz filmowy – “Powoli”

30.05 | Czwartek, godz. 12:00, Plac Wolności – Równi na drodze, równi w życiu, czyli queerowy rajd rowerowy

31.05 | Piątek
godz. 15:00, Galeria Sztuki Współczesnej – Queerowy Saksofon Mini koncert Muzyki Nowej w wykonaniu Kuby Piaskowskx
godz. 21:00, OPO – PRIDE WEEKEND W OPO // 𝘽𝙀𝙁𝙊𝙍𝙀 𝙋𝘼𝙍𝙏𝙔

01.06 | Sobota
godz. 11:00, Pl. Jana Pawła II – Miasteczko Równości & VI Marsz Równości w Opolu
godz. 21:00, OPO – Dancing Queer vol.3 – pomarszowe After Party

02.06 | Niedziela, godz. 11:00, OPO – PRIDE WEEKEND W OPO // 𝙒𝙀𝙂𝙀 𝘽𝙍𝙐𝙉𝘾𝙃 & PRIDE WEEKEND // 𝙇𝙐𝙇𝙇𝘼 𝙇𝘼 𝙋𝙊𝙇𝘼𝘾𝘼 𝙒 𝙊𝙋𝙊
 

Więcej informacji na stronie: www.facebook.com/teczowe.opole

 

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Szpitalna 3b-5-7
45-010 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja