E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Miasto
Kultura

Trwają Opolskie Dni Seniora

Seniorzy na Rynku w Opolu

Występy artystyczne, zajęcia sportowe, gry plenerowe, bal na 300 par i prywatka miejska – to tylko niektóre z wydarzeń towarzyszących obchodom XXIV Opolskich Dni Seniora. Wydarzenie już się uroczyście rozpoczęło i potrwa cały tydzień.

Miasto przyjazne seniorom
 Dni Seniora to autorski projekt naszego miasta, które szczyci się od kilku lat tytułem „Miasta Przyjaznego Seniorom”. Taki tytuł nadaje Światowa Organizacja Zdrowia WHO.
Ludzie starsi chcą się bawić i chętnie angażują w różne inicjatywy, tylko trzeba dać im na to szansę. Seniorzy pokazują nam co to znaczy czerpać radość z życia niezależnie od wieku – zauważa Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie tylko ludzie starsi chętniej w nim uczestniczą, ale także opolskie instytucje i młodsi mieszkańcy naszego miasta.
Tym świętem przełamujemy stereotypowe myślenie o ludziach starszych, którzy tak samo jak młodzi chcą się bawić, spotykać ze znajomymi, po prostu żyć – dodaje Kozak.

Wielkie świętowanie
W tym roku impreza odbywać się będzie pod hasłem „Mamy pociąg do wszystkiego”. Wydarzenie podzielono na bloki tematyczne: zabawa, edukacja, sport, relaks, integracja. Pierwszym akcentem obchodów będzie uroczysta msza św. w Katedrze w intencji seniorów, po której z placu katedralnego wyruszy barwny korowód (w tym roku pociąg), który zakończy się pod opolskim ratuszem. Następnie seniorzy odbiorą od Prezydenta miasta symboliczny klucz do bram naszego grodu. Od tego momentu zacznie się wielkie świętowanie.
Opolscy seniorzy są wyjątkowi. Dzięki nim Opole jest rozśpiewane i życzliwe. Święto seniorów doskonale wpisuje się w miejską kampanię „Opole w rytmie życzliwości”. Opolscy seniorzy na co dzień aktywnie dokładają się do pełniejszego rozkwitu Opola. Mają mnóstwo pomysłów i jeszcze więcej energii. Wiek nie jest kwestią metryki, ale samopoczucia, siły wewnętrznej. Opolscy emeryci często podkreślają, że nie są przeszłością narodu. Młodzi mogą się jeszcze wiele od nich nauczyć – mówi Teresa Rozmarynowska, przewodnicząca Rady Seniorów.

Apetyt na zabawę
W okresie pandemii opolscy seniorzy świętowali skromnie za miastem, brakowało pełnej integracji i zabaw w licznym gronie. Dlatego w tym roku apetyt na atrakcje jest większy.
Mamy pociąg do wszystkiego i odbijemy sobie długą izolację, która najbardziej dotknęła ludzi starszych. Program ułożyliśmy tak, żeby mogło w nim wziąć udział jak najwięcej seniorów i żeby nic nie popsuło dobrej zabawy. Będzie dużo hałasu, żeby o święcie seniorów dowiedzieli się wszyscy, do których to wydarzenie jest adresowane – podsumowuje Małgorzata Kozak.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania. Program wydarzenia w załączniku.

 

Dane kontaktowe
Urząd Miasta Opola
ul. Rynek 1A
45-015 Opole
77 45 11 800
urzad [at] um.opole.pl
Lokalizacja