E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Koronawirus
Miasto

Przeszedłeś zakażenie koronawirusem? Oddaj osocze i uratuj innych!

Ozdrowieniec Dariusz

W województwie opolskim znajduje się 927 osób, które pokonały koronawirusa. Jak dotąd osoczem podzieliło się 31 ozdrowieńców. Potrzeba znacznie więcej, bo zachorowań przybywa. 

Z osocza ozdrowieńców produkowane są preparaty, które pomagają walczyć z wirusem. Dzięki 31 osobom, które oddały osocze w Opolskim Ośrodku Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przygotowane zostały 93 preparaty, które mogą uratować życie. Osocze każdego, kto pokonał koronawirusa wspomaga leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Wszystko dzięki przeciwciałom, które wytwarzają się w organizmie. Jeden dawca może uratować nawet trzy osoby! 

Pobieranie osocza nie różni się znacznie od pobrania krwi. Trzeba też spełnić te same wymagania. Dawcami mogą zostać osoby, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji. Ozdrowieniec nie może być jednak osobą ciężko chorującą, ani mieć w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wykonywanej żadnej operacji, bądź zabiegu endoskopowego. Osoby, które w przeszłości otrzymywały przetoczenia krwi lub jej składników oraz kobiety, które były kiedykolwiek w ciąży podlegają odrębnej procedurze. 

Każdemu, kto zdecyduje się oddać osocze jako ozdrowieniec, przysługują takie same zasady i przywileje, jak dawcom krwi. Po oddaniu osocza mamy prawo do dnia wolnego od pracy i nauki. 

Zachęcamy do kontaktu z opolskim RCKiK:

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu
45-372 Opole
ul. Augustyna Kośnego 55

Kontakt e-mail: sekretariatatrckik-opole [dot] com [dot] pl
lekarzatrckik-opole [dot] com [dot] pl

Kontakt z rejestracją dla krwiodawców: 77 44 13 803

Fot. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja

Pokaż zakładkę Facebooka Opole na Facebooku