Przed nami Salon Wiosenny 2022

Galeria Sztuki Współczesnej

Już w piątek (25 marca) rozpoczyna się kolejna edycja Salonu Wiosennego w Opolu. Razem z wydarzeniami towarzyszącymi impreza potrwa do początku maja.

baner

Do tegorocznej edycji nadesłano 101 zgłoszeń, 98 było zgodnych z regulaminem, a spośród nich wybrano prace 70 artystek i artystów. Co ciekawe z uwagi na tak liczną reprezentację, wystawa mieści się równolegle w dwóch miejscach: w Galerii Sztuki Współczesnej przy placu Teatralnym i w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro przy ulicy Krakowskiej 1. W tej drugiej lokalizacji, tuż przy opolskim Rynku, wbrew nazwie galerii, zajmie aż dwa piętra. Wystawa, której kuratorami są Joanna Filipczyk i Andrzej Sznejweis, czynna będzie codziennie (z wyjątkiem świąt) do 3 maja.

Salon Wiosenny jest wystawą konkursową. Jedynym warunkiem udziału w konkursie jest związek z Opolem lub regionem oraz przedstawienie prac nie starszych niż sprzed roku, zamiarem organizatorów jest bowiem ukazanie aktualnego potencjału miasta i regionu.

Niezależne jury, wskaże laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Opola, Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego oraz – dla członków ZPAP – Nagrody Opolskiego Okręgu ZPAP. „Komisję sędziowską” w tym roku tworzą: Joanna Banek (Kraków), Anna Markowska (Wrocław) i Michał Suchora (Warszawa).

Dodatkowo kuratorzy i kuratorki GSW przyznają swoje wyróżnienie w formie wystawy w galerii w kolejnym roku, a jedna z artystek lub artystów ma szansę zwyciężyć w plebiscycie Nagrody Publiczności. Laureatki i laureatów nagród (oprócz Nagrody Publiczności, na którą głosowanie trwa do końca wystawy) poznamy na wernisażu.

Przypomnijmy, iż pierwsze zbiorowe wystawy artystów środowiska opolskiego, na której dokonywano przeglądu bieżącej twórczości, zagościły w naszym mieście już w roku 1955, kiedy tylko utworzono tu oddział Związku Polskich Artystów Plastyków. Kilka lat później po raz pierwszy wystawę taką nazwano w Opolu „salonem”.

Program towarzyszący:

25 marca, godz. 18:00
- wernisaż i wręczenie nagród laureatom w Galerii Sztuki Współczesnej; godz. 20: rozmowy salonowe (z udziałem jury) w Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu, ul. Krakowska 1 (wejście od ul. św. Wojciecha).

27 marca, godz. 16:00
- oprowadzanie kuratorskie, oprowadza Joanna Filipczyk, dostępna asystentka ukraińskojęzyczna, GSW pl. Teatralny 12 /spacer do Galerii ZPAP Pierwsze Piętro ZPAP, ul. Krakowska 1

31 marca, godz. 13:00
- oprowadzanie sensoryczne z audiodeskrypcją, oprowadza Natalia Krawczyk; godz. 17: oprowadzanie z Natalią Krawczyk w języku angielskim

3 kwietnia, godz. 16:00
- spotkanie „Salon Wiosenny – tylko liczby”, po spotkaniu oprowadzanie kuratorskie w GSW, opowiada i oprowadza Joanna Filipczyk, GSW pl. Teatralny 12

10 kwietnia, godz. 16:00

11 kwietnia, godz. 18:00
- spotkanie „Z Pasieki na Salon. Aloiza Zacharska-Marcolla” (Festiwal „Wyspa Pasieka”) opowiada Joanna Filipczyk, GSW pl. Teatralny 12

24 kwietnia, godz. 16:00
- oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na polski język migowy, oprowadza Joanna Filipczyk, miga Iwona Błaszczyk, dostępna asystentka ukraińskojęzyczna, GSW, pl. Teatralny 12/ spacer do Galerii ZPAP Pierwsze Piętro ZPAP ul. Krakowska 1

28 kwietnia, godz. 18:00
- spotkanie „Z Pasieki na Salon. Bolesław Polnar” (Festiwal „Wyspa Pasieka”), opowiada Joanna Filipczyk, GSW pl. Teatralny 12

30 kwietnia, godz. 17:00
- spotkanie podsumowujące „Salon – i co dalej?”- artystki, artyści, publiczność, Galeria ZPAP Pierwsze Piętro ZPAP ul. Krakowska 1

3 maja, godz. 16:00
- oprowadzanie kuratorskie, oprowadza Andrzej Sznejweis, dostępna asystentka ukraińskojęzyczna, Galeria ZPAP Pierwsze Piętro ZPAP ul. Krakowska 1/spacer do GSW, pl. Teatralny 12).

Galeria Sztuki Współczesnej
pl. Teatralny 12