Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR
Miasto
Kultura

Trwa 19. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy

baner

W dniach od 1 do 9 października nasze miasto będzie gospodarzem kolejnego wydarzenia kulturalnego o zasięgu ogólnopolskim. Mowa o 19. edycji Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy!

W ramach festiwalu zaplanowano pokazy najciekawszych polskich filmów ostatnich miesięcy, ekscytujące etiudy przyszłych mistrzów polskiego kina oraz bloki tematyczne przybliżające widzom m. in. kino skandynawskie czy ogólnie temat miłości.

 

 

Konkurs Główny

To najstarsza część FFOL. Biorą w nim udział etiudy filmowe autorstwa studentów i absolwentów filmówek, a także studentów kierunków związanych z filmem. Nagrody Grand Prix i wyróżnienia za etiudy filmowe zostaną przyznane w trzech kategoriach: dramat, fabuła i animacja, a wyboru dokona jury w składzie Diana Dąbrowska, Sebastian Smoliński i Dawid Myśliwiec. Tradycyjnie swoje pierwsze miejsca przyzna również publiczność, która będzie wybierała zarówno z filmów amatorskich, jak i etiud.

Co nowego?

Nowością od tego roku jest rozbudowany o pełny metraż Konkurs Główny, a nową kategorią jest Konkurs Filmów Fabularnych i Dokumentalnych (fabuła i dokument). Tutaj laureatów także wybierze jury oraz publiczność. W jury Konkursu Filmów Fabularnych i Dokumentalych zasiądą reżyserka teatralna Katarzyna Kalwat, artysta multidyscyplinarny Zbigniew Libera oraz raper L.U.C. Ta trójka reprezentuje różne dziedziny artystyczne, różne wrażliwości oraz perspektywy na sztukę, dzięki czemu nowa sekcja Opolskich Lam będzie przestrzenią dla intensywnego dialogu różnych sfer kultury polskiej. Filmy z konkursu pełnometrażowego zobaczymy głównie w Kinie Helios, a o Lamy powalczą m.in. „Sweat” w reżyserii Magnusa von Horna, „Biały Potok” Michała Grzybowskiego, „Ostatni Komers” Dawida Nickela, „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka, „Film Balkonowy” Pawła Łozińskiego, „Antybohater” Michała Kaweckiego czy „Nature is my Homeland” Marka Grajczaka.

Honorowa Lama

Tegoroczną nagrodę Honorowej Lamy otrzyma Arkadiusz Jakubik – aktor filmowy i serialowy, reżyser i scenarzysta, muzyk, Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Swoją nagrodę odbierze w Strzelcach Opolskich czyli w swoim rodzinnym mieście podczas uroczystej gali 30 września. W trakcie FFOL zobaczymy go nie tylko na ekranie, jak m.in. podczas projekcji serialu Klangor. Swoją muzyczną stronę, jako lider Dr Misio, zaprezentuje także 1 października, w ramach koncertu tego zespołu w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.

Miejsca pokazów

Pokazy stacjonarne odbędą się w Kinie Meduza, Kinach Helios (sale Solaris i Karolinka), Kinie Studio, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej oraz w Miejscu X.

Festiwal online

Co ważne, tak jak w ubiegłym roku, festiwal przyjmie charakter hybrydowy, albowiem oprócz pokazów stacjonarnych w Opolu, część z nich zaprezentowana zostanie się w Internecie. Na platformie mojeekino.pl, w wirtualnej sali Kina Meduza, od 27 września zobaczyć będzie można filmy z cyklu Nowe Kino Skandynawskie oraz tegorocznego cyklu tematycznego #Kino: Miłość.

Dodatkowo, widzowie z całej Polski uzyskają dostęp do filmów rywalizujących w Konkursie Głównym, który przeprowadzany jest w trzech kategoriach: Dokument, Fabuła i Animacja (filmy krótkometrażowe).

Filmy i spotkania z gośćmi:

30.09, godz. 18:00 – SOK Strzelce Opolskie: wręczenie Honorowej Lamy (Arkadiusz Jakubik)

1.10, godz. 17:00 – Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu: „Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza” w reżyserii Ksawerego Szczepanika plus spotkanie z Władysławem Kozakiewiczem przed filmem

2.10, godz. 20:00 – Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu: „Ostatnie pokolenie” Mikołaja Borowego plus spotkanie z reżyserem

2.10, godz. 20:30 – Kino Helios w CH Karolinka: „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka plus spotkanie z reżyserem oraz Weroniką Bilską, Karoliną Bruchnicką, Julią Kuzką i Pawłem Kruszelnickim.
 

Pełen program znajduje się na stronie internetowej www.festiwal.opolskielamy.pl

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Szpitalna 3b-5-7
45-010 Opole
77 54 17 518 / 525
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja