Projekt budżetu Opola na 2021 rok

projekt budżetu

W 2015 roku, gdy prezydentem został Arkadiusz Wiśniewski, budżet miasta wynosił 640 mln zł i co roku się zwiększał. Najnowszy zakłada ponad dwukrotność, bo 1.351,5 mln zł. To jeden z największych budżetów w Polsce.

Mimo niepewnej sytuacji, głównie z powodu pandemii, projekt budżetu na 2021 rok zakłada bardzo ambitne wydatki inwestycyjne, bo na poziomie prawie 350 mln zł. W nadchodzącym roku w budżecie zapisano m.in. blisko 28 mln zł na szybko rosnące centrum przesiadkowe Opole Główne (wartość całego zadania ponad 70 mln zł), ponad 100 mln zł na centrum przesiadkowe i przebudowę dróg w rejonie Opola Wschód (to prawie połowa całego wydatku na tę inwestycję).

Błyskawicznie postępują prace wspólnej inwestycji samorządu i rządu, czyli Centrum Usług Publicznych przy ulicy rotmistrza Witolda Pileckiego. I to się nie zmieni, ponieważ w projekcie budżetu zapisano na ten cel aż 47 mln zł wydatków w nadchodzącym roku. To samo dotyczy budowy hali sportowej po dawnym Cieplaku, która ma być zakończona jesienią przyszłego roku. Na jej prace zaplanowano wydatek rzędu prawie 6,5 mln zł.

W projekcie budżetu zaplanowano także ponad 4 mln zł na Opole Zachodnie. Ambitne plany związane są także z przebudową polderu Żelazna – wsparcie dla Wód Polskich, na które przewidziano niemal połowę zaplanowanej kwoty, czyli blisko 16 mln zł. Zmieniał się będzie również krajobraz na rewitalizowanej Kamionce Piast. Wartość tej inwestycji wynosi niespełna 14 mln zł, z czego niemal 10 mln zł zaplanowano w 2021 roku.

Pierwszy milion wydatkowany zostanie na projekt zapowiadanego przez prezydenta aquaparku. W projekcie budżetu znalazły się także pieniądze na potrzebne przedszkole na osiedlu Malinka (5 mln zł), budowę sali gimnastycznej w PSP 11 (4,5 mln zł), boiska w PLO nr 1 (700 tys. zł) czy świetlicy na Malinie (621.820 tys. zł). Kontynuowany też będzie program rozwoju placów zabaw, na który w przyszłym roku przewidziano ponad 1.650 mln zł. Jedną z top inwestycji w skali kraju ogłoszono niedawno opolski program „Czyste powietrze”, który będzie kontynuowany. Na dotacje celowe zarezerwowano w przyszłym roku 2,6 mln zł.

Urząd Miasta Opola
ul. Rynek-Ratusz