Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR
Miasto
Kultura

Program „Słoneczniki Ukryte Niepełnosprawności”

Baner promujący ogólnopolską akcję Słonecznik Ukryte Niepełnosprawności. 24 lutego 2025 o godz. 18:00, Ratusz, Stadion Opolski, Amfiteatr Tysiąclecia, Opolski Teatr Lalki i Aktora. Zielone tło z dwoma słonecznikami różnej wielkości.

W marcu odbędzie się oficjalne uruchomienie globalnego programu „Słonecznik Ukryte Niepełnosprawności” w Polsce. Urząd Miasta Opola również przyłączył się do udziału w tym wydarzeniu.  

Program Słonecznik Ukryte Niepełnosprawności to inicjatywa o międzynarodowym zasięgu, która wspiera osoby żyjące z ukrytymi niepełnosprawnościami oraz pomaga przedsiębiorstwom, organizacjom i administracji publicznej w tworzeniu przyjaznego środowiska dla tych osób. Celem programu jest zwiększanie świadomości społecznej na temat ukrytych niepełnosprawności, promowanie empatii oraz budowanie bardziej inkluzywnego społeczeństwa.

W godzinach 18:00-23:00 w kolorach żółto - zielonych zobaczymy:
- Stadion Opolski,
- Amfiteatr Tysiąclecia,
- ekran przed Opolskim Teatrem Lalki i Aktora,
- trąby na ul. Krakowskiej.

Takie gesty symbolicznie podkreślą wsparcie dla osób z ukrytymi niepełnosprawnościami oraz zaangażowanie społeczne Opola. 
Dlaczego tak ważne jest edukowanie społeczeństwa w tym zakresie? Warto podkreślić, że na co dzień spotykamy się z różnymi niepełnosprawnościami, które są niewidoczne. Dla niektórych osób może to utrudniać zrozumienie i uwierzenie, że ktoś z „niewidocznym” schorzeniem naprawdę potrzebuje wsparcia. Niektórzy ludzie kwestionują niepełnosprawność innych, ponieważ nie wyglądają na osoby z niepełnosprawnością. 
„Tak naprawdę nie ma listy z konkretnymi niepełnosprawnościami ukrytymi, mogą być one chwilowe, od urodzenia lub nabyte w ciągu życia. Zaliczyć możemy choćby do nich, Zespół Aspergera, ADHD, choroby serca, dysfunkcje wzroku, słuchu, osoby chore na astmę, itd. Wyliczać można w nieskończoność. Sama jestem mamą córki, która posiada bardzo złożoną wadę serca i posiada orzeczenie o niepełnosprawności, choć na pierwszy rzut oka wygląda na zdrową dziewczynkę. Stąd idea programu jest mi szczególnie bliska” – mówi Emilia Księżopolska-Biel (pracownik Urzędu Miasta). 

„Akcja  Słoneczniki - ukryte niepełnosprawności jest niezwykle istotna również dla tak licznej grupy osób z dysfunkcją wzroku. Wielu słabowidzących nie porusza się z białą laską, czy psem przewodnikiem i nic nie wskazuje na jakiekolwiek problemy tej osoby. Wielu nie nosi nawet zwykłych okularów, bo przy ich schorzeniach okulary nic nie pomogą. Wówczas prośba o przeczytanie tekstu, podanie numeru autobusu, czy wsparcie przy przejściu przez ulicę w niebezpiecznym miejscu wywołuje ogromną konsternację. Dlatego też akcji podobnych Słonecznikom powinno być jak najwięcej, tylko dzięki tego typu inicjatywom poznamy się lepiej i wszystkim będzie łatwiej” – mówi Ilona Nawankiewicz z Fundacji szansa – Jesteśmy Razem. 
Program Słonecznik Ukryte Niepełnosprawności powstał, aby zachęcić ludzi do inkluzywności, akceptacji i zrozumienia. Osoba nosząca Słonecznik, daje wszystkim do zrozumienia, że może potrzebować dodatkowej pomocy lub po prostu więcej czasu.

Oficjalnym przedstawicielem HD Sunflower w Polsce jest Fundacja Autistic Adults on Tour. 
Do akcji przyłączyły się również Instytucje Kultury: Opolski Teatr Lalki i Aktora, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, fundacje: Fundacja Szansa - Jesteśmy Razem, Fundacja Rozwoju Edukacji Empatycznej oraz Zakład Komunalny Opole.
 

Baner promujący ogólnopolską akcję Słonecznik Ukryte Niepełnosprawności. 24 lutego 2025 o godz. 18:00, Ratusz, Stadion Opolski, Amfiteatr Tysiąclecia, Opolski Teatr Lalki i Aktora. Zielone tło z dwoma słonecznikami różnej wielkości.

Dane kontaktowe
Biuro ds. Dostępności
ul. płk Witolda Pileckiego 1
45-331 Opole
77 44 35 779
bd [at] um.opole.pl
Lokalizacja