Prezydent Opola podsumował 10 lat swojej prezydentury
10 lat temu na pierwszą kadencję prezydentem miasta wybrany został Arkadiusz Wiśniewski. „Zamierzam przesiąść się do szybkiego samochodu i zacząć gonić inne miasta” – mówił w jednym z pierwszych wywiadów po ślubowaniu. I trzeba przyznać, że Opole rozpędził.
Zmiana granic, nowe centra przesiadkowe, zrewitalizowane najważniejsze miejsca w mieście, polityka dialogu, wsparcie seniorów. Inwestycje w oświatę, ekologię, remont i budowa mostu, setki nowych mieszkań, pozyskiwanie miliardowych środków z funduszy europejskich.
Prezydent Opola pytany o kluczowe momenty dekady wymienia oczywiście powiększenie Opola. 1 stycznia 2017 nastąpiła największa zmiana granic w historii. Powierzchnia zwiększyła się o 80 km2. Do miasta dołączono wsie z pobliskich sołectw: Borki, część Brzezia, Chmielowice, Czarnowąsy, część Dobrzenia Małego, część Karczowa, Krzanowice, Świerkle, Winów, Wrzoski i Żerkowice.
- Nie mam wątpliwości, że przez tę dekadę Opole stało się mocniejsze, stabilniejsze, dynamiczniejsze, piękniejsze i co pokazała niedawno powódź, bezpieczniejsze – mówi prezydent Arkadiusz Wiśniewski. - Mamy najniższe w historii bezrobocie, raptem 2,8%. To efekt także tego, że wypełniliśmy strefę ekonomiczną. Dużo pieniędzy, bo aż 1,8 miliarda złotych, wydaliśmy na inwestycje, które diametralnie zmieniły obraz miasta – tłumaczy.
Rozwój miasta odbywał się na wszystkich możliwych płaszczyznach i nie zatrzymały go nawet trzy wielkie wstrząsy, na jakie nikt z nas nie miał wpływu, a więc najpierw światowa pandemia covid-19, potem agresja Rosji na Ukrainę i kilka tygodni temu wielka powódź, z której Opole wyszło obronną ręką, choć dookoła napatrzyliśmy się na wiele ludzkich dramatów.
Lista rzeczy, które udało się przez te 10 lat zrealizować jest naprawdę długa. Wszystkich nie sposób wymienić.
Powstało Centrum Zdrowia, skupiające obecnie sześć przychodni, a od kilku lat na Uniwersytecie Opolskim rozwija się wydział lekarski, który opuściły już pierwsze roczniki. Przy nowej ulicy Pileckiego funkcjonuje nowoczesne Centrum Usług Publicznych, w którym załatwimy najważniejsze sprawy. Powstały pomniki: założyciela miasta księcia Kazimierza I opolskiego, księcia Opolczyka, rotmistrza Pileckiego, a na swoje dawne miejsce powrócił słynny Pegaz.
Opole ma jeden z najmłodszych taborów autobusowych w Polsce. Przybywa także popularnych „elektryków” oraz specjalistycznych do nich ładowarek, na przystankach życie ułatwiają dynamiczne tablice, zaś w autobusach nowoczesne biletomaty. W tym czasie nie do poznania zmieniły się zrewitalizowane place Jana Pawła II, św. Sebastiana, pl. Kory, ul. Krakowska, powstały Park 800-lecia, Kamionka Piast i posadzono 23 tysiące nowych drzew.
Miasto zmieniło się także komunikacyjnie. Wybudowane zostały centra przesiadkowe (Opole-Wschód, Opole-Południe, Opole-Grotowice, Opole-Zachód, Opole-Główne), wyremontowano po kilkudziesięciu latach użytkowania most przy Niemodlińskiej, wybudowano most im. Halupczoka, powstała Obwodnica Piastowska, której trasa przebiega od węzła na obwodnicy północnej, a kończy się na węźle na ul. Niemodlińskiej.
Jeszcze kilka lat temu z dachu Okrąglaka (dzisiaj Stegu Arena) kapała woda, a w miejscu Toyota Park straszył obskurny Cieplak z sex shopem w środku. Dzisiaj to nowoczesne i tłumnie odwiedzane sportowe centra Opola. Na pobliskiej Malince ogromnym powodzeniem cieszy się nowa tężnia. Kolejna ma stanąć w parku na osiedlu Armii Krajowej.
Ekscytującą wycieczkę przez wszystkie kontynenty świata odbędziemy zwiedzając opolskie ZOO, w którym powstało nowoczesne akwarium i gdzie sprowadzono lwy i tygrysy. Mieszka tam ponad 1,5 tysiąca zwierząt 290 gatunków. Równie zajmujące jest Muzeum Polskiej Piosenki. Nowoczesne i interaktywne. Łatwo tam wejść, ale trudno je opuścić. Wyjątkowością i oryginalnością przypomina słynne Liverpool Beatles Museum.
Spółka miejska Towarzystwo Budownictwa Społecznego w ostatnich latach wybudowała ponad 650 mieszkań. Tylko w ostatnich kilkunastu miesiącach w Opolu wybudowano dwa przedszkola (przy ul. Krapkowickiej i Tarnopolskiej), gdzie swoje miejsce znalazło ponad 200 małych Opolan.
W trosce o ekologię i mieszkańców spółka miejska Wodociągi i Kanalizacja zrealizowała największą inwestycję w historii miasta. To projekt „Kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu wraz z poprawą gospodarki wodno-ściekowej”. Inwestycja kosztowała ponad 200 mln złotych, a skorzysta z niej około 250 tysięcy mieszkańców Opola i ościennych gmin.
Nic więc dziwnego, że w ostatniej dekadzie Opole otrzymało mnóstwo nagród i wyróżnień. Liderem inwestycji w kategorii miast wojewódzkich jest już od 6 lat z rzędu, a do tego zostało przyjęte do prestiżowej światowej sieci „Miast Przyjaznych Starzeniu” Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest w czołówce najbogatszych miast wojewódzkich, na podium najlepszych miast do życia i najlepiej „użłobkowianym” w całym kraju.
- Pozyskaliśmy ponad 1,2 miliarda złotych środków zewnętrznych. To równowartość podatków wypracowanych w 10 lat przez dorosłych opolan. Jestem z tego wszystkiego bardzo dumny. Dekada Wiśniewskiego, to muszę podkreślić grubą kreską, jest wspólnym sukcesem także moich współpracowników i wszystkich mieszkańców. Dziękuję – podsumowuje prezydent.