E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Miasto
Kultura

Pomnik księcia Władysława Opolczyka

Książę Władysław Opolczyk

Książę Władysław II Opolczyk już niebawem wróci do Opola. Jego pomnik stanie w skwerze obok Zamku Górnego.

Dziś ogłoszono wyniki w konkursie zrealizowanym przez Urząd Miasta Opola na opracowanie koncepcji pomnika Księcia Władysława Opolskiego. Możemy już ogłosić, że kapituła konkursu wybrała pracę wykonaną przez Studio Rzeźby Maciej Jagodziński z Torunia. Do konkursu wpłynęło 20 zgłoszeń, ale ocenianych było 9 prac. Część z nich nie spełniła wymogów formalnych, a niektórzy zainteresowani po prostu nie wysłali swoich prac. Autorzy trzech wyróżnionych prac otrzymali nagrody, a jeden wyróżnienie.

Dzieje Zamku Górnego, przed którym stanie pomnik księcia, stanowią dużą zagadkę dla badaczy, to najbardziej tajemnicza budowla Opola. Wielu historyków powątpiewało w jego istnienie. Na szczęście zachowało się parę dokumentów, w których jest wzmianka o tym zamku. Przyjmuje się, że został on wybudowany w latach 1382-87, za czasów panowania właśnie Opolczyka. Był on bowiem wkupiony w łaski króla Ludwika Węgierskiego, który pomógł mu tę budowę sfinansować. Władysław w latach 1367 - 1372 był palatynem Węgier, a w latach 1372 – 1379 namiestnikiem Rusi Halickiej. W tym okresie był najważniejszym śląskim Piastem o ugruntowanej pozycji politycznej w Europie.

Książę, którego pomnik będzie mierzył około 2,5 metra był także hojnym fundatorem. Jego najważniejszą inwestycją było założenie na Jasnej Górze klasztoru i sprowadzenie z Węgier białych paulinów. Wybór tego miejsca nie był jednak przypadkowy, bowiem ziemia ta była lennem Opolczyka.

Zmarł w 1401 roku, a Zamek Górny pozostał w rękach księżnej Ofki. Zmarła ona w tym miejscu 17 lat później. Oboje pochowani są w nekropolii opolskich Piastów - w klasztorze franciszkanów.

 

 

 

 

 

Dane kontaktowe
Urząd Miasta Opola
ul. Rynek-Ratusz
45-015 Opole
77 45 11 800
urzad [at] um.opole.pl
Lokalizacja

Pokaż zakładkę Facebooka Opole na Facebooku