Pomnik księcia Władysława Opolczyka

Książę Władysław Opolczyk

Książę Władysław II Opolczyk już niebawem wróci do Opola. Jego pomnik stanie w skwerze obok Zamku Górnego.

Dziś ogłoszono wyniki w konkursie zrealizowanym przez Urząd Miasta Opola na opracowanie koncepcji pomnika Księcia Władysława Opolskiego. Możemy już ogłosić, że kapituła konkursu wybrała pracę wykonaną przez Studio Rzeźby Maciej Jagodziński z Torunia. Do konkursu wpłynęło 20 zgłoszeń, ale ocenianych było 9 prac. Część z nich nie spełniła wymogów formalnych, a niektórzy zainteresowani po prostu nie wysłali swoich prac. Autorzy trzech wyróżnionych prac otrzymali nagrody, a jeden wyróżnienie.

Dzieje Zamku Górnego, przed którym stanie pomnik księcia, stanowią dużą zagadkę dla badaczy, to najbardziej tajemnicza budowla Opola. Wielu historyków powątpiewało w jego istnienie. Na szczęście zachowało się parę dokumentów, w których jest wzmianka o tym zamku. Przyjmuje się, że został on wybudowany w latach 1382-87, za czasów panowania właśnie Opolczyka. Był on bowiem wkupiony w łaski króla Ludwika Węgierskiego, który pomógł mu tę budowę sfinansować. Władysław w latach 1367 - 1372 był palatynem Węgier, a w latach 1372 – 1379 namiestnikiem Rusi Halickiej. W tym okresie był najważniejszym śląskim Piastem o ugruntowanej pozycji politycznej w Europie.

Książę, którego pomnik będzie mierzył około 2,5 metra był także hojnym fundatorem. Jego najważniejszą inwestycją było założenie na Jasnej Górze klasztoru i sprowadzenie z Węgier białych paulinów. Wybór tego miejsca nie był jednak przypadkowy, bowiem ziemia ta była lennem Opolczyka.

Zmarł w 1401 roku, a Zamek Górny pozostał w rękach księżnej Ofki. Zmarła ona w tym miejscu 17 lat później. Oboje pochowani są w nekropolii opolskich Piastów - w klasztorze franciszkanów.

Urząd Miasta Opola
ul. Rynek-Ratusz