Stopniowe otwieranie instytucji kultury

Muzem Polskiej Piosenki wnętrze

Rozpoczął się drugi etap "odmrażania" gospodarki i powrotu do normalności. Zgodnie z wytycznymi, otwarte będą mogły zostać także instytucje kultury.

Miejska Biblioteka Publiczna

Budynek Główny MBP przy ul. Minorytów 4 wznawia swoją działalność z dniem 7 maja 2020 roku. Będzie czynny w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 12:00-19:00, natomiast we wtorki i czwartki 9:00-16:00.

Możliwe będzie jedynie zwracanie i wypożyczenie zamówionych zbiorów. Brak wolnego dostępu do zbiorów. Pozostałe pomieszczenia, w tym czytelnie prasy, pracownie komputerowe, sala konferencyjna, galeria oraz pomieszczenia administracyjne pozostają zamknięte do odwołania. Również zajęcia edukacyjne i działania kulturalno-oświatowe zostają zawieszone do odwołania.

W bibliotece zostanie utworzona oddzielnie strefa zwrotu księgozbioru(strefa brudna) i strefa wypożyczeń (strefa czysta). Zwracane książki zostaną poddane czternastodniowej kwarantannie. Przez ten okres książki będą niedostępne. *W strefie wypożyczeń (czystej) jedynie pracownicy biblioteki będą mogli udostępniać zbiory.

Zaleca się, aby czytelnicy składali zamówienia mailowo, telefonicznie bądź po zalogowaniu się do katalogu a wszelkie zaległości finansowe wobec biblioteki były regulowane bezgotówkowo. Do odwołania także nie przyjmowane będą dary od czytelników.

Na terenie biblioteki użytkownicy obowiązkowo powinni nosić maseczki ochronne (ewentualnie odzież zasłaniającą nos i usta). Na terenie bibliotek wyznaczone będą stanowiska umożliwiające dezynfekcję rąk. Na ternie budynku głównego będzie mogło przebywać 10 osób, w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od siebie

Galeria Sztuki Współczesnej

Zgodnie z wytycznymi MKiDN instytucja będzie prowadziła działalność w sieci i stopniowo będzie przechodziła na pracę bezpośrednią ze zwiedzającymi. Przez cały maj w sieci dostępne są dwie wystawy: „Punkt widzenia” Łukasza Niewiadomskiego, wystawa przedłużona do 21 czerwca (sale główne), oraz  „Plata” Marii Bitki do 31 maja (Galeria Aneks). Po spełnieniu wymogów określonych przepisami i uzgodnieniach, instytucja planuje otwarcie sal ekspozycyjnych w ograniczonym zakresie czasowym i ograniczeniem zwiedzających. W miarę czynionych ustaleń będzie wszystkich informować na bieżąco.

Inną sytuację, że względu na specyfikę instytucji, mamy w Muzeum Polskiej Piosenki. Bezpośredni kontakt każdego odwiedzającego z urządzeniami, które służą udostępnianiu zasobów Muzeum, powoduje, iż przygotowanie otwarcia tej instytucji, wymaga zachowania wyjątkowych środków ostrożności, które konieczne są do skonsultowania z regionalnym inspektorem sanitarnym w celu uzyskania potwierdzenia prawidłowości projektowanych zasad udostępniania instytucji dla publiczności po okresie ich całkowitego zamknięcia w związku ze stanem epidemii.

Instytucja zostanie otwarta po uzgodnieniach i spełnieniu wszystkich niezbędnych warunków, które zminimalizują ryzyko zakażenia dla odwiedzających tę instytucję.Oczywiście czynione jest wszystko by stało się to bez zbędnej zwłoki, ale z naciskiem na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa pracowników i zwiedzających.

Wszystkie działania Muzeum jak i Galerii Sztuki Współczesnej będą zgodne z „Wytycznymi dla muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa, w związku z planowanym ponownym otwarciem w stanie epidemii COVID-19”, które opracowano w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i będą prowadzone będą w sposób bezpieczny dla publiczności i zbiorów celem stworzenia możliwości realizacji zadań statutowych.

Jak podkreśla Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński, zdjęcie zakazu działalności instytucji nie oznacza nakazu ich otwarcia. Ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.

Urząd Miasta Opola
ul. Rynek 1A