Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Złożenie kwiatów, śpiewanie patriotycznych pieśni, uhonorowanie godziny “W” oraz kulturalne wydarzenia. Tak będą wyglądały w Opolu obchody 80. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Główne uroczystości zorganizowane będą pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, który znajduje się przy ul. Grota-Roweckiego w Opolu. O godzinie 16:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Następnie o godzinie 17:00 w Opolu oraz całej Polsce zawyją syreny, które upamiętnią godzinę “W”. Później nastąpią okolicznościowe przemówienia, wygłoszony zostanie Apel Pamięci i oddana salwa honorowa. Następnie gospodarze oraz zaproszeni goście złożą wieńce pod pomnikiem.
Władze miasta Opola podkreślają historyczne oraz polityczne znaczenie tego zrywu oraz podkreślają, iż w mieście pamięta się o powstańcach i żołnierzach AK.
– Powstanie Warszawskie, w kontekście militarnym, było działaniem przeciwko Niemcom. Natomiast ideologicznie była to również walka z komunizmem. My, Polacy, mamy mandat, aby głośno sprzeciwiać się wszelkiej agresji i dyktaturom. I my tą pamięć o heroizmie polskich powstańców pielęgnujemy. W zeszłym roku odsłoniliśmy pomnik pułkownika Witolda Pileckiego – mówił Maciej Wujec, Zastępca Prezydenta Miasta Opola.
– Powstanie Warszawskie to 63 dni chwały, dzięki którym wiemy, co to wolność. Jak brzmi napis na drzwiach wejściowych Muzeum Powstania Warszawskiego: “Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać. Dlatego żołnierze naszej brygady zapraszają mieszkańców do wspólnych obchodów – mówiła ppor. Dominika Góralska-Chmielarz, oficer prasowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.
Uroczystości nie będą jedynym akcentem. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza do budynku głównego przy ul. Minorytów do wysłuchania patriotycznych pieśni w wykonaniu zespołu Metronom. Początek koncertu o godzinie 17:00.
Instytut Pamięci Narodowej zachęca również do swoich akcji historyczno – edukacyjnych.
– Przygotowane zostaną Mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną. Dzięki niej oraz za pomocą specjalnych okularów VR będzie można się wcielić w dowódcę oddziału podczas Powstania Warszawskiego – mówił Janusz Oszytko z opolskiego IPN.