Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Komunikaty
Miasto

Opole miastem dobrym do życia (Wyniki rankingu)

fot. Czas na Opole

Według rankingu Gmina Dobra do Życia, który po raz trzeci ogłosił Serwis Samorządowy PAP Opole zajęło 8 miejsce w Polsce wśród miast na prawach powiatu. Przed nami uplasowały się między innymi Warszawa, Rzeszów i Wrocław, a za nami Gdynia, Poznań i Szczecin. Na Opolszczyźnie wśród wszystkich gmin województwa opolskiego nie mamy sobie równych. W badaniu pod lupę wzięto każdą z 2477 gmin w Polsce.

 

fot. Czas na Opole

 

Ranking opracował prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. W punktacji brano pod uwagę m.in. walory estetyczne krajobrazu, dostęp zieleni, zanieczyszczenie środowiska, budżety gmin, wydatki inwestycyjne, jakość infrastruktury gminnej, poziom edukacji dostępność przedszkoli i żłobków. Wśród badanych czynników znalazły się więc te dotyczące środowiska naturalnego, rozwoju demograficznego, społeczno-ekonomicznego, lokalnego rynku pracy, warunków mieszkaniowych, infrastruktury, ładu przestrzennego, bezpieczeństwa, ochrony zdrowia, dostępności i jakości usług, kultury i rekreacji. Mediana ze wszystkich aż 63 rozmaitych wskaźników składających się na jakość naszego życia wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

W regionie oprócz Opola wyróżniono także gminę Gogolin, która okazała się najlepsza w Polsce w gronie gmin miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tysięcy mieszkańców.

Ranking samorządowy PAP ze względu na zakres badań i ogrom danych jest jednym z najbardziej rzetelnych i skrupulatnych zestawień tego rodzaju przygotowywanych w Polsce.

Szczegółowy raport znajduje się tutaj: https://samorzad.pap.pl/kategoria/gmina-dobra-do-zycia/wyniki

Dane kontaktowe
Urząd Miasta Opola
ul. Rynek 1A
45-015 Opole
77 45 11 800
urzad [at] um.opole.pl
Lokalizacja