E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Koronawirus
Miasto
Kultura

Kulturalnie mimo wszystko. Przewodnik po wydarzeniach online

Zdjęcie budynku Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

Pomimo trudnej sytuacji epidemicznej i obostrzeniom, które dotknęły również instytucje kultury, te nadal funkcjonują i nie zapominają o swoich odbiorcach. W tym tygodniu zapraszamy do udziału online w kilku ciekawych przedsięwzięciach przygotowanych przez miejskie jednostki. 

Cały listopad poświęcony jest 18. Opolskiej Jesieni Literackiej dlatego zapraszamy na kolejne spotkania online z tego cyklu. Tym razem gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie Justyna Suchecka, która opowie o swojej książce Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat. 
Polska dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacyjnej, instruktorka tańca i pisarka, przez lata była z „Gazetą Wyborczą”. W październiku 2019 dołączyła do TVN24.pl. W czasie pandemii i związanego z nią zdalnego nauczania na antenie telewizji Metro prowadziła program „Jak się uczyć”, a przed rozpoczęciem roku szkolnego 2020/2021 występowała w roli ekspertki w programie „Koronawirus Raport. Szkoła” na antenie TVN24. Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu www.facebook.com/mbpopole, a poprowadzi je Agnieszka Zientarska już w najbliższy czwartek o godz. 18:00.

Tego samego dnia Narodowe Centrum Polskiej Piosenki zaprasza na kolejny odcinek cyklu muzycznego "Dźwięki wielkiej płyty". Cykl ten to historia polskiej muzyki rozrywkowej w nietuzinkowym ujęciu dziennikarzy Agnieszki Szydłowskiej, Bartka Chacińskiego i Jarosława Szubrychta. Emisja odcinków na kanałach społecznościowych NCPP - Facebook, Youtube oraz Instagram o godz. 20:00. 

Przypominamy również o trwającej wystawie plenerowej przy Młodzieżowym Domu Kultury "500. rocznica pierwszego opłynięcia Ziemi: wyprawa Magellana i Elcano (1519-1522)". Wystawa przybliża historię wyprawy morskiej Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana Elcano, będącej pierwszym opłynięciem Ziemi (1519-1522). Przedstawia fotografie okrętu Nao Victoria, będącego historyczną repliką jednego ze okrętów biorących udział w tej wyprawie. Replika Nao Victorii powstała z okazji Światowej Wystawy EXPO ‘92 w Sewilli. Ekspozycja została przygotowana przez hiszpańską Fundację Nao Victoria, we współpracy z Ambasadą Hiszpanii w Polsce oraz Turespaña dla uczczenia obchodów 500. rocznicy pierwszego opłynięcia Ziemi. Wystawę można oglądać do 6 grudnia.

W ramach tej rocznicy Miejska Biblioteka publiczna zorganizowała konkurs dla dzieci pn. "Statkiem dookoła świata". Na Facebooku MBP udostępniony będzie film opowiadający o największej, żeglarskiej przygodzie świata, a rolą dzieci będzie uruchomić wyobraźnię i wykonać pracę plastyczną, w której zaprezentują jak mogłaby wyglądać wyprawa morska dookoła Ziemi. Technika pracy jest dowolna (można wykonać rysunek, rzeźbę, okręt z pudełka, masy solnej, wykałaczek itp.). Więcej informacji o konkursie na stronie MBP:
www.mbp.opole.pl/niezdefiniowana/wydarzenia/konkurs/statkiem-dookola-swiata-konkurs

Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na nowy cykl wykładów online omawiających najważniejsze zagadnienia fotografii artystycznej i użytkowej. W najbliższy czwartek o godz. 18:00 wykłady poprowadzi Lech Lechowicz. Ten krótki cykl wykładów będzie próbą przedstawienia w ujęciu historycznym trzech podstawowych kulturowych obszarów funkcjonowania fotografii: fotografii jako narzędzia w twórczości fotograficznej, fotografii jako reprezentacji rzeczywistości, jako dokumentu oraz fotografii jako elementu popularnej kultury wizualnej, w której jest ona źródłem wiedzy o świecie, a także osobistą pamiątką i narzędziem wizualnych perswazji w reklamie czy w propagandzie. Zapraszamy na profil Facebook Galerii: @gswopole. Więcej informacji na stronie: www.galeriaopole.pl/wyklady-lecha-lechowicza

Teatr Lalki i Aktora nie zapomniał o swoich najmłodszych odbiorcach i przygotował ciekawe filmy, które w jakimś stopniu pozwolą przenieść trochę magii teatru do waszych domów. W czwartek (19.11) o godz. 10:00 zapraszają do obejrzenia zapowiedzi nowego cyklu online "Poczytalnia", a o godz. 12:00 na drugi jej odcinek, w którym aktorki: Mariola Ordak-Świątkiewicz i Elżbieta Żłobicka będą prezentowały w iście aktorskiej interpretacji bajki Aleksandra Fredry. Dzień później o godz. 10:00 kolejny odcinek cyklu "Niezwykłe opowieści na dobranoc", oparty o dwie wyjątkowe książki, opisujące równie wyjątkowe postaci ze świata kultury, sztuki, nauki, polityki czy sportu. „Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” oraz „Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe” autorstwa Bena Brooksa. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie teatru: www.teatrlalki.opole.pl

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja

Pokaż zakładkę Facebooka Opole na Facebooku