Natura

Kamionka Piast zmieni się nie do poznania

Dawna plaża przy kamionce Piast

Ogłoszony został przetarg na wykonawcę rewitalizacji kamionki Piast. Do 17 lutego firmy mogą składać oferty na przebudowę tego terenu. Powstać ma m.in. plac zabaw, siłownia czy boisko do piłki nożnej.

Głównym założeniem prac przy akwenie jest uporządkowanie terenu i zlikwidowanie pozostałości po hali cementowni. Zachowanych zostanie jednak kilka elementów tego budynku, na którego miejscu powstanie parking z 50 miejscami.

Kamionka Piast nadal będzie terenem objętym ochroną i niedostępnym do kąpieli, ze względu na zakwalifikowanie tego miejsca jako użytek ekologiczny. Miasto planuje tam nowe nasadzenia drzew czy też trawników.

W okolicach terenów starej cementowni powstaną także: plac zabaw, dwa miejsca piknikowe, wybieg dla psów, siłownia „pod chmurką” czy boisko do gry w piłkę nożną. Usunięte mają zostać gruzy, które zalegają na nabrzeżu. Powstaną ścieżki piesze i rowerowe.

Kamionka pozostanie ulubionym miejscem płetwonurków, dla których projekt zakłada wybudowanie stanicy i pomostu pływającego. Wszystko ma znaleźć się przy zejściu od strony ulicy Wapiennej. Jest to zdecydowanie najpopularniejsze miejsce wśród opolskich nurków, którzy podkreślają swoją fascynację zbiornikiem. Pod wodą można bowiem podziwiać legendarnego Fiata 125p, motor, łódkę czy maszynę do pisania.

Przebudowa kosztować będzie niemal 13 milionów złotych, z czego ponad 9 uzyskane zostało przez miasto z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prace mają zostać zakończone wiosną 2021 roku.

Urząd Miasta Opola
ul. Rynek 1A