Jak wróbelek z Opola został śpiewakiem (Kolorowanka)

Trelek

Trelek to uroczy ptaszek, który już od lat związany jest z Opolem. Jego historia sięga do pierwszych festiwali, kiedy to wizerunek śpiewającego ptaszka często pojawiał się na plakatach Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Sympatycznego Trelka opolanie znają także z Trasy Festiwalowej, która powstała w 2016 roku. Została ona oznakowana budkami w kształcie Wieży Piastowskiej z ptaszkami według projektu Andrzeja Czyczyły, który jest pomysłodawcą imienia „Trelek”. Oprócz siedmiu budek, na szlaku znajdują się także Trelki- nawigatorzy, wskazujący kierunek trasy.

Trelek i wieżaki

W tym roku Trelek pojawił się w zupełnie nowym, kolorowym wcieleniu. Miasto Opole we współpracy ze Stowarzyszeniem Opolski Projektor Animacji Kulturalnych OPAK przygotowało książeczkę z przygodami Trelka dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. „Trelek i wieżaki” to opolska kolorowanka o tym, jak wróbelek został śpiewakiem. Główny bohater przemierza opolskie przestworza w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: jak pozbyć się tremy i zostać gwiazdą estrady. Na swojej drodze spotyka m.in. Wieżaka Ratuszowego i The Baszciaka… Samego ptaszka, jak i jego wesołe perypetie, zilustrowała opolska artystka, Karolina Procajło. Autorką zabawnego, rymowanego tekstu jest Magdalena Schatt-Skotak, autorka bajek i publikacji dla dzieci:
- Jest to uniwersalna historyjka o tym, że warto realizować swoje marzenia, poznawać nowych przyjaciół i wspólnie z nimi pokonywać życiowe trudności  – mówi autorka tekstu.
- Zależało nam na stworzeniu publikacji, która w swojej formie będzie zapraszać dzieci do interakcji z jej bohaterem. Stąd możliwość kolorowania, ale również przyklejenie naklejek, które pojawiły się w publikacji – dodaje Jowita Lis, współautorka koncepcji, projektantka szaty graficznej, związana z OPAK. Książeczka oraz gadżety promocyjne z Trelkiem będą nieodpłatnie kolportowane przez Wydział Promocji Urzędu Miasta Opola oraz Stowarzyszenie OPAK. Kolorowanka jest dostępna również w formie elektronicznej w załączniku pod poniższą informacją.

fot. A. Parkitna

Urząd Miasta Opola