Koperta ze znakiem małpki.

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR

Gdzie wiosną wypoczywać w mieście?

Wisenny plac Wolności z fontanną

Coraz dłuższe i bardziej słoneczne dni zachęcają do wypoczywania w naturze. Przed Wami nasz subiektywny przewodnik po najlepszych terenach rekreacyjnych w Opolu.

Tężnia solankowa

tężnia malinka zdrój

Tężnia solankowa na osiedlu Malinka została otwarta w kwietniu ubiegłego roku i szybko zyskała popularność i wyróżnienie w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego. Obiekt ma powierzchnię 186,5 metrów kwadratowych, 31 metrów długości, ponad 4 metry szerokości i 8 metrów wysokości.  Wraz z otaczającą pergolą ze strefami inhalacyjnymi konstrukcja zajmuje łączny obszar ponad 532 metrów kwadratowych i jest największą na Opolszczyźnie. W ciągu kilku miesięcy odwiedziły ją tysiące opolan i turystów. Miłośników inhalacji można ponownie spotkać w nowo rozpoczętym sezonie, od 29 marca br.

Kamionka Piast

Na siedmiu hektarach w południowo-zachodniej części kamionki nasadzono nowe drzewa i byliny, powstały też trawniki i dwa place zabaw dla najmłodszych. Mimo rewitalizacji udało się zachować wiekową roślinność. Powstało też boisko do piłki nożnej. Na charakterystycznych filarach po nieistniejącej już cementowni ulokowano wystawę dokumentującą historię opolskiego „białego przemysłu”. Kamionka to także ulubione miejsce opolskich nurków. Z myślą o nich ulokowano stanicę oraz pomost. To teren rekreacyjny doceniony zarówno przez mieszkańców jak i przez ekspertów, między innymi został nominowany do nagrody na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w 2023 roku.

Park 800-lecia Opola

Park 800-lecia

Na 10-hektarowym, oświetlonym terenie między Odrą i kanałem Ulgi powstały ścieżki pieszo-rowerowe oraz nowoczesny i jeden największych w mieście placów zabaw dla najmłodszych. Wszystko w otoczeniu zieleni: drzew, krzewów i kwiatów, które zachwycają szczególnie wiosną. W parku posadzono około trzech tysięcy drzew oraz kilkanaście tysięcy krzewów. Całość uzupełnia i zdobi olbrzymia łąka kwiatowa – raj dla pszczół, trzmieli i innych owadów zapylających.

Park Nadodrzański

Wymarzone miejsce dla tych, którzy w wolnej chwili lubią biegać, spacerować, jeździć na rolkach, ćwiczyć jogę czy siłowo wzmacniać mięśnie. Są tu szerokie, malownicze alejki wzdłuż Odry, zielone polany i place oraz miejsca takie, jak siłownia na świeżym powietrzu. Kto woli relaks z książką czy gazetą znajdzie tu zacienioną lub pięknie nasłonecznioną ławeczkę albo skwerek. Są tu również plac zabaw dla najmłodszych i elementy małej architektury dla nieco starszych, takie jak choćby scena plenerowa czy ścianka wspinaczkowa. W sezonie letnim przy nadodrzańskim bulwarze cumuje statek wycieczkowy, można również wypożyczyć kajaki.

Wyspa Bolko

Jest określana często mianem „zielonych płuc Opola”. Wyspa jest otoczona od północy i wschodu Odrą, od zachodu Kanałem Ulgi i od północnego zachodu fragmentem Kanału Wiślańskiego. Uroczy kompleks parkowy jest enklawą przyrodniczą w centrum miasta, w którym znajdują się liczne ścieżki pieszo-rowerowe, ścieżki zdrowia, kawiarnia, zatoczka z siedzibą Klubu Kajakarskiego, stawy i kanały pogrążone w bujnej roślinności. Na Wyspie, wśród starych drzew takich jak dęby, klony, wierzby można spotkać wiele gatunków ptaków, np. trzmielojady, sowy, jest tu także wiele dzikich zwierząt, takich jak wiewiórki, sarny, czy młode jelenie.

ZOO Opole

Akwarium w Zoo Opole

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć opolskiego ogrodu zoologicznego. Wycieczka do opolskiego ZOO to fauna i flora całego świata!. Wędrując uroczymi ścieżkami, można tu spotkać dostojne żyrafy, słodkie pandy rude, zwinne pumy, eleganckie zebry, sympatyczne mrówkojady i wiele gatunków małp i małpiatek. Jest tu również basen z uchatkami kalifornijskimi, wybieg dla goryli oraz lwów i tygrysów syberyjskich. Najnowszą atrakcją jest pawilon „Wodny Świat”, czyli akwarium z egzotycznymi rybami.

Wydział Promocji
ul. Szpitalna 3b-5-7