Festiwal Teatrów Lalek jeszcze do piątku w Opolu

Ja Bałwan Teatr Animacji fot. Jakub Wittchen

Jubileuszowa odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek rozpoczęła się 2 października. Tym razem jego program kryje się pod hasłem 50/XXX, co oznacza 50 niesamowitych wydarzeń organizowanych podczas 30 edycji.

Program tegorocznego festiwalu jest obfity, bogaty oraz różnorodny. Adresowany zarówno do dużych, jak i małych. Wydarzeniom głównym, jakimi są spektakle, będą towarzyszyły działania związane z sztukami plastycznymi, pedagogiką teatru, muzyką, filmem czy multimediami.

Podczas festiwalu będzie możliwość oglądania występów młodych artystów lalkarzy, którzy pokażą swój zapał i oblicze współczesnego teatru lalek. W tym roku dwie akademie teatralne, które kształcą artystów lalkarzy pokażą swoje prace, ale także będą uczestnikami debaty na temat współczesnego teatru lalek.

Zaplanowano 11 spektakli konkursowych z Wrocławia, Warszawy, Legnicy, Bielska-Białej, Olsztyna, Białegostoku, Poznania i Opola oraz 5 spektakli towarzyszących, w tym także pokazy w wykonaniu studentów lalkarskich szkół teatralnych.

Po raz pierwszy na Festiwalu pokazane będą przedstawienia i warsztaty dla osób niesłyszących i niewidzących. Warto pamiętać, iż festiwal to nie tylko spektakle, ale także wykłady, wernisaże, wystawy oraz pokazy animacji, a wszystko zakończy (8 października) koncert Mai Kleszcz pod nazwą „Osiecka de Luxe”.

Co ciekawe nie tylko Opolski Teatr Lalki i Aktora będzie gospodarzem całej imprezy. Poszczególne wydarzenia będą odbywały się w Teatrze Ekostudio, Młodzieżowym Domu Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Uniwersytecie Opolskim, Centrum Aktywizacji Społecznej, Klubokawiarni Społecznej OPO oraz Miejscu X.

Program festiwalu: www.teatrlalki.opole.pl/program/xxx-festiwal-teatrow-lalek

Bilety: http://teatrlalki.opole.pl/bilety