Koronawirus
Natura

Czyste powietrze oddech dla Opola - kolejna odsłona kampanii edukacyjnej

czyste powietrze banner

Jednym z najważniejszych działań w zakresie poprawy jakości powietrza jest edukacja ekologiczna mieszkańców naszego miasta. Wraz ze spadkiem temperatury za oknami rozpoczął się sezon grzewczy, a tym samym czas, kiedy jakość powietrza w całym mieście się pogarsza. Celem kampanii jest edukacja opolan w zakresie kształtowania świadomości ekologicznej, tworzenia i utrwalenia nowych proekologicznych wzorców zachowań.

Ponadto kampania będzie pokazać zdrowotne i społeczne korzyści, jakie wynikają z ograniczenia niskiej emisji. Będziemy zachęcać mieszkańców do aktywnego korzystania z utworzonych dotychczas systemów informowania o jakości powietrza oraz propagować wiedzę na temat prowadzonych przez Urząd Miasta działań w zakresie poprawy jakości powietrza.  Kampania stanowi kontynuację podejmowanych działań przez Miasto Opole w latach poprzednich pod nazwą „Czyste powietrze - oddech dla Opola”.

W szczególności kampania ma na celu dostarczenie mieszkańcom wiedzy na temat m.in.:
- niskiej emisji;
- konsekwencji zdrowotnych, finansowych, prawnych i środowiskowych związanych z tzw. niską emisją oraz ze spalaniem odpadów w piecach i kotłach domowych;
- źródeł informacji o aktualnym stanie jakości powietrza w miejscu zamieszkania;
- sposobów efektywnego palenia oraz wykorzystania paliw;
- działań ograniczających i zapobiegających niskiej emisji, możliwych do zastosowania przez mieszkańców;
- możliwości pozyskania wsparcia finansowanego na likwidacje węglowych źródeł ciepła.

czyste powietrze grafika

Z uwagi na trwający czas epidemii, kampania będzie prowadzona przede wszystkim z wykorzystaniem mediów społecznościowych. W tym celu opracowano edukacyjne posty, infografiki oraz animacje edukacyjne.

Zachęcamy wszystkich do śledzenia naszych profili na Facebooku: Opole i Powietrze Opole oraz portal www.niskaemisjaopole.pl

png Plakat
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa