Koronawirus

Chrońmy siebie i innych

baner Chroń siebie i innych

Obserwujemy sytuację epidemiczną w naszym kraju, która z dnia na dzień staje się coraz bardziej poważna. Rośnie ilość zakażeń w Polsce, ale również w naszym regionie i w  samym Opolu. Nikt już nie ma wątpliwości, że druga fala zachorowań na koronawirusa jest faktem.

Dlatego Miasto Opole rozpoczyna kampanię profilaktyczną pod nazwą: „Chroń siebie i innych”, której celem będzie utrwalenie 3 podstawowych kroków mających uchronić mieszkańców przed zachorowaniem.
- Zwracam się z apelem do opolan o przestrzeganie podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa, które mają na celu uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami, jakie grożą nam wszystkim - apeluje Prezydent Arkadiusz Wiśniewski. - Każdy z nas jest tak samo narażony na zachorowanie i to od nas zależy, czy się przed tym uchronimy. Siebie i swoich bliskich.
A wystarczy przestrzegać trzech podstawowych kroków: pamiętać o dystansie w miejscach publicznych, który minimalnie wynosi 1,5 metra; zakrywać usta i nos chroniąc w ten sposób siebie przed wirusem i innych, jeśli jesteśmy nosicielem; myć i dezynfekować ręce oraz powierzchnie, które często są dotykane przez innych. To trzy proste kroki nie wymagające wielkiego zaangażowania, a mogą przynieść nam wszystkim wiele korzyści.
 - Z naszych ostatnich obserwacji wynika, że zmienił się obecnie obraz kliniczny pacjentów z rozpoznaniem COVID-19 w stosunku do początku ogłoszenia epidemii – mówi lekarz med. Zofia Maj –Twardy, przewodnicząca Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. - Widzimy wzrost liczby chorych z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 wymagających specjalistycznego leczenia z powodu chorób towarzyszących oraz jednoczesnej respiratoroterapii, a tym samym przyjęcia do Oddziału Intensywnej Terapii. Taka sytuacja wymaga pilnego zwiększenia liczby łóżek dla tego rodzaju pacjentów, w tym również z dostępem do respiratorów oraz zwiększenia liczby wykwalifikowanego personelu medycznego. Dlatego najprostsza profilaktyka zakażenia koronawirusem polegająca na noszeniu maseczek, zachowaniu dystansu 1,5m oraz dezynfekcji rąk jest bezcenna.

Kampania informacyjna będzie prowadzona w internecie oraz mediach społecznościowych, a także na plakatach w przestrzeni miejskiej, placówkach oświatowych i miejskich jednostkach.

Chroń siebie i innych plakat

pdf Plakat
Wydział Promocji