Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR

Dzielnica IV Armii Krajowej

Dla Mieszkańca
Dzielnica IV Armii Krajowej

HISTORIA
 
Dzielnica obejmuje teren osiedla im. Armii Krajowej, które wybudowano na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego wieku. Pierwszy blok oddano do użytku w lutym 1977 r.  Dawniej osiedle nosiło nazwę Związku Walki Młodych (ZWM), również ulice miały nazwy związane z działalnością tej polskiej komunistycznej organizacji młodzieżowej. 28 sierpnia 2004 r.
 kombatanci z opolskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK, w ciągu jednego dnia, zebrali 112 podpisów (na około 20 tys. mieszkańców Osiedla) popierających przemianowanie osiedla im. ZWM na im. AK.  Imię Armii Krajowej nadano w maju 2008 r.
 
CIEKAWOSTKI

•    Największe opolskie osiedle przez wiele lat nosiło imię Związku Walki Młodych. Zresztą wielu jego mieszkańców, ale też pozostałej części miasta zwyczajowo mówi, że to „ZWM”. Pierwotnie ulice na nim nosiły imiona osób związanych z ruchem komunistycznym. W środku osiedla stał pomnik Janka Krasickiego. Po przemianach ustrojowych w naszym kraju został on zdemontowany, a nazwy ulic zmieniono. Dziś noszą one imiona bohaterów czy formacji walczących z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej (m.in. Jana Bytnara „Rudego”, Stefana „Grota” Roweckiego czy Emila Fieldorfa „Nila”). Na osiedlu oprócz obelisku upamiętniającego Armię Krajową (przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego), jest też pomnik - popiersie generała Fieldorfa. Znajduje się on w parku osiedlowym w pobliżu szkoły podstawowej nr 5. Powstał on w 2011 roku.
•    Osiedle stało się znane w Polsce za sprawa komiksu „Wilq Superbohater” autorstwa Tomasza i Bartosza Minkiewiczów. Tytułowy bohater jest jego mieszkańcem.
•    W środku osiedla jest wielki park z rozległym terenem znakomicie nadającym się do przeprowadzania imprez kulturalnych czy rekreacyjnych. Jego częścią jest górka nazywana „Górką śmierci”. Powstała ona z ziemi wykopanej pod fundamenty bloków na osiedlu. Prowadzą na nią trzy podejścia. Najbardziej strome - schodami, najdłuższe od strony wschodniej oraz jeszcze jedno od strony północno-zachodniej. Zimą, gdy spadnie śnieg górka jest oblegana przez dzieci jeżdżące na sankach.

SKŁAD RADY:

1.    Dariusz Kampa 
2.    Agnieszka Żyrek – Przewodnicząca Rady
3.    Mariusz Szczygielski – Zastępca Przewodniczącego Zarządu
4.    Borys Sakwiński – Przewodniczący Zarządu
5.    Małgorzata Dec – Wiceprzewodniczący Rady
6.    Hanna Piekarska 
7.    Antoni Rogowski 
8.    Barbara Pomianowska
9.    Mirosław Dec – członek Zarządu
10.     Maria Janicka
11.    Aurelia Dąbska – Pobiedzińska
12.    Jolanta Smoła
13.    Marcin Banaszewski
14.    Agnieszka Spalwisz
15.    Grzegorz Salatycki

Dane kontaktowe: dzielnica4atdzielnice [dot] opole [dot] pl 

Attachments
Tags
Contact data
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl

 

 

 

Location