Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR

Irena Jarocka

Dla Mieszkańca
Zdjęcie Ireny Jarockiej, Fot. Marek Karewicz

Była jedną z najzdolniejszych i najpiękniejszych polskich piosenkarek. Obdarzona głosem o delikatnej i ciepłej barwie śpiewała piosenki stworzone przez wybitnych autorów. Na swoim koncie miała wiele występów oraz płyt zrealizowanych w Polsce i za granicą, a także dziesiątki popularnych do dziś przebojów.

Od 1965 r. Irena Jarocka wielokrotnie występowała w Stolicy Polskiej Piosenki. Pierwszy raz, na III KFPP, jako reprezentantka gdańskiej estrady, zaśpiewała piosenkę „Samotna sosna”. VI KFPP w 1968 r. okazał się przełomowym. W koncercie „Przeboje sezonu” Irena Jarocka zaśpiewała piosenkę „Gondolierzy znad Wisły”, za interpretację której otrzymała wyróżnienie. Podczas XIV KFPP w 1976 r. artystka wykonała m.in. „Odpływają kawiarenki” w koncertowym jubileuszu 30-lecia Polskich Nagrań. W czasie XVIII KFPP artystka zaprezentowała swój występ recitalowy na scenie Teatru im. J. Kochanowskiego. W 1993 r. przedstawiła na KFPP wiązankę przebojów. Na kolejne występy publiczność musiała czekać aż do 2008 r., kiedy w koncercie „Dobre, bo (O)polskie” Irena Jarocka zaśpiewała piosenkę „Nie wrócą te lata”. Rok później, na XLVI KFPP, w koncercie „SuperDuety”, wykonała wspólnie z Piotrem Kupichą swój przebój „Beatlemania story”.

W 2011 r. artystka odwiedziła opolską Aleję Gwiazd Polskiej Piosenki, gdzie upamiętniono jej dokonania: „To bardzo miłe wyróżnienie, cieszę się, że moje piosenki przetrwały próbę czasu, że są śpiewane przez wszystkie pokolenia. Z Opolem mam związane same miłe wspomnienia z moich początków śpiewania. Tylko to, co najmilsze zostało mi z Opola”. Ta wizyta Ireny Jarockiej okazała się pożegnalną, bo od stycznia 2012 r. mamy świadomość, że każdy kolejny KFPP musi poradzić sobie bez niej.

 

Fot. Marek Karewicz

контактні дані
Wydział Promocji
ul. Szpitalna 3b-5-7
45-010 Opole
77 54 17 518 / 525
bp [at] um.opole.pl
місце