Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR

Dzielnica II Krzanowice, Wróblin, Zakrzów

Dla Mieszkańca
Dzielnica II Krzanowice, Wróblin, Zakrzów

HISTORIA
 
Najdłużej w granicach Opola jest Zakrzów – od 1899 r. Po raz pierwszy wzmiankowany był już w 1312 r. jako Zachrow w związku z projektem budowy portu handlowego. Jego nazwa wskazuje na położenie osady za zaroślami, krzewami. Wróblin, jako miejscowość funkcjonował do 1975 r. Obecnie to przede wszystkim osiedla i tereny rekreacyjne. Krzanowice w granicach Opola są od ostatniego powiększenia miasta czyli od 2017 r. Pierwsza wzmianka o Krzanowicach pochodzi z połowy XV wieku i dotyczy dziesięciny z tej osady dla klasztoru w Czarnowąsach.
  
CIEKAWOSTKI

•    Zespół ludowy „Krzanowiczanki” pod tą nazwą działa od 1995 roku. Jego działalność trwa jednak znacznie dłużej. Do powstania zespołu doszło w 1975 roku. Dziesięć lat wcześniej w Krzanowicach powstało natomiast koło gospodyń wiejskich i to z jego grona wyłonił się później zespół. Na początku koło gospodyń wiejskich liczyło 27 kobiet. Skład Krzanowiczanek stanowią w większości panie, ale wbrew nazwie nie brakuje w nim również 
panów, którzy przygrywają na różnych instrumentach. Grupa była wielokrotnie nagradzana za swoja działalność na różnych imprezach prezentujących twórczość ludową. 
•    Opole to miasto, które „stało na cemencie”. Na początku XX wieku w mieście było dziewięć cementowni. Dziś działa już tylko jedna. To Cementownia „Odra” znajdująca się przy ul. Budowlanych w dzielnicy Zakrzów. Powstała ona w 1911 roku jako Cementownia „Opole-Port” w sąsiedztwie portu rzecznego w Zakrzowie. Margiel do wyrobu cementu wybierany jest z wyrobiska przy ul. Luboszyckiej. Jest w nim kolejka wożąca materiał, a transportowany jest on później do siedziby cementowni taśmociągiem. Znajdujący się w dzielnicy akwen „Silesia” to pozostałość po cementowniach. Powstał on w dawnym wyrobisku margla. 
•    Na kamionkę Silesia przyjeżdżają nurkowie z całej Polski. Akwen ma powierzchnię 10 ha i 17 m głębokości. Pod wodą znajdują się cztery zatopione samochody, autobus oraz budynki i inne elementy konstrukcyjne.
•    Z lewej strony ul. Budowlanych (jadąc z centrum miasta) znajduje się charakterystyczne osiedle domków robotniczych. Zakrzów to była część przemysłowa miasta. Przyjeżdżali więc do pracy robotnicy. To właśnie dla nich zbudowano w latach 30-tych XX wieku niewielkie domy. 
•    We Wróblinie przy ul. Sołtysów znajduje się pochodząca z początku XIX wieku kapliczka-dzwonnica z ogrodzeniem metalowym z początku XX wieku. Wpisana ona jest na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. 
 

SKŁAD RADY:

1.    Aleksandra Zwarycz, Wróblin – Zastępca Przewodniczącego Zarządu
2.    Joanna Sowa, Wróblin
3.    Andrzej Mros, Wróblin
4.    Katarzyna Fronia, Wróblin
5.    Anna Wer, Wróblin – członek Zarządu
6.    Mateusz Sikora, Zakrzów – Wiceprzewodniczący Rady
7.    Andrzej Garbarczuk, Zakrzów – Przewodniczący Rady
8.    Katarzyna Jasińska, Zakrzów
9.    Grzegorz Plochowicz, Zakrzów
10.  Tomasz Ptak Zakrzów – członek Zarządu
11.  Piotr Holik, Krzanowice – Przewodniczący Zarządu
12.  Piotr Bieńkowski, Krzanowice – członek Zarządu
13.  Mateusz Baron, Krzanowice
14.  Sylwia Grzyszczok, Krzanowice
15.  Aleksandra Bieńkowska, Krzanowice

Dane kontaktowe: dzielnica2atdzielnice [dot] opole [dot] pl 
 

вкладення
теги
контактні дані
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl

 

 

 

місце