Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR

Wsparcie osób niesamodzielnych oraz opiekunów

Dla Mieszkańca
Starsza osoba badana

Projekt „Centrum Pomocy” – wsparcie osób niesamodzielnych oraz opiekunów faktycznych w Opolu realizowany będzie w ramach Osi priorytetowej VIII – Integracja społeczna RPO WO 2014-2020 z działania dz. 8.1 Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych – wsparcie dla osób niesamodzielnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Głównym celem projektu jest rozwój usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób niesamodzielnych z miasta Opola oraz podejmowanie działań wspierających opiekunów faktycznych w opiece nad osobami niesamodzielnymi. W realizację projektu ze strony Miasta Opola zaangażowani będą 4 Realizatorzy:
1. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu (MOPR)
2. Miejski Ośrodek Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym w Opolu (MOPOBiU)
3. Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „MAGNOLIA”
4. Miejski Zarząd Lokali Komunalnych w Opolu

Uczestnikami projektu będą osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej lub kwalifikujące się do objęcia wsparciem przez pomoc społeczną, osoby z niepełnosprawnością, osoby bezdomne, osoby niepełnosprawne. W ramach projektu realizowane  będą dwa rodzaje usług: usługi opiekuńcze w placówce i w miejscu zamieszkania oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania. Usługami projektu zostanie objętych łącznie 150 osób niesamodzielnych (50 osób u każdego z Realizatorów).

Zakres usług opiekuńczych będzie obejmować pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (m.in. czynności związane z dostarczaniem produktów żywnościowych, przygotowaniem lub dostarczaniem posiłków, pomoc w spożywaniu posiłków lub karmienie, czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, dokonywanie niezbędnych zakupów oraz regulowanie opłat domowych, czynności dot. zagospodarowania w aktywny sposób czasu wolnego, opiekę higieniczną (m.in. czynności związane z utrzymaniem higieny osobistej, pomoc przy ubieraniu się itp.), pielęgnację zleconą przez lekarza i/lub zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Usługami opiekuńczymi zostanie objętych 100 osób.

Usługi opiekuńcze specjalistyczne adresowane do 50 osób niesamodzielnych zrekrutowanych przez ŚDS „Magnolia” głównie dotyczą osób starszych, niepełnosprawnych intelektualnie z zaburzeniami psychicznymi, osób przewlekle psychicznie chorych, z różnymi postaciami otępienia, demencją starczą, chorobą Alzheimera. Usługi będą miały na celu uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania, jak: kształtowanie umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania, motywowanie do aktywności, prowadzenie treningów, udział w terapiach muzycznych, plastycznych, ukierunkowanych głównie na rehabilitację pamięci, orientacji czy funkcji językowych.

Wsparciem projektu zostanie objętych również 50 opiekunów faktycznych opiekujących się osobami niesamodzielnymi przebywającymi na co dzień w ŚDS „Magnolia”. W tym zakresie zaplanowano organizację 16 wyjazdowych warsztatów szkoleniowych. Wyjazdowe warsztaty będą odbywać się w weekendy, w trakcie nich opiekunowie faktyczni będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez doświadczonych trenerów (specjalistów psychologii, psychiatrii, terapeutów). Uzupełnieniem wsparcia dla opiekunów faktycznych będzie udział tych osób w poradnictwie psychologicznym w celu podniesienia jakości opieki nad osobami niesamodzielnymi.

W obszarze wsparcia MOPOBiU zostanie utworzonych 25 miejsc usług społecznych dostosowanych do przebywania w placówce osób bezdomnych (niesamodzielnych), które jednocześnie są osobami z niepełnosprawnościami. Nowe miejsca zostaną wyposażone w meble (łóżka, szafki) dostosowane do osób z niepełnosprawnościami. W ramach projektu zostanie dodatkowo wykonany remont łazienek w MOPOBiU oraz utworzony i w pełni wyposażony gabinet rehabilitacyjny w celu realizacji usług zdrowotnych, zwiększających szanse na mobilność i samodzielne funkcjonowanie w społeczności lokalnej. 

W związku z potrzebą dodatkowego wsparcia osób niesamodzielnych oraz mieszkańców miasta w wyniku trwającej epidemii koronawirusa, by pozostały w domu i w ten sposób nie były narażone na ryzyko zakażenia zaplanowano w ramach projektu działania (dzięki dodatkowym środkom uzyskanym na rzecz działań przeciwdziałających skutkom epidemii Sars COV-2 realizowanym w ramach projektu). W tym zakresie zorganizowano/zakupiono m.in:
- paczki z dowozem do domu osoby starszej/samotnej/niesamodzielnej; 
- pomoc psychologiczną (przez pół roku w formie całodobowych dyżurów telefonicznych);
- pomoc w postaci przygotowania ciepłych posiłków i transportu na dowóz dla osób bezdomnych; 
- środki odkażające i dezynfekujące, środki ochrony osobistej  wraz z usługą dezynfekcji pomieszczeń;

Na potrzeby przeprowadzania szerokiej i szybkiej diagnostyki w zakresie m.in wykrywania wirusa SARS-CoV-2 zakupiono analizatory służące również do diagnostyki infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych, zakażeń ośrodkowego układu nerwowego, zakażeń krwi i infekcji układu pokarmowego wraz z zakupem testów do diagnostyki koronowirusa. Zakupione zostały również 2 respiratory dla osób zarażonych wirusem wymagających wsparcia ze strony aparatury medycznej.
 
W związku z tworzeniem nowego szpitala tymczasowego przy CWK w Opolu aktualnie pilną potrzebą stało się zapewnienie zaplecza mieszkalnego dla osób zaangażowanych w przeciwdziałanie COVID-19 (m.in. personel szpitala) oraz osób doświadczających skutków choroby Covid-19. W tym celu zostaną zakupione kontenery mieszkalne wraz z wyposażeniem oraz wykonaniem niezbędnych prac budowalnych.
 

Okres realizacji projektu: 07.2018 r. – 10.2022 r.

Fundusz: Europejski Fundusz Społeczny

Wnioskodawca: Miasto Opole

Całkowite koszty projektu: 12 268 154,58 zł

Wnioskowana kwota wsparcia: 11 593 406,07 zł (94,50%)
 

контактні дані
Urząd Miasta Opola
ul. Rynek 1A
45-015 Opole
77 45 11 800
urzad [at] um.opole.pl
місце