Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR

Jacek Kaczmarski

Dla Mieszkańca
Zdjęcie Jacka Kaczmarskiego, Fot. Marek Bednarski

Pieśniarz, poeta, autor wierszy i tekstów piosenek, a także prozaik. Jego sceniczną twórczość stanowią głównie piosenki o tematyce historycznej i społeczno-politycznej. Jacek Kaczmarski napisał kilkaset piosenek i wierszy, dał niezliczoną liczbę recitali. Wypracował oryginalne programy estradowe m.in. „Mury”, „Raj”, „Muzeum”, „Krzyk”, w których pieśni układały się w spektakle, będące refleksją nad historią, a jednocześnie komentarzem do współczesności.

W 1979 r. w Teatrze na Rozdrożu odbyła się premiera programu „Mury”, który zainaugurował wieloletnią współpracę Kaczmarskiego z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Artysta dwukrotnie wystąpił na KFPP w Opolu. W 1980 r. w koncercie towarzyszącym festiwalowi na scenie Teatru im. J. Kochanowskiego trio (Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński) wykonało utwór „Mury”. Został on nagrodzony przez dziennikarzy, co dało artystom prawo udziału w koncercie laureatów w amfiteatrze. Kaczmarski zaprezentował „Obławę”, jednak nie zaistniał podczas telewizyjnej transmisji. Rok później poeta ponownie wziął udział w opolskim festiwalu i zdobył II nagrodę w konkursie kabaretowym za „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”. Dzięki częściowemu zniesieniu cenzury, występ artysty został wyemitowany.

Ogłoszenie stanu wojennego w Polsce zastało Kaczmarskiego za granicą, gdzie postanowił pozostać. Nadal jednak prowadził działalność koncertową w środowiskach polonijnych na całym świecie, podjął też pracę radiowca w rozgłośni Wolna Europa (1984–1994) i tworzył. Powstały wtedy zbiory poezji i albumy m.in. „Zbroja”, „Kosmopolak”, „Dzieci Hioba”. Na początku lat 2000 zaczął odczuwać problemy zdrowotne, lecz mimo postępującej choroby nowotworowej nie zaniechał twórczości poetyckiej i prozatorskiej. W marcu 2004 r. Jacek Kaczmarski otrzymał za całokształt twórczości nagrodę ,,Fryderyka”, której nie zdążył już odebrać osobiście. Od czerwca 2008 r. artysta jest upamiętniony w opolskiej Alei Gwiazd Polskiej Piosenki.

 

Fot. Marek Bednarski

Kontaktdaten
Wydział Promocji
ul. Szpitalna 3b-5-7
45-010 Opole
77 54 17 518 / 525
bp [at] um.opole.pl
Lage