Z archiwum kronik miejskich | www.Opole.pl

Wyszukiwarka

Z archiwum kronik miejskich

Opole i kropka nr 1 artykuł
Na łamach magazynu miejskiego „Opole i kropka”, który świętuje właśnie swoje 4. urodziny, rozpoczęliśmy wspólnie z Archiwum Państwowym nową serię artykułów „Z archiwum kronik miejskich”.
Znalezione w szafach ratuszowych, przekazane do Archiwum Państwowego – Kroniki miejskie pisane były od 1945 roku do lat ’90 XX wieku. To skarbnica wiedzy o Opolu i jego mieszkańcach. Informacje będą podawane w formie kalendarium; w danym miesiącu będą ciekawostki dotyczące tego miesiąca w różnych latach.
Dzięki pracy archiwistów dowiemy się m.in., że 28 stycznia 1962 roku rozpoczęła się budowa amfiteatru na Ostrówku, a 16 stycznia 1963 roku odnotowano dane demograficzne za rok 1962 pokazujące wzrost narodzin i ślubów. Wynikało z nich też, że „najwięcej opolan żeni się w październiku (…), [gdyż] wiele samotnych mężczyzn szuka ciepłego kąta i opieki na zimę”.
Zapraszamy do lektury nowego działu, dzięki któremu można poczuć klimat dawnego Opola:
Opole i kropka nr 1 str 22-23 - 2020 v3(1)
2020-01-09 10:34:25
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.