Spektakl "Niekończąca się historia" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora
[0]
Są takie dzieła, które raz przeczytane, obejrzane lub usłyszane, nigdy nie odejdą w zapomnienie. Niosą ze sobą tak wielki ładunek emocjonalny, że nawet wspomnienie przenosi nas do miejsca, w którym zetknęliśmy się z nim po raz pierwszy. Naszym oczom ukazują się obrazy, sceny, słyszymy dźwięki, widzimy słowa. Nasza premiera niewątpliwie bazuje na takim właśnie wspomnieniu. Bo wśród pokolenia dzisiejszych 40-latków, próżno szukać osoby, która wraz z bohaterami nie przeżywała historii dziejącej się w Krainie Fantazji.
Teatralna wersja „Niekończącej się historii” realizowana w naszym Teatrze, będzie - zgodnie z oryginałem – emocjonalną opowieścią o 11-letnim chłopcu, który zupełnym przypadkiem odnajduje w antykwariacie tajemniczą książkę. Dzięki niej przenosi się do świata fantazji i wraz z bohaterami przeżywa zdarzenia opisane na kartach księgi. Dziwnym trafem, losy Bastiana - bohatera rzeczywistego i losy Atreju - bohatera książki, łączą się ze sobą. W literackiej Krainie Fantazji, Bastian odnajduje reprezentację swojego wewnętrznego świata. To świat pełen lęku i smutku, spowodowany stanem żałoby po śmierci mamy. „Niekończąca się historia” staje się więc uniwersalną opowieścią o ucieczce w świat fantazji, z dala od bólu, o próbie budowania życia w równoległej przestrzeni, by zapomnieć lub stłumić targające człowiekiem emocje.
Pomimo upływu czasu przenikające się światy Bastiana i czytanej przez niego opowieści nie tracą siły oddziaływania, a zawarte w powieści wątki są nadal ważne i warte podjęcia. Teatr zdaje się być odpowiednim miejscem do rozpoczęcia tej rozmowy. Dlatego prezentacji spektakli towarzyszyć będą spotkania/ warsztaty prowadzone przez pedagogów z Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu, z którymi podczas tych spotkań, będziemy rozmawiać o emocjonalnych trudnościach i uczyć się czerpać siłę z niełatwych doświadczeń. Dzieciom i młodzieży, które mierzą się ze stratą/utratą, lękiem, zniszczeniem, chcemy udzielić głosu. Chcemy wydobyć światło z tego, co jawi się jako mroczne. Warsztaty będą spotkaniem specjalistów z młodym widzem w obszarze jego przeżyć, doświadczeń i myśli związanych ze spektaklem. Na realizację warsztatów Teatr otrzymał środki z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola.