E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Tablica Emin Pasza

Śladami sławnych Opolan

Trasa „Śladami sławnych Opolan” powstała w ramach obchodów 800-lecia Opola. W różnych miejscach pojawiły się specjalne, upamiętniające tablice związane z działalnością zasłużonych mieszkańców miasta.
Na tablicy znajduje się krótki opis danej postaci w języku polskim, angielskim i niemieckim oraz kod QR, który odsyła do jej szerszego biogramu w wersji elektronicznej.
Z Opolem związanych jest wiele szczególnych postaci, znanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Franz Waxman – dwukrotny zdobywca Oscara i twórca muzyki do ponad 200 filmów spędził swoje dzieciństwo w Opolu. Leo Beack w naszym mieście napisał swoją najbardziej znaną książkę „Istota Judaizmu”, a Jerzy Grotowski, reformator teatru, w Opolu tworzył Teatr 13 Rzędów. Warto także wyróżnić urodzonego w naszym mieście światowej sławy podróżnika Emina Paszę, którego postać można odnaleźć w powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” oraz Theodora Kaluzę – fizyka, matematyka i astronoma, który korespondował z samym Einsteinem.

 
Punkty Trasy „Śladami sławnych Opolan”
1. Leo Baeck – u zbiegu ulic Piastowskiej i N.Barlickego
2. Edmund Osmańczyk - róg ulicy Osmańczyka i Rynku
3. Theodor Kaluza – ul. Strzelców Bytomskich 9
4. Emin Pasza – Skwer im. Heleny Lehr
5. Jerzy Grotowski – Rynek 4
6. Franz Waxman – ul. 1 Maja 6

 

Dane kontaktowe
Odkryj Opole
odkryjopole [at] um.opole.pl
Lokalizacja

Pokaż zakładkę Facebooka Opole na Facebooku