Polityka senioralna

- Aktualności
- Karta „Opolski Senior”
- Informator Senior w Opolu
- Rada Seniorów Miasta Opola I Kadencja
- Rada Seniorów Miasta Opola II Kadencja
- Rada Seniorów Miasta Opola III Kadencja
- Dokumenty dotyczące Rady Seniorów Miasta Opola
Centrum Informacyjno-Edukacyjne Senior w Opolu
ul. Nysy Łużyckiej 7a
45-034 Opole
tel: 517-607-990; tel. (77) 441 23 70; tel. 517-624-984
www.facebook.com/CentrumSeniorwOpolu
Osoby do kontaktu:
- Małgorzata Jarosz-Basztabin, Koordynator Centrum Informacyjno – Edukacyjnego ,,Senior w Opolu”, e-mail: m.jarosz-basztabin@mopr.opole.pl
- Agnieszka Łukasińska, instruktor ds. kulturalno-oświatowych, e-mail: a.lukasinska@mopr.opole.pl
- Jędrzej Szostek,instruktor ds. kulturalno-oświatowych, e-mail: j.szotek@mopr.opole.pl
- Marta Wójcik, instruktor ds. kulturalno-oświatowych, e-mail: wojcik@mopr.opole.pl
- Grażyna Butmankiewicz, instruktor terapii zajęciowej, e-mail: butmankiewicz@mopr.opole.pl
- Ewa Wocial, instruktor terapii zajęciowej, e-mail: wocial@mopr.opole.pl
- Mateusz Szpryngiel, pomoc biurowa, e-mail: szpryngiel@mopr.opole.pl
Wydział Zdrowia i Rozwoju Społecznego
ul. Budowlanych 4,
45 – 005 Opole
tel. (77) 44-35-757
Zapraszamy do odwiedzania wortalu: seniorwopolu na stronie Internetowej: www.seniorwopolu.pl, który jest dedykowany środowisku senioralnemu Miasta Opola.
Polityka senioralna realizowana jest przez Wydział Zdrowia i Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Opola oraz przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie – Centrum Informacyjno-Edukacyjne „Senior w Opolu” . Założenia polityki senioralnej Miasta Opola:
- Zmiana sposobu traktowania osób starszych: podmiotowe, a nie przedmiotowe. Seniorzy nie są tematem do załatwienia, problemem do rozwiązania, lecz są partnerami władz samorządowych, aktywnie uczestniczą w opracowaniu i realizacji polityki senioralnej Miasta Opola.
- Polityka senioralna rozumiana jako polityka DLA osób starszych i polityka WOBEC osób starszych, przełamująca stereotypy dot. starości i wdrażająca koncepcję aktywnego starzenia się.
- Rozpatrywanie procesów starzenia się populacji nie tylko w kwestii pogorszonej sprawności psychofizycznej i usług świadczonych przez ośrodek pomocy społecznej, lecz postrzeganie procesu starzenia się jako procesu zindywidualizowanego, z odmienną dynamiką, a co z tym związane – ze zróżnicowanymi potrzebami.
- Postrzeganie starszej populacji, jako zasób do wykorzystania, a nie jako poważną barierę rozwojową, co przełoży się na proponowanie rozwiązań pozwalających na wykorzystanie możliwości seniorów – nastawienie na aktywizację społeczną i zawodową seniorów.
- Starzenie się naszej społeczności to kwestia, która dotyczy wszystkich organizacji i instytucji działających na terenie miasta, stąd by osiągnąć pozytywną zmianę niezbędna jest współpraca samorządu z partnerami gospodarczymi, społecznymi, publicznymi, pozarządowymi.
2015-03-23 10:16:23