Opole – stolica województwa | www.Opole.pl

Wyszukiwarka

Opole – stolica województwa

architektura, Europa, miasto
Opole jest miastem średniej wielkości położonym na południu Polski w pobliżu granicy z Republiką Czeską i Niemcami. Opole jest miastem średniej wielkości położonym na południu Polski w pobliżu granicy z Republiką Czeską i Niemcami. Zajmuje powierzchnię 96 km2 i liczy 126 382 mieszkańców, natomiast z przyległymi powiatami tworzy aglomerację zamieszkiwaną przez około 261 000 mieszkańców.

Województwo opolskie graniczy z województwem wielkopolskim, łódzkim, śląskim i dolnośląskim. Całe województwo opolskie zamieszkuje ok. 1 000 000 mieszkańców.

Opole posiada dogodne i szybkie połączenia kolejowe, których gęstość dwukrotnie przewyższa średnią krajową. Również transport rzeczny jest ważną osią komunikacyjną Opola. Stanowi ona połączenie z Kędzierzynem Koźle i Kanałem Gliwickim.Miasto Opole jest rozwiniętym ośrodkiem przemysłu, w którym działalność gospodarczą prowadzi ponad 19 000 mikroprzedsiębiorstw. W Opolu duży odsetek stanowią osoby czynne zawodowo (49 127 mieszkańców). Miasto posiada również duży potencjał intelektualny i ekonomiczny w postaci młodych ludzi, którzy stanowią ponad 36 procent ogółu ludności Opola.

Opole jest ponadto wysoce rozwiniętym ośrodkiem akademickim, w którym co roku kształci się  36 tys. studentów na 4 opolskich uczelniach wyższych, które kształcą szeroką kadrę pracowników o wysokich kwalifikacjach w różnych profilach kształcenia. Są to: Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska,, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa. W Opolu istnieje również Wydział Ekonomiczny Wyższej Szkoły Bankowej, Wydział Zamiejscowy Wyższej Szkoły im. Bogdana Jańskiego

Z racji tak dobrze rozwiniętej bazy dydaktycznej miasto rozwija się wielokierunkowo, a za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju można uznać inwestycje, które zostały ulokowane w Opolu. Miasto stało się siedzibą inwestorów takich jak np. Zott GmbH, Danone, Remondis International, Ahlers AG, Kludi Armaturen, Monier, ESAB, Tower automotive oraz innych, którzy z powodzeniem działają na lokalnym rynku. Ponadto istniejąca Opolska Podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej stanowić będzie przyszłe centrum gospodarcze i produkcyjne miasta.

Opole rozwija się nie tylko na polu inwestycyjnym i ekonomicznym, ale jest także ośrodkiem kultury z ciekawą ofertą artystyczną. Odbywa się tu wiele imprez cyklicznych, do których zaliczyć należy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny, Konfrontacje Teatralne, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek oraz Dni Opola.

Warto również wspomnieć o tym, że Opole jest miastem bardzo przyjaznym dla swoich mieszkańców. Oferuje im wiele obszarów „zielonych” i wypoczynkowych, z których mieszkańcy mogą korzystać w dni powszednie i w weekendy. Mieszkańcy Opola mogą wypoczywać  aktywnie na zielonej i malowniczej Wyspie Bolko lub  na Wyspie Pasiece. Szczególnie w weekendy Opolski Ogród Zoologiczny stanowi miejsce, w którym wielu mieszkańców Opola może nie tylko podziwiać różne gatunki zwierząt, ale także spacerować i odpoczywać wśród otaczającej zieleni rozległego parku.

2014-06-09 15:19:48
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.