Odkrywaj Opole muzycznie | www.Opole.pl

Wyszukiwarka

Odkrywaj Opole muzycznie

Nie sposób odwiedzić Opola i nie napotkać muzyki, jej namacalnych śladów w miejskiej przestrzeni. Naszą wycieczkę po Opolu śladami piosenki rozpoczynamy pod opolskim ratuszem, gdzie przemierzając piękny opolski rynek napotkacie Opolską Aleję Gwiazd. Swoje gwiazdy mają tu m.in. Irena Santor, Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Edyta Geppert oraz Marek Grechuta.


Nieśpiesznym krokiem zmierzamy do miejsca kultowego dla melomanów – opolskiego Amfiteatru. Kto lubi polską piosenkę, z pewnością przynajmniej raz widział opolski festiwal odbywający się właśnie w amfiteatrze. Kto śpiewa – marzy o tym, by na deskach tej sceny stanąć choć raz! Dzięki festiwalowi amfiteatr i wychylająca się znad niego Wieża Piastowska to najbardziej znany widok Opola. Od 1963 roku w Amfiteatrze Tysiąclecia odbyło się już pięćdziesiąt sześć edycji festiwalu. Na jego scenie występowały wszystkie największe gwiazdy polskiej piosenki. Wiele z nich właśnie tu zyskało ogromną popularność.  Na szczycie Amfiteatru znajduje się duży taras widokowy, z którego roztacza się przepiękny widok na Odrę oraz scenę.

Wychodząc z amfiteatru nie sposób pominąć i nie dostrzec neonów, które ulokowane są przy wejściu do kolejnej atrakcji muzycznej Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. To najbardziej rozśpiewane muzeum w Polsce! Jedno z najbardziej nowoczesnych i multimedialnych. Ale ekspozycja Muzeum Polskiej Piosenki przedstawia nie tylko historię opolskich festiwali! Za pomocą dwóch muzycznych ścian, na których umieszczone są dotykowe monitory, można prześledzić zarys historii polskiej piosenki od lat 20-tych ubiegłego wieku, aż do czasów współczesnych. Zwiedzający dostają audioprzewodnik oraz słuchawki, a potem z ich pomocą mogą słuchać i oglądać teledyski, fragmenty koncertów, programów telewizyjnych, reportaży i wywiadów z artystami. W muzycznych ścianach są też soczewki, przez które jak przez dziurkę od klucza można zobaczyć tło historyczne danego okresu. W wielkich, podwieszonych nad główną salą muzeum kulach, na wygodnych siedziskach, można oglądać „Leksykon polskiej muzyki rozrywkowej” Ryszarda Wolańskiego. Prawdziwym hitem muzeum są też budki do nagrywania piosenek, w których każdy może się poczuć jak gwiazda i nagrać swój ulubiony utwór. W opolskim Muzeum Polskiej Piosenki nie mogło jednak rzecz jasna zabraknąć historii festiwali w Opolu. Ich miłośnicy znajdą tu szczegółowe informacje na temat każdej edycji tej imprezy oraz wiele prawdziwych rekwizytów czy kostiumów gwiazd, przekazanych placówce przez lata. Wiele z nich można nawet wirtualnie przymierzyć.

Kolejnym punktem na mapie naszej wycieczki jest Staw Zamkowy, który znajduje się na trasie pomiędzy Rynkiem a opolskim amfiteatrem. Jest pozostałością po fosie otaczającej dawny zamek książęcy, rozebrany w latach 30. ub. stulecia.

W ciepłe, wiosenne wieczory nie ma w Opolu piękniejszego miejsca, m.in. dzięki grającej fontannie, która powstała po zamontowaniu specjalnych dysz w stawku. Od początku maja do końca października codziennie o godz. 12, 18.30 i 21.30 odbywają się tu przyciągające wielu obserwatorów pokazy światła i dźwięku. Z rozmieszczonych wokół fontanny głośników można posłuchać wielkich przebojów polskiej muzyki rozrywkowej, a z dysz fontanny w rytm muzyki wytryskują różnej wysokości, podświetlone kolorami słupy wody.

Ostatnim elementem naszej muzycznej wycieczki jest wizyta na Wzgórzu Uniwersyteckim. To niezwykłe miejsce nazywa się Skwerem Artystów i położone jest tuż przy gmachu głównym Uniwersytetu Opolskiego. W niewielkim, pięknie zaaranżowanym zakątku miasta, ustawiono tu kilka współczesnych rzeźb artystów i postaci życiem czy sztuką związanych z Opolem. Prócz Osieckiej, Niemena czy Grechuty – wielkich gwiazd festiwali opolskich – jest tu również pomnik poety Jonasza Kofty; wielkiego reformatora teatru tworzącego w Opolu Jerzego Grotowskiego czy publicysty, politologa, posła i senatora Ziemi Opolskiej Edmunda Osmańczyka. Pomniki zaaranżowane zostały tak, że opolski Skwer Artystów to bez wątpienia jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w mieście. Dodatkowo niektóre z pomników znanych artystów mogą do Was przemówić! Wystarczy podejść do pomnika ze smartfonem i zeskanować kod QR z tabliczki. Posłuchajcie koniecznie: https://poznajhistorie.pl/monument/osieckamlynarski

2019-08-02 14:41:10
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.