Wystawy / Targi

Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
Wstęp wolny

Wystawa "Typowo śląskie!?" Jest efektem zorganizowanej przez Haus Schlesien w Konigswinter polsko-niemieckiej konferencji poświęconej świadomości regionalnej w kontekście Śląska. Udział w konferencji i przygotowaniu wystawy wzięli udział przedstawiciele instytucji naukowych i muzeów zarówno polskich, jak i niemieckich.
Zostało wówczas zadane pytanie: "Czy istnieje tożsamość Śląska? a jeśli tak to ile ich jest?""

"Śląsk jest jak kalejdoskop; w zależności od tego, jak będzie potrząsany, ukaże oczom rozmaite figury" - Karl Weinhold (1823-1901)

Wystawa przygotowana przez HAUS SCHLESIEN (Dom Śląski) w Königswinter pokazuje z wielu perspektyw, jaki jest Śląsk, jak rozległy i różnorodny jest ten region. Polacy najczęściej dzielą "swój" Śląsk na Górny, bogaty w górnicze tradycje, i Dolny, tzw. "Ziemie Odzyskane", będące kulturową mieszanką Polaków z Kresów i centralnej Polski, którzy osiedlili się na tych ziemiach po II wojnie światowej. Patrząc bardziej globalnie - historyczny Śląsk jest rozległą i niejednorodną krainą, przez stulecia zmieniała się jego sytuacja polityczna i administracyjna. Nie ma jednego, spójnego Śląska. Dzisiaj znajduje się na terytorium trzech państw: Polski, Niemiec i Czech. Największa jego część znajduje się w Polsce i podzielona jest na cztery województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie i śląskie. Do Niemiec należy śląska część Łużyc Górnych, a do Republiki Czeskiej cześć dawnego Śląska Austriackiego.