E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Lokalizacja
Wystawy / Targi

Wystawa "Polski Czerwony Krzyż. 100 lat w służbie Ojczyźnie i ludziom"

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
ul. Minorytów 3
45-017 Opole
Wstęp wolny

Wystawa plenerowa o PCK
Przed budynkiem Muzeum w Opolu przy ul. Minorytów 3 prezentowana jest obecnie wystawa Polski Czerwony Krzyż. 100 lat w służbie Ojczyźnie i ludziom. Składa się na nią 9 plansz obrazujących długą i bogatą historię zasłużonej organizacji niosącej potrzebującym pomoc humanitarną i medyczną – nie tylko w Polsce, oraz udostępniane w sali wystawienniczej Muzeum dokumenty dotyczące pomocy okazywanej przez PCK jeńcom wojennym.
Autorzy ekspozycji zwracają uwagę na fakty mało znane: początki organizacji – sięgające momentu odzyskania niepodległości, i jej protoplastę – jakim była formacja pod nazwą Polski Biały Krzyż, utworzona dzięki staraniom Ignacego Paderewskiego i jego żony, w celu wspierania ofiar I wojny światowej. Należne miejsce poświęcają aktywności PCK w czasie okupacji niemieckiej, oraz – wyjątkowej na skalę europejską – działalności pomocowej okazanej Węgrom podczas powstania w tym kraju w roku 1956.
Historię Polskiego Czerwonego Krzyża tworzą ludzie, których wystawa przypomina. Są wśród nich książę Paweł Jan Sapieha – inicjator pierwszych struktur powstających w 1913 r. w Galicji, doktor Józef Bellert – organizator szpitala poobozowego dla ocalałych z KL Auschwitz i wielu innych. Bogato ilustrowaną prezentację można oglądać do 4 września. Wstęp wolny, ekspozycja we wnętrzu dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00

 

Pokaż zakładkę Facebooka Opole na Facebooku