Wystawy / Targi

Galeria Aneks
Pl. Teatralny 12
Wstęp wolny

Wystawa prezentowana w galerii Aneks GSW wpisuje się w malarski cykl "Poza sezonem", który artystka realizuje od kliku lat. Gębczak tworzy nostalgiczne "portrety" miejsc w miesiącach nieatrakcyjnych turystycznie; ukazuje przyczepy kempingowe, opustoszałe restauracje, bezludne plaże i drewniane budki z lodami. Portretowane przez Gębczak ośrodki wczasowe pamiętają swoje początki - czasy PRL-u czy też późniejszy okres — lata 90. XX wieku, zdefiniowany przez klimat "dzikiego kapitalizmu". Taki zastygły skansen, konserwujący klimat sprzed kilku dekad, znajdujemy w Turawie — miejscowości zlokalizowanej pod Opolem, położonej nad sztucznie uformowanym jeziorem, która stała się tematem wystawy.

Zbiornik retencyjny w Turawie został zbudowany w latach 30.tych XX wieku. Przez wiele dekad stanowił atrakcję turystyczną — to tu Ślązacy przyjeżdżali na wczasy, a Opolanie spędzali letnie weekendy. Ośrodek wkroczył w XXI wiek z dużym problemem w postaci sinic, zakwitających co roku w "żyznych" wodach jeziora, co obecnie utrudnia lokalnym przedsiębiorcom działalność turystyczną. Mimo tych przeszkód, kurort cieszy się nadal uznaniem mieszkańców regionu, którzy z wielkim sentymentem spacerują wzdłuż sztucznie uformowanych plaż, obserwując na horyzoncie oddalające się żaglówki oraz wędkarzy w małych łódkach, dryfujących na środku akwenu...

Barbara Gębczak we wrześniu 2021 roku, na zaproszenie Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, odbyła rezydencję artystyczną w tym legendarnym miejscu. Spacerowała między domkami turystycznym, oglądała zachody słońca, zaglądała do "Restauracji Rybnej" oraz przyglądała się w chłodne dni basenowi w "Ośrodku Strażak". Jako rodowita opolanka pamięta doskonale wszystkie te miejsca z dzieciństwa, odnosząc się do nich z wielką czułością uważnej obserwatorki.

Gębczak "portretuje" w swoich nowych pracach budki z goframi, basen oraz parasole w nieczynnych ogródkach piwnych, które jesienią zdają się stać niezgrabnie, zapadając powoli w zimowy sen. Malarka tą zastygłą w bezruchu przestrzeń ukazuje z nutą romantyzmu. Świadomie podkreśla kiczowatość zastanej sytuacji sprowokowanej przez osobliwą mieszankę elementów natury oraz obiektów stworzonych przez człowieka. Maluje tym samym sentymentalne pocztówki z Turawy ukazując to miejsce w nowej perspektywie – podkreślając urok jesiennych dni "poza sezonem".

Koordynatorka wystawy: Agnieszka Dela-Kropiowska.
    Barbara Gębczak jest laureatką wyróżnienia zespołu kuratorskiego GSW na Salonie Wiosennym 2021. Rezydencja oraz wystawa powstały w ramach przyznanej nagrody.
    Sponsorem pobytu artystki w Turawie jest Hotel Zielony.